Barış Manço'nun Televizyon Hayatı

Barış Manço, yapabileceği her türlü işe el atmış ve bunların büyük bir kısmında da başarılı olmuştur. İşte bunlardan birisi de, onun televizyonculuğudur...

Barış Manço, yapmak istediği televizyon programlarını yıllarca planladı ve kafasında tasarladı. Ancak, dönemin TRT yönetiminden bir türlü olumlu yanıt alamamıştı...

En sonunda televizyon projesini hayata geçirmek için Ekim 1988'de TRT 1 televizyonuna, o güne kadar benzeri yapılmamış bir program önerdi.

"Çocuk ve aileye yönelik eğitici ve eğlendirici bir dünya belgeseli" olan ve yayına girdiği günden beri, milyonlarca izleyicinin ilgisini çeken ve ekran başına toplayan, "Barış Manço ile 7'den 77'ye" programı 1988 yılında doğdu.

"Barış Manço ile 7'den 77'ye", adından da anlaşılabileceği gibi tüm yaş gruplarına hitap ediyor ve kendi içerisinde özel bölümlerden oluşuyordu.

"Adam Olacak Çocuk" ile çocuklara, "İkinci Kahvaltı" ile büyüklerimize ve yaşlılara, "Dönence" ve "Dere Tepe Türkiye" ile yetişkinlere; dolayısıyla herkese hitap ediyordu.

Barış Manço ile 7'den 77'ye programlar serisi, 1988 - 1998 yılları arasında tam 10 yıl boyunca TRT 1, TGRT ve atv kanallarında yayınlandı.

Günümüzde bir hayli sevilen ve ilgiyle izlenen programlar listesinde başı çeken talk show'larda da, "4 X 21 Doludizgin" adı altında Barış Manço'nun imzası vardı. 4 X 21 Doludizgin ismi, haftanın 4.günleri yani Perşembe günleri yayınlanıyor olmasına; 21 ise programın başlangıç saati olan 21:00'e işaret ediyordu.