Sarı Çizmeli Mehmet Ağa burada yatıyor!..

Barış Manço ile ilgili medyada çıkan haberleri paylaşabileceğiniz, Barış Abi'mizin ve eserlerinin yeni nesile ne şekilde aktarıldığını tartışabileceğiniz medya forumumuz.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
ALİ ÖZMEN
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye
Mesajlar: 809
Kayıt: Cmt Oca 10, 2004 15:40 pm
Konum: İZMİR

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa burada yatıyor!..

Mesajgönderen ALİ ÖZMEN » Çrş Nis 25, 2012 11:42 am

Barış Manço’nun müzik dünyasını altüst eden şarkısı “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa”nın kahramanı efsane değil yaşamış bir insan. Haber 7'nin ziyaret ettiği kabri ise harap!

Ersin Çelik / Lefkoşa

Yıllardır, ödenmeyen veresiye alış verişler ve bilinmeyen kişiler için kullanılan “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” deyimi bugün bir şarkıyla bilinse de gerçek bir öyküsü var.

Merhum sanatçı Barış Manço’nun 70’li yıllarda müzik dünyasını altüst eden şarkısı “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” bir efsane değil bu isimdeki ağanın yaşamından esinlenerek yazılmış.

Şarkının kahramanı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa 1800 yıllarda KKTC’nin Göçeri köyünde yaşamış ve Barış Manço’nun 1982’de yaptırdığı mezarı Lefkoşa yakınlarındaki bu köyde.

1800'LÜ YILLARDA YAŞADI

Haber 7 ekibinin ziyaret ettiği mezarındaki taşı düşmüş olan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın doğum ve ölüm tarihleri net olarak bilinmiyor. 1800'lü yıllarda yaşadığını belirten torunlarının torunu, dedelerinin şarkıda geçtiği gibi cömert bir insan olduğunu ve yaşadığı ovadaki tüm fakirlerin alış verişlerini onun üzerine yaptığını belitiyor.

"ÖLDÜĞÜNDE HİÇ MALI YOKMUŞ!"

Göçerli köyünde tarım ve hayvancılıkla geçinen Murat isimli torunu, büyüklerinden dinlediği Sarı Çizmeli Mehmed Ağa’yı şöyle anlattı: “Ne zaman doğduğu ve öldüğü tam olarak bilinmiyor. Büyüklerimiz bütün bu ovanın onun olduğunu söylerdi. Toprak ağası olmasına rağmen çok cömertmiş. Fakir fukara hep onun hesabından geçinirmiş. Bekarları evlendirip, toprak da verirmiş. Elinde ne varsa dağıtmış ve ömrünün sos günlerinde hiçbir malı mülkü yokmuş. Öyle ölmüş.”

BARIŞ MANÇO BULDU

Türk pop müziğinin efsane ismi Barış Manço, 1971 yılında konser vermek için geldiği Kıbrıs’taki Türklerden duyduğu Sarı Çizmeli Mehmed Ağa’nın hikâyesinden yola çıkarak yazdığı şarkı büyük bir patlama yapınca 1982’de soluğu mezarı başında almış. Manço, akrabalarıyla görüştüğü Sarı Çizmeli Mehmed Ağa’nın mezarını yaptırıp başına mermer taş koydurtmuş.TAŞI DÜŞMÜŞ, MEZARI DA GÖÇÜYOR!

“Barış Manço ile bütünleşen Sarı Çizmeli Mehmet Ağa. 1800’lü yıllar Ruhuna Fatiha” yazılı mezar taşı ise bugün düşmüş durumda. Ziyaretimiz esnasında yeniden eski yerine tutturduğumuz taşın yanı sıra mezarlığın bulunduğu tepelikte ise şiddetli yağmurlarla heyelanlar oluşuyor. Murat isimli torunu toprak kaymalarından dolayı bu mezarlıktaki çok sayıda mevtanın kemiklerinin yer üstüne çıktığını söyledi.

BANKA REKLAMINA DA İLHAM VERDİ

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa son dönemde ise Finansbank’ın “Türkiye’de borçlu kimse kalmayacak Sarı Çizmeli Mehmet Ağa bile borçlarını kapacatak” sloganıyla yayınlanan reklam filmiyle gündeme gelmişti.

ERMENİSTAN'DA DA POPÜLER

Barış Manço’nun Sarı Çizmeli Mehmet Ağa türküsü geçtiğimiz yıllarda “Kyahripar” ismiyle Ermenice’ye çevrildi ve Ermenistan’da çok popüler.

Kaynak: Haber 7 - http://www.haber7.com/haber/20120425/Sa ... atiyor.php
İZManço Facebook: https://www.facebook.com/groups/1406696942947567/

İZManço YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCv4fsNLzjoYE_Im_V26bEvA

İZManço İnstagram: https://instagram.com/izmanco/