Barış Manço ve "Moğollar"


1971 yılına gelindiğinde Barış Manço; Türkiye'de ender görülen bir işe imza atıp zaten ünlü olan Moğollar ile güçlerini birleştirme kararı aldı. İki grubun da hedefi Türk Müziği ile Avrupa'da ün kazanmaktı. Manço o zamana kadar batı etkisinde, Moğollar ise Anadolu Rock-Pop tarzında müzik yapıyordu.

Manço, bu konuyla ilgili bir röportajında şunları söylemiştir: "Artık biz bir bütünüz. Ne ben Moğollar'ın şarkıcısıyım, ne de onlar benim grubum. Yepyeni bir grup olduk. Adımız MançoMongol. Kafaca anlaşan, aynı fikir seviyesine gelmiş olan bizler, yaptıklarımızın daha iyi olması için, sesimizi bütün dünyaya kuvvetlice duyurabilmek için, başbaşa vermenin zamanı geldiğini anladık."

Barış Manço, 1971'de bu grupla beraber, hem kendisine hem de Moğollar'a ait şarkılarla ilk konserini verdi. Çıktıkları Anadolu turnesinin Kütahya ayağında, Barış Manço'nun uzun saçları yüzünden tehdit edildikten sonra tur otobüslerine dinamitle saldırı düzenlendi. Konserin hemen sonrasında meydana gelen patlamada kimse yara almadı.

1971'de kabakulak olan Barış Manço'nun hastalığının da etkisiyle Fransa'da çalışan bu grup, dört ay boyunca değişik yerlerde konserler verdikten sonra orada ayrıldı. "MançoMongol" olarak da tanınan bu grup sadece 3 şarkıya ve bir 45'liğe imza attı. Moğollar klavyecisi Murat Ses daha sonra Kurtalan Ekspres'te de yer aldı.

Barış Manço, Moğollar ile birlikte İşte Hendek İşte Deve şarkısını iki kez kaydetti. Binboğa'nın Kızı ve Katip Arzuhalim parçalarını plağa okudu.

1984 yılında Barış Manço, Moğollar'la ilgili anılarını Gökhan Akçura'ya şöyle anlatıyordu: "Ne zaman bir yabancı grupla çalışsam onların Türkiye'ye gelmeleri, kalmaları ve çalmaları hep sorun oldu. Buna karşın ne zaman da bir Türk grubuyla çalışsam onların yurtdışına gitmeleri sorun oluyordu. Biz bunu 1971’de çözdük. Moğollar Avrupa’da kariyer yapmaya meraklıydılar. "Türkiye'de de Fransa'da da beraber çalışalım" dedik. Moğollar’la birlikte Paris yakınlarında bir ev tuttuk. Moğollar belli bir noktaya geldiler Fransa'da bir başarı kazandılar, ödül aldılar. Bu plakla tek başına ödül almaları onları yüreklendirdi ve benden kopma kararı aldılar. "Biz kendi başımıza kariyer yapıyoruz en iyisi kendi başımıza devam edelim" dediler. 70’li yıllardayız. Çiçek çocuklar hippiler ve "savaşma seviş"... Her şey iyiydi ve kavga gürültü falan olmadı. "Madem öyle düşünüyorsunuz çocuklar hakkınızdır" dedik. Moğollar’la biz burada birleştik Paris'te koptuk. İçlerinden biri benimle geldi; Engin Yörükoğlu. Moğollar'dan Engin Yörükoğlu ve Moğollar’a benimle beraber katılmış olan Celal Güven, Paris'ten Türkiye'ye gelerek benimle beraber Kurtalan Ekspres'i kurdular..."