Barış Manço'nun Antikaları

Barış Manço'nun en meraklı olduğu alanlardan birisi de bilindiği üzere antikalardır.

Barış Manço tarafından yaklaşık 25 yılda bir araya getirilen 19. ve 20. yüzyılın ilk dönemlerine ait 2000 parça antika; İngiltere, Fransa, Macaristan ve Çekoslavakya gibi ülkelerden toplanmıştır. Barış Manço, özellikle porselen koleksiyonu ile dünyada ilk üçe girebileceğini iddia etmektedir. Koleksiyon, müzayedelere katılmadan, yurtiçi ve yurtdışında özel şahıslardan toplanarak elde edilmiştir. Koleksiyon; porselen cam vazolar, tablolar, mobilyalar ve radyolardan oluşmuştur.

Bu antikaların büyük bir kısmı Barış Manço Moda 81300'de sergilenmektedir.

Antika Cam Vazo Koleksiyonu
1850 - 1940 arası "Victorian Glass ve Belle Epogue" olarak adlandırılan Art Deco ve Art Nouveau tarzı camlar 200 adettir. Camlar arasında kırmızı ve pembe çok az bulunan parçalardır. Yeşil ise en çok kullanılan renktir. Koleksiyonda bulunan kırmızı ve mor camlar Fransa'dan; şeffaflar Belçika, Hollanda ve Almanya'dan; yeşil ve maviler ise İngiltere'den alınmıştır. Bu cam vazolar arasında Galle, Legras ve Montjoi imzalı olanlar vardır.

Antika Porselen Koleksiyonu
İmari adlı Japon porselenlerinden oluşmaktadır. Bu porselenler, Japonya'nın güneyindeki İmari Limanı'ndan yüklenip bütün dünyaya yayıldıkları için "İmari" diye adlandırılırlar. 18. yüzyılın en pahalı porselenleridir. Çinliler bu porselenleri taklit etmişlerse de bunlar daha soluk mavi renkli ve ince porselenlerdir. 120 parça olan koleksiyon; İsveç, Norveç ve Danimarka'dan toplanmıştır. Bu eserler defalarca Japon televizyon ve gazetelerinde yayınlanmıştır.

Antika Mobilya Koleksiyonu
Evde kullanılan mobilyalar arasında; Moroeau imzalı saatli şamdan takımı, Rus kilisesinden avize, Steinway B 210 piyano, 1902 Chicago yapım Story & Clark marka org, 1904 yılında Türkiye'ye gelin gelen bir Fransız'ın çeyizinden 9 parçalık yatak odası takımı, 3. Napolyon yatak odası takımı, Art Nouveau Komod, Villanis imzalı büstler bulunmaktadır.

Antika Tablo Koleksiyonu
Tablolar arasında, 18. yüzyıl romantik ve oryantalist tablolar, Fahri Kaptan imzalı "Göksu" manzarası ve Fransız ressam Girodet'nin orjinali Louvre Müzesi'nde sergilenen "Ataların Gömülüşü" isimli tablonun kopyası bulunmaktadır.

Antika Radyo Koleksiyonu
20 adet antika radyo koleksiyonu oluşturmaktadır. Eski radyoların mobilyaları, maun ve gül ağacındandır. Yenilemek için pelesenk ve zeytin kaplama yaptırılmıştır. 1910 - 1930 yılları arasında yapılan radyoların tüm parçaları orjinalliğini korumaktadır. Büyük boy olanlar -ki bunların boyları 1 metreyi geçmektedir- içlerinde pikap ve gramafon bulundurmaktadır.

Antika Otomobil Koleksiyonu
Barış Manço, antika eşyalara olduğu kadar antika otomobillere de son derece meraklıydı. Antika otomobil koleksiyonu arasında birbirinden değerli markaların birbirinden değerli modelleri bulunuyordu. Antika otomobil koleksiyonunu, kırmızı renkli 1952 model cabrio MG, siyah renkli 1957 model cabrio Jaguar XK 140, gri renkli 1965 model Rolls-Royce Silver Cloud III ve siyah renkli 1967 model Ford Mustang oluşturuyordu. Söz konusu koleksiyonun fotoğrafları için tıklayınız.