"Kayaların Oğlu" eserini anlayabilmek

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
Darklich
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Konum: Güllerin Kırmızı ve Pembe Actığı Bir Yerden...Kırklareli

"Kayaların Oğlu" eserini anlayabilmek

Mesajgönderen Darklich » Sal Şub 12, 2008 14:43 pm

Merhaba Dostlar,
Forumun Baris manco Eserleri bölümünü her zaman takip ediyorum.Çok güzel sohbetler yapılıyor eserleri üzerine.Bende yine geçenlerde Baris Abimizin 2023 albümünde giriş yaptığı Kayaların Oğlu adlı şiirin üzerinde düşünmeye başladım.Ancak son bölümde neyi anlatmak istediğini tam olarak anlayamadım.
Çözümlediğim kadarıyla kayaların oğlu genç Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil ediyor.Toprak Ana vatan,kayalarda Türk Milleti anlamına geliyor.Kavurucu sıcak,bir bakıma ortadoğudan gelecek tehlikeyi,kuzeyden gelen rüzgarda Avrupanın türkiye üzerinde oynadığı oyunları temsil ediyor dolayısıyla bunu kolay olmadığını Cumhuriyeti savunmanın çok çaba gerektirdiğini,her daim hazır olmamızı anlatıyor.
Daha sonra 2023 ılık bir ekim sabahında tekrar uyandım diyerek etrafında ki asırlık çınarları belirtiyor.Bu asırlık çınarlar kanımca gelişmiş ülkeler.Ve bu çınarlar benide aralarına aldı diyerek Türkiyenin gelişmesini tamamlamış 2023'de büyük bir devlet olduğunu belirtiyor.Buraya kadar çok güzel bir düşünce.
Şimdi asıl son mısra. "Ve 2023'ün ılık bir ekim sabahında,Yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu beraberce seyire koyulduk."
Sizce burada 2023 de doğacak yeni kayaların oğlu neresi yada hangi devlet olabilir?Benimde aklımda görüşler var ama öncelikle yorumları sizden dinlemek isterim.Sözlerim yanlış anlaşılmasın "tamamiyle" bir eser üzerinde düşüncelerimizi ifade edeceğiz arkadaşlar.Şimdiden teşekkür ediyorum hepinize.
Trak Kuzgunu

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen turkerr » Sal Şub 12, 2008 14:53 pm

bence asırlık çınarlar tarihte kurulmuş büyük türk devletleri...
KAYGISIZDA OLSA TÜRKER DERTLİDİR

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen jonturk_emre » Sal Şub 12, 2008 14:58 pm

turan fikri olabilir mi acep
Emre başkaya

Kullanıcı avatarı
Darklich
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen Darklich » Prş Şub 21, 2008 20:32 pm

jonturk_emre yazdı:turan fikri olabilir mi acep

Olabilir bak.Aklımdan geçen aslında o benimde.Barış Abi nin değerleriyle örtüşüyor gibi.

BM

Mesajgönderen BM » Çrş Şub 27, 2008 20:01 pm

Bence kesinlikle Turan Cumhuriyeti. Çünkü Türkiye'deki gizli turancılardan biri de Barış Manço idi.

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen turkerr » Çrş Şub 27, 2008 20:32 pm

BM yazdı:Bence kesinlikle Turan Cumhuriyeti. Çünkü Türkiye'deki gizli turancılardan biri de Barış Manço idi.
gizli turancımı?bu ülkede turancılık gizlenecek bi durrummu?barış manço turancı derken somut kaynakların varmı yoksa senin şahsi görüşünmü barış abinin turancılığı...
KAYGISIZDA OLSA TÜRKER DERTLİDİR

Kullanıcı avatarı
Ali Kaan
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen Ali Kaan » Çrş Şub 27, 2008 21:56 pm

Ben bu şarkıdan şunu anlıyorum:

Kayaların oğlu olarak tarif ettiği insanlar bana göre Türk gençlerinden başkası değil.Vatanın savunulması,korunması gereken bir değer olduğunu anlatıyor ve 2023'te bu emanetin çağdaş medeniyetler seviyesine çıktığını söylüyor.''Yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu,beraberce seyre koyulduk...''diyerek vatanı koruyacak olan yeni genç nesillerin oluşmaya başladığını söylüyor.Tabi bence...

BM

Mesajgönderen BM » Cum Şub 29, 2008 01:52 am

turkerr yazdı:
BM yazdı:Bence kesinlikle Turan Cumhuriyeti. Çünkü Türkiye'deki gizli turancılardan biri de Barış Manço idi.
gizli turancımı?bu ülkede turancılık gizlenecek bi durrummu?barış manço turancı derken somut kaynakların varmı yoksa senin şahsi görüşünmü barış abinin turancılığı...

Ben böyle olduğunu duymuştum. Bir de ülkücü, fetullahçı, sağcı ve solcu gibi şeyler de söyleyenler var Barış Manço için. Hangisi doğru, bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
mevlut
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen mevlut » Cum Şub 29, 2008 11:59 am

turan mı bılmem ama bence yanı benım anladıgım kadarıyla eserde turk mılletının nasıl kuruldugu ve nasıl ayakta kalabılecegı anlatılıyor son bolumde ıse YENI BIR KAYALARIN OGLU ifadesıyle turkıye cumhurıyetının sıkıntıyla ve azımle gecen yuz yılın ardından daha guclu ve daha da kendınden emın bır sekılde aynen osmanlı nın dunyaya hukmettıgı donemlerdekı gıbı bır imaja yenıden kavusması anlatılıyor. NE DERSINIZ OLAMAZMI?
barısdostu

Kullanıcı avatarı
emre tilki
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen emre tilki » Prş Mar 20, 2008 04:09 am

2023 yılının ılık bır ekım sabahı nedir sızcebır dusunun. turancılıkla alakası yok bence TC. CUMHURIYETININ 100. YILINI TEMSIL EDER BU SOZ.

Kullanıcı avatarı
Darklich
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen Darklich » Prş Mar 20, 2008 21:42 pm

emre tilki yazdı:2023 yılının ılık bır ekım sabahı nedir sızcebır dusunun. turancılıkla alakası yok bence TC. CUMHURIYETININ 100. YILINI TEMSIL EDER BU SOZ.

Bizimde zaten ona sözümüz yok dostum.Elbetteki 2023'ün ılık bir ekim sabahında Cumhuriyetimizin 100.yılına gireceği açıkça ortada.Ama sonunda Yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu beraberce seyire koyulduk demesi Barış Abimizin,sanki bir gönderme yapıyor gibi sonunda.Diğer arkadaşlardan bazılarınında bahsettiği gibi ya tüm türk dünyasıyla Türkiye Cumhuriyetinin birleşmesi yada bizim dışımızda doğuda yeni bir oluşumun gerçekleşmesi arzusu olabilir.Ne dersiniz?...
Trak Kuzgunu