Murat Göğebakan- "Gülpembe"Peygamberimiz için yazı

Türkiye'de yaşanan tüm müzik ve sanat olaylarını tartışabileceğiniz forumumuz.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
mgogebakan
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Murat Göğebakan- "Gülpembe"Peygamberimiz için yazı

Mesajgönderen mgogebakan » Cum Haz 15, 2007 23:19 pm

Yirmi bir nisan cumartesi günü Meltem Radyo’nun özel bir konuğu vardı.Kardeşim Akif Özcan’nın isteği doğrultusunda konuğumuzla paylaştığımız anları kameraya kaydetmek istedik. Bu konuk hepinizin bildiği, konumunu başlangıçtan bu yana hiç değiştirmeyenözgün olmayı tercih edinen, dürüst kişiliği ve örnek hareketleriyle Murat Göğebakan’dı.

Akif’in Radyokolik programına konuk olacaktı. Saatler on altıyı gösterdiğinde Göğebakan küçük bir gecikmeyle gelebilmişti. Sürekli televizyonlardan ve kliplerindeki görüntülerinden çok başka bir Göğebakan’la karşılaştık. Kibir yoktu, tek başına gündelik yaşantısında giydiği kıyafetleriyle sade bir vatandaş gibi radyoya geldi. Tabi ben biraz şatafat olabileceğini düşünmüştüm. Zira O;son elli yılın şarkıları listesinde ilk üçe giren” ay yüzlüm” isimli parçayı hayata geçiren sanatçıydı . Şöhret, uzaktan güneş gibi parlak ve ısıtıcı; yaklaştınız mı bir dağ tepesi kadar soğuktur. Bunun böyle olduğunu gözlemleyebiliyordum.

Sesinin rengini ve yaptığı müziğin duruşunu herkes iyi bilmektedir. Keşke Türkiye’deki sanatçılar Göğebakan kadar içten, samimi, ülkesini ve ülkesinin çocuklarını düşünen karakterde olabilselerdi.Biraz sonra yayına girdik. Göğebakan çok net ve açıktı. Başlangıçta biraz sıkılır gibi oldu ama dakikalar ilerledikçe rahatladığını gözlemledim. Ve tahmin edemeyeceğiniz kadarda yorgun görünüyordu. Bir başka şeyi daha hissettirdi bana. Şarkılarındaki kadar heyecanlı değildi. O’nun Ay yüzlüm parçasında haykırıcasına ortaya koyduğu performans kuşkusuz tartışılamaz. O şarkıyı söyleyen bu örnek sanatçının yüzünde müthiş bir doyum ve şükür bulunmaktaydı. Bakışları ve sergilediği tavır amele pazarındaki yorgun bir işçi kadar kibirsiz ve riyasızdı.

En çok yeni albümü hakkında konuşmak istiyorduk. Gülpembeyi yayına almamızı istedi, konuk olarak katıldığı programı ara ara yönetiyordu. Hangi şarkının sohbet esnasında fon olarak verileceğini bile işaret ediyordu. Bu sanatçının liderlik karakterini ortaya çıkartan işaretlerdi. Göğebakan’a neden farklı olduğunu sordum, öyle ya diğer sanatçılardan gözle görülür farkı vardı. Ne bir sarhoş haberine şahit olmuştuk, nede uygunsuz aşk dedikodularına adı karışmıştı. Yeri farklıydı, bu farkın sebebini sordum: Elini umutsuzca salladı.Sanki bu farkı kim anlıyor der gibiydi el sallayışı!.. Bu işi öncelikle maddi olarak kazanç sağlamak için yaptığını, çocukları olduğunu vb… konuları aktardı. Yani bizler bir işi ne için yapıyorsak Göğebakan da o sebepten şarkı söylüyordu.

Radyo yayınına son albümündeki şarkılar girdiğinde ona kitap okuyup okumadığını sordum.

-Evet okuyorum!Dedi.

-Nasıl zaman buluyorsunuz? Diye sorduğumda: Yolculuk esnasında mutlaka kitap okuduğunu söyledi. Evet diğer sanatçılardan farklı olma nedenlerinden biri buydu. Bu farkı kendisine aktardım, Murat Göğebakan’ın cevabı ilginç ve bir çok sorunun cevabı niteliğindeydi: -Onlar Reyna’da kitap okuyor. O an için romanlarımdan getirmediğime biraz pişman oldum. Her ne kadar sanatçılar bu işleri maddi kaygılar düşünerek yapsa da bilmeleri gereken çok önemli bir nokta vardı ki: Milyonlarca gencin medyanın sanatçı diye karşımıza çıkardığı bu insanları örnek alıyor olmalarıydı.

Keşke sanatçılar kitap okusa ve sık sık bunun reklamını yapsalar. Ve keşke Göğebakan kadar samimi olabilseler. Murat Göğebakan İzmir’e gideceğini söylüyor: -Ancak bir saat durabileceğini ifade ediyordu.

Yeni albümünde Barış Manço’nun Gülpembe isimli parçasına yer vermiş, o gür sesiyle Gülpembeyi söylemişti. Akif Özcan Gülpembeyi Meltem Radyo’da yayına aldığında Göğebakan: -Gülpembe’nin hikayesini paylaşmak istedi ve sordu: -Biliyor musunuz Barış Manço bu parçayı kim için kaleme almış? Evet cevabı yine Göğebakan’a bırakalım: -Peygamberimiz (s.a.v)İçin. Ben bunu ilk defa duyuyordum.Hayretler içerisinde kaldım. Keşke bu bilgi bu kadar sınırlı insan arasında kalmasaydı ve Gülpembe isimli bu şarkının sevenleri bunun Peygamberimiz (s.a.v) için yazılmış olduğunu bilselerdi.

Ve Barış abimiz bunu gür sesle yaşamında söyleseydi. Sebep mi; Okullardan gelen haberlere şahit olmaktasınız, ahlakın yerleşmesinin tek yolu dini ağırlıklı derslerin ciddi olması ve ehil insanların çocukların kalbine Allah korkusunun yerleştirmesidir. Başka çıkar yol kalmadı.

Göğebakan gençlerimiz için iyi bir örnek!.. Huzur veren sesi ve özel yaşantısıyla bu güne kadar Müslüman Türk gençlerine kötü örnek olduğunu görmedim, yaptığı şarkılar, şarkılar için seçtiği şiirler, kullandığı sözlerle inşallah bundan sonrada iyi örnek olmaya devam edecek.

Son günlerin moda şarkısı o kadar asi, o kadar dikkatsiz mısralar kullanmış ki bir örnek; ‘Cennete değişmem saçının tek telini” Bu gençliği zehirlemek isteyenlere şöhret uğruna bilinçli maşa olmak isteyenlerle dolu her taraf!

Burada vermek istediğim mesaj; Murat Göğebakan gibi sanatçılara ihtiyacımız olduğudur. Yoksa her yer Cenneti küçük gören gafil, cahil sanatçılarla dolup taşacak. Düzene maşa olan, medyanın oyuncağı hatta birinin dediği gibi “medyanın maymunu” olup kullanılan, sanatçı adıyla sunulan insanlarla dolup taşacak.

Sana ihtiyacımız var Murat Göğebakan. Sakın kendini ve çizgini bozma Dost kal.

Göğebakan resmi sitesiyle alakalı olarak hayranlarını sitesine beklediğini ve sitesinde çöpçatanlığa asla müsaade etmeyeceğini, bunu sezerse o insanları sitesinden (forumundan) atacağını da ifade etti. Kendisine ulaşmak isteyenler olursa son çıkan “sevgiliye” albümünü alıp oradaki telefon numarasıyla irtibat kurabilir yine http://www.mGogebakan.net/ isimli sitesinden günlüğü takip ederek onun nerede ne yaptığını öğrenebilirsiniz "Bazı kimselerin medhü senası, doğu ile batıyı doldurduğu halde, Allah katında sivrisineğin kanadı kadar değer taşımaz.(s.a.v)"Göğebakan onlardan biri değil. Buna emin olabilrsiniz.

Meltem radyodan alıntıdır...
Barış Manço

Kullanıcı avatarı
dexar
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen dexar » Pzt Haz 18, 2007 01:01 am

Şu kırmızı renkle yazılanlar ilgimi çekti. Nereden biliyor peygamberimiz için yazıldığını? Ben babaannesine yazdı diye biliyorum. Yanlışmıyım?
Bir kanıt veya belge varsa bizimlede paylaşın. Olmaz mı?
_-:: KaLPLeR BeRaBeR ::-_

Elbet bir gün bu gerçekleşecek
--->Barış Manço Müzesi<---

Kullanıcı avatarı
gurbetcimanço
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen gurbetcimanço » Pzt Haz 18, 2007 01:57 am

dexar yazdı:Şu kırmızı renkle yazılanlar ilgimi çekti. Nereden biliyor peygamberimiz için yazıldığını? Ben babaannesine yazdı diye biliyorum. Yanlışmıyım?
Bir kanıt veya belge varsa bizimlede paylaşın. Olmaz mı?

bende öyle biliyorum
babaannesinin adı gülpembe
ama belki de peygamberimiz(sav) e de yazmış olabilir
peygamberimiz efendimiz güllerin gülüdür
gülpembedeki sözler gerçekten de bir ilahi gibi
Uzuuuun bi süre yokum.....
(2009 ÖSS ye kadar)

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen turkerr » Cum Tem 13, 2007 18:43 pm

bu sarkıyı babaannesine yazdığını bizzat barışın kendisi tv programında söyledi gögebakan bunu nereden cıkarıyor acaba?
KAYGISIZDA OLSA TÜRKER DERTLİDİR

Kullanıcı avatarı
barışhayranı
Moderator
Moderator

Mesajgönderen barışhayranı » Cum Tem 13, 2007 20:31 pm

Evet. Barış Manço kendisi babaannesi için yazdığını söylemişti.
[center]Sadece BARIŞ Olsun...[/center]
LÜTFEN SİZDE BİR MAİL YOLLAYIN!
BU İŞİ BAŞARABİLİRİZ:
viewtopic.php?t=1246

Kullanıcı avatarı
kadir 2023
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen kadir 2023 » Cum Tem 13, 2007 22:22 pm

bende babaannnesine yazdı diye bliyorum..
ama gurbetçi arkadaşım babaannesinin adı gülpembe değil..
aklıma gelmedi başka bi isim...
YA NASİP.....
YA KISMET.....

BM

Mesajgönderen BM » Cmt Tem 14, 2007 00:19 am

kadir 2023 yazdı:bende babaannnesine yazdı diye bliyorum..

Barış Manço'nun babaannesinin adı Nimet'tir.

Kullanıcı avatarı
kadir 2023
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen kadir 2023 » Pzr Tem 15, 2007 11:07 am

BM yazdı:
kadir 2023 yazdı:bende babaannnesine yazdı diye bliyorum..

Barış Manço'nun babaannesinin adı Nimet'tir.

EYVALLAH USTA...SAĞOLASIN.....
YA NASİP.....
YA KISMET.....

Kullanıcı avatarı
vk
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: Murat Göğebakan- "Gülpembe"Peygamberimiz için

Mesajgönderen vk » Pzt Tem 16, 2007 15:07 pm

mgogebakan yazdı: Ve Barış abimiz bunu gür sesle yaşamında söyleseydi. Sebep mi; Okullardan gelen haberlere şahit olmaktasınız, ahlakın yerleşmesinin tek yolu dini ağırlıklı derslerin ciddi olması ve ehil insanların çocukların kalbine Allah korkusunun yerleştirmesidir. Başka çıkar yol kalmadı.
Göğebakan gençlerimiz için iyi bir örnek!.. Huzur veren sesi ve özel yaşantısıyla bu güne kadar Müslüman Türk gençlerine kötü örnek olduğunu görmedim, yaptığı şarkılar, şarkılar için seçtiği şiirler, kullandığı sözlerle inşallah bundan sonrada iyi örnek olmaya devam edecek.
...

Murat göğebakan;yaşadığı dönemde barış mançoya en yakın olan isimlerden birtanesiydi.aralarında bizim bildiğimizden çok daha farklı konuşmalar geçmiştir muhakkak.demekki babaannesi için değil peygamber efendimiz için yazılmış. yalan olma ihtimali kesinlikle yok diye düşünüyorum.o karakterde bir isim değil murat göğebakan.birşey biliyorki söylemiş...

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Mesajgönderen fairground » Pzt Tem 16, 2007 20:27 pm

turkerr yazdı:bu sarkıyı babaannesine yazdığını bizzat barışın kendisi tv programında söyledi gögebakan bunu nereden cıkarıyor acaba?

işte bu kadar. manço kendi ağzıyla söylemiş gerisi hikaye..
Tanrı Türkiye'yi, yönetenlerinden korusun!

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Re: Murat Göğebakan- "Gülpembe"Peygamberimiz için

Mesajgönderen turkerr » Pzt Tem 16, 2007 22:43 pm

vk yazdı:
mgogebakan yazdı: Ve Barış abimiz bunu gür sesle yaşamında söyleseydi. Sebep mi; Okullardan gelen haberlere şahit olmaktasınız, ahlakın yerleşmesinin tek yolu dini ağırlıklı derslerin ciddi olması ve ehil insanların çocukların kalbine Allah korkusunun yerleştirmesidir. Başka çıkar yol kalmadı.
...

Murat göğebakan;yaşadığı dönemde barış mançoya en yakın olan isimlerden birtanesiydi.aralarında bizim bildiğimizden çok daha farklı konuşmalar geçmiştir muhakkak.demekki babaannesi için değil peygamber efendimiz için yazılmış. yalan olma ihtimali kesinlikle yok diye düşünüyorum.o karakterde bir isim değil murat göğebakan.birşey biliyorki söylemiş...
ya arkadasım barışmı yalan söylüyor o zaman defalarca söyledi hemde spiker eski sevgilinizmi gülpembe diye sordu hayır bu bir kadına yazıldı ama babaanneme diye söylemişti barışa yakın olna başka isimler bunu niye söylemiyorlar sanki göğebakan ölmeden hergün yanındaydı barışın

Kullanıcı avatarı
vesile_87
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen vesile_87 » Pzt Tem 16, 2007 22:53 pm

Gülpembe'yi Barış Manço babaannesi için yazmıştır bu kesin. Kendisi bunu hayattayken çoğu kez söyledi. Murat Göğebakan bence uydurmuş.
Dünyadan bir YILDIZ geçti: BARIŞ MANÇO

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen turkerr » Pzt Tem 16, 2007 23:50 pm

vesile_87 yazdı:Gülpembe'yi Barış Manço babaannesi için yazmıştır bu kesin. Kendisi bunu hayattayken çoğu kez söyledi. Murat Göğebakan bence uydurmuş.
tebrikler :alkis: gögebakancılar biraz arastırıp konu açın açtıgınız her konuda olay cıkıyor birde kabul etmiyorsunuzya hayret ediyorum size

Kullanıcı avatarı
mgogebakan
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen mgogebakan » Cum Tem 20, 2007 23:03 pm

Arkadaşlar hemen tartışma yaratmayın Murat Göğebakanın bir bildiği varmışda söylemiş belkide hem babaannesine hemde peygamberimize yazmıştır..! :)
Barış Manço

McFly

Mesajgönderen McFly » Pzr Ağu 26, 2007 21:33 pm

yok kardes cok ıyı hatırlıyorum bır roportajda (tv) gulpembe kım demıstı spıker babaannem demıstı

Kullanıcı avatarı
rapin_kizi__
Rekortmen Üye
Rekortmen Üye
İletişim:

Mesajgönderen rapin_kizi__ » Pzt Ağu 27, 2007 01:06 am

McFly yazdı:yok kardes cok ıyı hatırlıyorum bır roportajda (tv) gulpembe kım demıstı spıker babaannem demıstı

yuh desem ayıp olurmu
KöR OlmUŞ bEyİnLErDE aĞ yapMıŞ ÖrüMCEğİM

McFly

Mesajgönderen McFly » Pzt Ağu 27, 2007 16:43 pm

rapin_kizi__ yazdı:
McFly yazdı:yok kardes cok ıyı hatırlıyorum bır roportajda (tv) gulpembe kım demıstı spıker babaannem demıstı

yuh desem ayıp olurmu

sen spıker anladın herhalde o da ıyı tebrıks:D

Kullanıcı avatarı
rapin_kizi__
Rekortmen Üye
Rekortmen Üye
İletişim:

Mesajgönderen rapin_kizi__ » Pzt Ağu 27, 2007 16:50 pm

McFly yazdı:
rapin_kizi__ yazdı:

yuh desem ayıp olurmu

yoo (= sen yanlıs anlamıssın solemek ıstedıgımı cıcım (=

McFly

Mesajgönderen McFly » Pzt Ağu 27, 2007 17:00 pm

rapin_kizi__ yazdı:
McFly yazdı:
rapin_kizi__ yazdı:

yuh desem ayıp olurmu

tuh be ne kadar buyuk eksıklık :D

Kullanıcı avatarı
rapin_kizi__
Rekortmen Üye
Rekortmen Üye
İletişim:

Mesajgönderen rapin_kizi__ » Pzt Ağu 27, 2007 17:14 pm

McFly yazdı:
rapin_kizi__ yazdı:
McFly yazdı:
rapin_kizi__ yazdı:

yuh desem ayıp olurmu

tuh be ne kadar buyuk eksıklık :D

bencede (=
dımı emreee zuhaha :D

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen jonturk_emre » Pzt Ağu 27, 2007 17:19 pm

:D
Emre başkaya

Kullanıcı avatarı
rapin_kizi__
Rekortmen Üye
Rekortmen Üye
İletişim:

Mesajgönderen rapin_kizi__ » Pzt Ağu 27, 2007 17:26 pm

jonturk_emre yazdı::D

emre bugun kandıl kımse ıle dalga gecmek ıstemıyorum.. gecmeye başladıgım an uyar benı (=

McFly

Mesajgönderen McFly » Pzt Ağu 27, 2007 17:35 pm

rapin_kizi__ yazdı:

emre bugun kandıl kımse ıle dalga gecmek ıstemıyorum.. gecmeye başladıgım an uyar benı (=

onlar senle dalga gecmesın sakın .D

Kullanıcı avatarı
rapin_kizi__
Rekortmen Üye
Rekortmen Üye
İletişim:

Mesajgönderen rapin_kizi__ » Pzt Ağu 27, 2007 17:37 pm

McFly yazdı:
rapin_kizi__ yazdı:

onlar senle dalga gecmesın sakın .D

bılemem artık kım kımınle gecer :D

McFly

Mesajgönderen McFly » Pzt Ağu 27, 2007 17:41 pm

bır sey bılıyorsam hıcbır sey bılmedıgımdır dıyosun ha ole olsun :sapka: