Mix Röportajlar / Handan Ozman

"Halamın kızı Zehra dostlar başına..." diyordu 1988 yılında piyasaya çıkan "Ful Aksesuar '88 Manço Sahibinden İhtiyaçtan" albümünün muzip parçasında Barış Manço...

Bir geçerken uğrayan ve tam 18 aydır Barış Abi'nin evinden gitmeyen; hınzır, uslanmaz bir kızdı hikayedeki bu "Hala Kızı Zehra"...

İşte o hikayedeki Hala Kızı Zehra'yı canlandıran, eğlenceli şarkının eğlenceli video klibinde oynayan Handan Ozman'ı Barış Manço Mix olarak bulduk; bizi kırmadı ve içtenlikle sorularımızı, merak ettiklerimizi yanıtladı...

- Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Handan Ozman. 1971 İstanbul doğumluyum. Turizm Meslek Lisesi mezunuyum ve turizmciyim.

- Barış Manço'nun halasının kızı rölüne girmeniz için ilk teklif size kimden ve ne şekilde gelmişti?

Klip teklifi bizzat Barış Manço'dan gelmişti. Şöyle ki, bir Cumartesi günü arkadaşımla beraber Osmanbey'de yürüyorduk. Karşıma birden Barış Manço çıktı. O dönemde Barış Manço'nun Erkmen Sağlam ile birlikte Osmanbey'de ofisleri vardı. Barış Manço beni oradan görüp, "İşte bu kız bizim klip için uygun" demiş ve koşarak yanıma gelmiş. Barış Manço'yu birden karşımda görünce çok şaşırmıştım. Bana sıcak bir tavırla "Bir klibimiz var, çok uygunsun; oynar mısın?" dedi. Benim annem de tiyatrocu olduğundan ve Barış Manço'yla daha önceden tanıştığından dolayı "Ben de filancanın kızıyım, tanımadın mı beni Barış Abi" dedim. Ertesi gün çekimlere başladık zaten.

- Barış Manço'nun klibinde oynayacağınız kesinleştiği zaman neler hissetmiştiniz?

İlk önce ben kamera şakası falan yapılıyor sandım ama işin ciddiyetinin farkına vardığımda gülmüştük beraberce.

- Klibin çekildiği tam tarihi hatırlıyor musunuz?

İnanın klibin çekildiği tam tarihi hatırlamıyorum.

- Klibin çekimi ne kadar sürmüştü?

Klibin çekimi az önce de belirttiğim gibi hemen ertesi gün başlamıştı. Çekimler 1,5 gün sürdü.

- Klibin yönetmenliğini kim yapmıştı?

Klibin yönetmenini hatırlamıyorum ama Erkmen Abi (Erkmen Sağlam) ile birlikte çekmiştik.

- Klibin çekildiği ev nerede bulunuyordu?

Ev Baltalimanı'ndaydı.

- Klipte oynadığınızda kaç yaşındaydınız?

16 yaşındaydım.

- İnsan yaşamı boyunca onun için önemli olan unutamadığı anlarla karşılaşır. Bu unutulmaz anlar ne kadar yaşanırsa yaşansın gelecekte o anları aklına getirdiği zaman bir fotoğraf zihninde oluşur. Sizin için de klibin çekildiği günü hayatınızda unutulmaz anlardan biri sayarsak, dönüp baktığınız zaman aklınızda oluşan fotoğrafı bize tarif edebilir misiniz?

Açıkçası gerçekten de benim için çok önemli bir gündü. O günü asla unutamayacağım. Barış Abi'yle birlikte aynı klipte oynamak onur vericiydi. O gün aklıma geldiğinde daima gülümserim.

Ayrıca sizinle çekimlerdeki bazı anılarımı da paylaşmak isterim. Çekim esnasında mola vermiştik. Barış Abi bizi kahkahaya boğan bir şey anlatmıştı, çok gülmüştük. Dün gibi hatırlıyorum.

- Neydi o anlattığı?

Barış Abi seyahatlerinden birinde Hawaii'deymiş. Bir mağazaya girmiş ve çok beğenerek kendisine mavi bir gömlek almış. Bunu bize anlatırken üzerinde de o gömlek vardı zaten. Neyse, Barış Abi Türkiye'ye döndüğünde şakayla karışık bu gömlekle arkadaşlarına hava atmak istemiş. Çünkü arkadaşlarından biri şu gömleğin etiketine bir bakayım diyerek etikette yazılı olan "Made In Turkey" yazısını görmüş. Bunun üzerine tüm arkadaşları Barış Abi'yle dalga geçmiş. Barış Abi bu olayı o kadar güzel, o kadar içten ve o kadar komik bir şekilde anlatıyordu ki, hala gözümün önünde. Hepimiz kahkahaya boğulmuştuk.

- Klibin çekimleri sırasında Barış Manço'nun tavırları nasıldı?

Çok esprili ve heyecanlıydı. Daha doğrusu benim heyecanımı dizginleyen, beni rahatlatan bir kişilik vardı karşımda.

- Klibi çektiğiniz günden sonra da Barış Manço ile görüştünüz mü?

Tabii ki, klibi çektikten sonra da görüştük. Moda'daki evine de gitmiştim.

- Barış Manço'da sizi etkileyen en çok neydi ve size kattığı bir şeyler oldu mu?

Moda'daki evine gittiğimde evinin banyosu ve antika köşesi beni çok etkilemişti. Tabii ki Barış Abi'nin bana kattığı bir şeyler oldu. Hayata bakışım, insanlara güvenim onun sayesinde biraz daha gelişti. Kendisinin bana nasihatları çok olmuştur.

- Barış Manço'nun en sevdiğiniz şarkıları hangileridir?

Dağlar Dağlar ve Gülpembe.

- Sizce Barış Manço'nun adı iyi bir şekilde yaşatılıyor mu?

Barış Manço'nun adı iyi bir şekilde yaşatılıyor fakat biraz daha önemsenmesini isterdim.

- Müze konusu çok yazıldı çok çizildi, nihayet Kadıköy Belediyesi evi kiraladı ve müze yapmak için girişimlere başladı. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Güzel bir olay ancak bu konuda geç bile kalındığını düşünüyorum.

- Barış Manço'yla ilgili eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Öncelikle eklemek istediğim şu; Barış Abi'nin Doğukan ve Batıkan'a gösterdiği baba şefkatini çok kıskanmıştım. Benim babam ve annem ayrı oldukları için belki de çocuksu bir özlem içerisine girmiştim. (Gülüyor)

Ayrıca şu anda 16 yaşında bir oğlum var ve klip konusunu oğlum küçükken ona anlattığım zaman "Anne ben nerdeydim ki o zaman, beni Barış Abi'nin yanına niye götürmedin ki" demişti. Oğlumun bana verdiği bu cevap çok hoşuma gitmişti. (Gülüşmeler)

- Sıcakkanlılığınız ve tüm samimiyetinizle sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Ben de size teşekkür ederim. Barış Manço ile ilgili etkinliklere katılmaktan da onur duyarım.

Röportaj: Ser, 19.02.2009
Barış Manço Mix Web Ekibi