Barış Manço ve "Kaygısızlar"


Barış Manço, Les Mistigris grubuyla yollarını ayırdıktan sonra, Kaygısızlar grubu ile çalışmaya başladı. Yıllar sonra "MFÖ" olarak ünlenecek genç gitaristler Mazhar Alanson ve Fuat Güner'in de içerisinde bulunduğu Kaygısızlar grubunda, baterist Ali Serdar ve bas gitarist Mithat Danışan da mevcuttu. Kaygısızlar grubu, daha önceden kendi konserlerini veren genç bir gruptu.

Barış Manço, en büyük hitlerinden biri olan "Kol Düğmeleri"nin yenilenmiş versiyonunu bu grupla kaydetti. Aralıklarla plak çıkaran grup, hem Anadolu temalarına, hem de doğu motiflerine yakınlığı ile bilinen ve yavaş yavaş yükselmekte olan psychedelic müzik akımından etkilendi. Grup bir yandan Bebek, Kağızman gibi türküleri yorumlarken, Trip, Runaway, Flower Of Love gibi İngilizce bestelerini de yapıyorlardı.

Bu 45'liklerden Ağlama Değmez Hayat 50.000'in üstünde satış yaparak Manço'ya ilk altın plağını kazadırdı. Altın plak ödülünü 25 Nisan 1970 Cumartesi günü İstanbul'da Fitaş Sineması'ndaki konseri sırasında oyuncu Nebahat Çehre'nin elinden aldı.

Manço ve Kaygısızlar'ın yaptıkları besteler Fransız plak şirketleri Philips ve Barclay'in dikkatini çekti ve anlaşma teklif ettiler. Aynı yıl Fransa'ya giden Barış Manço, plak şirketinin teklifi üzerine "Barıshango" adıyla tanıtıldı. Kaygısızlar'ın adı ise "Possibility" olarak değiştirildi. Grup, Fransa'da Fairground ve Susanna parçalarını Philips etiketiyle iyi imkânlarla kaydetti ancak bu kayıtlar uzun süre piyasaya sürülmedi. Grup, ismini değiştirdiği için yapılan eleştirileri "Parçaları İngilizce olarak doldurmamızın nedeni, dünya yüzünde en yaygın lisan olduğu içindir. Avrupalı görünmek sevdasında değiştirmedik adımızı." şeklinde yanıtlamıştır.

Grup elemanlarının "Biz yurt dışında yapamayacağız" demeleri üzerine Barış Manço ve Kaygısızlar'ın yolları bir süre sonra ayrıldı. Kaygısızlar grup olarak dağıldı ama Barış Manço'nun plaklarında onu yalnız bırakmamak adına stüdyoda yeniden bir araya geldiler. Kaygısızlar'ın Avrupa'da kariyer yapmaya yanaşmayışları Barış'ı yeni baştan Avrupa'da yabancı bir grupla çalışmaya itti.

Barış Manço, yaklaşık 2 yıl boyunca birlikte çalıştığı Kaygısızlar grubuyla ilgili anılarını şöyle anlatıyor: "1968 ve 1969 yıllarında Kaygısızlar'la anlaştım ve birlikte çalışmaya başladık. 1968'de Türkiye'ye geldim, kışın hep birlikte Paris'e gittik. Kaygısızlar'la Paris'te iki plak yaptık. Bizim İngilizce bestelerdi. Ancak o parçaları ortaya çıkartamadık, nedenleri çeşitliydi: Kaygısızlar, biz yapamayacağız burada dediler. Ben tek başıma kaldım. Oysa, grup olarak prezante etmiştik olayımızı. Bugün Mazhar Fuat Özkan olarak bilinen grubun Mazhar ve Fuat’ı vardı Kaygısızlar’da."

1966 yılında kurulmuş olan Kaygısızlar'ın sık sık değişen kadrosunda; Ali Serdar, Mazhar Alanson, Mithat Danışan, Fuat Güner, Ender Arol, Semih Oksay, Fikret Kızılok ve Cenap Kıyıkoğlu gibi isimler bulunuyordu.