Barış Manço'nun Hayat Hikayesi

1940'lı Yıllar: Türkiye'nin İlk Barış'ı
Devlet konservatuarı klasik Türk sanat müziği hocası, sanatçısı ve yazar Rikkat Uyanık ve Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesi'nde dünyaya geldi.

2. Dünya Savaşı yıllarında doğduğu için ailesi ona "Mehmet Barış" adını verdi ve böylece Türkiye Cumhuriyeti'nde "Barış" adını alan ilk çocuk oldu.Barış Manço, henüz 3 yaşındayken anne ve babasının ayrılmasından sonra babasıyla birlikte yaşamaya başladı. Çocukluk döneminde babasıyla birlikte sık sık ev değiştiren Manço, İstanbul'un Üsküdar, Kadıköy ve Cihangir semtlerinin yanı sıra kısa bir süre için de Ankara'da yaşadı.

İlkokula abisi Savaş ve ailenin en küçük ferdi olan kız kardeşi İnci'nin de okuduğu Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda başladı. 4. Sınıfı Ankara Maarif Koleji'nde okudu ve yeniden eski okuluna dönerek ilkokulu Kadıköy'de başladığı okulda tamamladı.

1950'li Yıllar: Müziğe İlk Adım
Ortaöğretimine yatılı olarak Galatasaray Lisesi'nde devam etti. 14 yaşındayken amatör olarak müzikle ilgilenmeye başladı. Galatasaray Lisesi'nden ayrıldı ve eğitimini Şişli Terakki Lisesi'nde sürdürdü.

Devamı »