Barış Manço Moda 81300


"Sizler bana yazmaya, ama her konuda yazmaya devam ediyorsunuz. Adresimi biliyorsunuz. Barış Manço Moda 81300 İstanbul. Tekrar ediyorum; Barış Manço Moda 81300 İstanbul. Haftaya yeniden karşı karşıya olmak üzere, sağlıcakla kalın."


Barış Manço, her hafta pazar günleri evlerimize konuk olduğu dönemde, "Barış Manço ile 7'den 77'ye" programını bu şekilde sonlandırır ve izleyicilerini selamlardı. Ev adresini tüm Türkiye'ye televizyonlardan duyurabilecek kadar özgüveni yüksek ve halkın içinde yaşamayı seven bir sanatçıydı çünkü o...

Malum; Kadıköy dendiğinde Moda, Moda dendiğinde de Barış Manço geliyor akla. Kadıköy Belediyesi ve Halk Bankası'nın önderliğinde o ev artık müze oldu. Resmi tatiller ve pazartesi günleri hariç her gün 09:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen müzede adeta zamanda yolculuk yapacak, Barış Manço'ya dair hemen her şeyi bir arada bulabileceksiniz.

Ev Hakkında


Moda semti ismini, tarihinde geniş bahçeli köşklerde, farklı giyim kuşamları ve yaşam tarzlarıyla ilgi çeken ve bu konularda öncülük eden yaşayanlarından almıştır.

Sultan Abdülmecit tarafından 1800'lü yıllarda o dönemin ailelerinden olan Vitol Ailesi'ne, Moda Burnu'na kadar olan alan hediye edilmiştir. Vitol Ailesi de mimarlarına kendi tarzlarında evler ve köşkler inşa ettirmişlerdir. Bu evlerden bir tanesi de Vitol Ailesi'nin son fertlerinin yaşadığı bu evdir. Bu evin bitişiğinde yer alan ikizi yıkılarak yerine apartman yapılmıştır.

Moda'da kalan son köşklerden biri olan ve 19. yüzyılda Viktoryen tarzda yapılmış bu evi Barış Manço çok beğendiği ve romantik bulduğu için 1984 yılında Vitol Ailesi'nin kalan son fertlerinden satın almıştır.

Viktoryen tarzda inşa edilmiş olan bu ev; tuğladan, cepheyi çerçeveleyen hareketli kilit taşları, ferforje çift kanatlı balkonları ile o zamanın karakteristik mimari özelliklerini taşır. Siyah çift kanatlı demirden yapılmış olan ana kapının kenarlarındaki mermer silmelerinde Barış Manço'nun vefatından sonra hayranlarının yazdığı sözler orijinal haliyle korunmaktadır.Evin bahçesinde, Barış Manço sizleri "Adam Olacak Çocukları" ile karşılamaktadır. Ayrıca bahçede Manço'nun arabası ve şarkı sözlerinden esinlenerek yapılan domates, biber ve patlıcan maketleri bulunmaktadır. Evin girişinde yer alan beyaz Afyon mermeri ile döşenmiş küçük antre, salon ve yemek odalarını ikiye ayırması ile bu tip evlerin karakteristik özelliğini yansıtır.

Salonda ise piyanosunun hemen yanında gözlerinize inanamayacağınız bir şekilde Barış Manço, sizleri akıllardan hiç çıkmayan o sıcacık gülümsemesiyle karşılayacaktır.

Barış Manço Moda 81300'ü her ziyaret edişiniz, sevdiklerinizle birlikte her gezişiniz bu evin ve Barış Manço'nun anılarının yaşamasını sağlayacaktır.

81300 Moda'ya Dair Her Şey
Barış Manço Moda 81300'e dair tüm merak ettiklerinizi, Kadıköy Belediyesi'nin hazırlamış olduğu özel web sitesinde bulabilirsiniz.

» Ev ve Bölümleriyle İlgili Detaylar
» Etkinliklerden Fotoğraflar
» Basında Çıkan Haberler
» 360 Derece Sanal Müze Turu


Ulaşım
Adres : Yusuf Kamil Paşa Sok. No: 5 Moda - Kadıköy / İstanbul
Telefon : 0216 337 94 13
E-Posta : [email protected]
Ücretler : Tam: 6 TL | İndirimli: 3 TL