Barış Manço'nun Sinema Hayatı

Barış Manço'nun sinema hayatı bir hayli kısa sürmüştür. Barış Manço, 1975'de ilk ve tek filmi olan "Baba Bizi Eversene"yi çevirmiş, sinema hayatına başlamış, aynı zamanda bu filmle de sinema hayatına son noktayı koymuştur. Barış Manço, bu film ile oyunculuğunun da en az şarkıcılığı kadar iyi olduğunu göstermiş, ancak nedendir bilinmez, başka bir sinema filminde yer almamıştır.
"Baba Bizi Eversene"'nin hazırlık ve çekim aşamasında filmin ilk adının "Gel Gör Beni Aşk Neyledi" olması kararlaştırılmıştı. Ancak filmin çekimleri bittikten sonra "Baba Bizi Eversene" isminin daha uygun olacağına karar verildi. Şimdi hep birlikte 1975 yılına, Barış Manço'nun Sinema Hayatı'nı oluşturan tek filmin setine doğru Hey Dergisi'nden Meral Bal'ın kalemiyle yol alıyoruz:


Gelin Görelim; Barış Manço'yu Aşk Neyledi?
Barış Manço, ilk filmi olan "Gel Gör Beni Aşk Neyledi?"nin finalinde 8 çocuklu bir baba oluyor. Filmin başrollerinde yeni bir isim de var: Sinan Ecer.

"Barış Bey, Meral Hanım, bu tarafa buyrun lütfen..." Yönetmen Oksal Pekmezoğlu'nun sesi, gürültü arasında duyulmuyor bile... Sanki sette herkes Moliere'in "İnsan, güldüğü kadar insandır" sözünü kanıtlamak için birbiriyle yarışıyor.

Bir yanda Barış Manço var, piyanonun başına geçmiş, arkadaşlarına müzik ziyafeti veriyor. "Gamzedeyim"den "Bir Bahar Akşamı"na, "İşte Hendek İşte Deve"den "Acıh da Bağa Vir"e kadar Manço'nun eski-yeni tüm şarkıları çevredekilerin de eşlik etmesiyle kahkahalar arasında çalınıyor. Öte yanda baba Hulusi Kentmen, kanter içinde merdivenlerde oğlu rolündeki Sinan Ecer'i kovalıyor. Bir köşede Serpil Nur, daha önce bu işi deneyen ama beceremeyen, sonra da kızıp pantolonunu, iğneyi ipliği bir yana fırlatan Barış Manço'nun pantolonunun düğmelerini dikiyor.Biraz ilerde, senaryo yazarı Ahmet Üstel, çevresindekilerle önce "İşte Hendek İşte Deve" olması düşünülen filme yeni bir ad bulmaya uğraşıyor. Bulunan adlar ortada dolaşıyor. Bir grubun onayını alan bir ad, başka bir grubun itirazıyla karşılaşınca isim tekrar değiştiriliyor. Herkes düşüncesini söylüyor, ad üzerindeki tartışmalar uzayıp gidiyor ve sonunda "Gel Gör Beni Aşk Neyledi" olarak saptanıyor.

Filmin müzik direktörlüğünü de yapan Barış Manço ile film üzerine konuştuk.

- Film için 3 yeni beste yaptığınız söylendi. Bunlar plak olarak çıkacak mı?

- Ayrı ayrı değil. "Yol Verin Ağalar Beyler", "Baykoca Destanı" ve "Acıh da Bağa Vir" adını taşıyan bestelerim aşağı yukarı filmle birlikte piyasaya çıkacak olan LP'imde yer alacak.

- Filme fantastik sahneler eklemeyi düşünüyordunuz. Bu gerçekleşecek mi?

- Henüz kesin değil ama belki bir rüya sahnesi eklenecek.

- Sinemaya devam edecek misiniz?

- Bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey var. O da her zaman, bir önce yaptığımdan daha iyisini yapmak zorunda oluşum.


8 Ekim 1975, Hey Dergisi
Yazı ve Röportaj: Meral Bal | Fotoğraf: Erol Diksoy
Kaynak: HeyDergileri.Com