Zekai Tunca

Türkiye'de yaşanan tüm müzik ve sanat olaylarını tartışabileceğiniz forumumuz.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
serk@n
Profesyonel
Profesyonel

Zekai Tunca

Mesajgönderen serk@n » Çrş Haz 21, 2006 10:21 am

ZEKAİ TUNCA 1944 Yılında Ankara (Tatlar) da doğdu. İlkokuldan sonra Endüstri Meslek Lisesi (Sanat Enstitüsü) Tesviye bölümünü bitirdi.

Resim
1963 de Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu' na girene kadari bir özel kuruluş ve M.K.E uçak fabrikasında, teknik resam ve tesviyeci olarak çalıştı. Yüksek teknik öğretmen okulu (Gazi Üniversitesi Tek. EĞ. Fak.) nu 1967' de bitirdi. Bulunduğu her ortamda şarkı söyletilmesi şeklindeki müzik ilişkisi 1960 yılında Merhum Hikmet TAŞAN vasıtasıyla katıldığı DR. Recai ÖZDİL topluluğunda notalı ve sistemli çalışmaya döndü.
Bu toplulukta; Erol SAYAN, Yıldırım GÜRSES, Yaşar ÖZEL, Doğan CANKU gibi üstadlarla müzik havası soludu. Aynı yıllarda İsmail Baha SÜRELSAN topluluğu ile teması oldu. Bu topluluktan Ahmet HATİPOĞLU, Ahmet AYHAN, Yılmaz YÜKSEL, Kenan YOMRALI' dan feyz ve vizyon kazandı.

Öğrenciliği sırasında, 1964 de Ankara Radyosu'nun stajier sanatçı sınavının ilk 10 kişilik finaline kadar başardı. 1966 ' da açılan geniş kapsamlı sınavı, ilk sıralarda başardı. 6 aylık ilk dönem stajda, Saadet IKASUS, Cengiz TANÇ, Muammer SUN, Ferit SIDAL, Ruşen Ferit KAM, Turan TOPER gibi hocaların derslerinden yararlarndı. ;Özel nedenlerinden dolayı, başarılı giden bu stajı bırakmak zorunda kaldı.

1967 Ağustos' unda Nurcan TUNCA ile evlendi ve Ordu Endüstri Meslek Lisesine öğretmen olarak atandı. Çocukluğundan beri olduğu gibi, Ordu' daki hayatında da, hep müzikle ilgilendirildi.

1965' de Birleşmiş Türk Müziği Sanatçıları derneğinin ses yarışmasında Ankara birincisi oldu. Ordu' da bulunduğu yıllarda, Trabzon' da düzenlenen Doğu Karadeniz Bölgesi ses yarışmalarında, 1969 ' da ikinci, 1970' de birinci oldu. Bu yarışmalarla, Merhum Temel Şükrü DOĞRU ve arkadaşları ile dostluk kazandı.

1970' de Trabzon' dan katıldığı TRT Çok Sesli Koro sınavını kazanarak, Ankara radyosuna (1971' de) geri döndü. Bu korada Hikmet ŞİMŞEK, Muammer SUN, Müfide ÖZGÜÇ, Cengiz TANÇ, Saip EGÜZ, Erdoğan OKYAY, Fehamettin ÖZGÜÇ, Walter STURAUS gibi hoca ve şeflerle yapılan çalışma ve derslerle nota solfej ve şan bilgisi edindi 01.01.1971' de oğlu Mehmet ALPER doğdu. 1972-1974 arasında topçu yedek subay olarak askerliğini (Malazgirt, Ağrı, Van, Elazığ, Erzincan'ı, dolaşarak) yaptı ve tekrar Çok Sesli Koro' ya döndü.

Resim

1975 yılında verdiği bir sınavla Ankara Radyosu TSM yetişmiş (solist) sanatcısı oldu. Buradaki ilk yıllarında, Merhum Çinuçen TANRIKORUR' un desteğini gördü. 1976 yılında Kültür Bakanlığı KTM solisti olarak atanana kadar, bugörevinin yanı sıra, TRT müzik dairesi uzmanlığı, Repertuar ve Denetleme Kurulları üyeliklerinde bulundu.

1978-1981 yılları arasında ODTÜ TM. topluluğunu çalıştırdı.
1979 ' dan bu yana 13 albüm yaptı. İlk bestesi "ALIN YAZIMSIN" 1981' de milliyet gazetesi anketinde üçüncü seçildi. İkinci bestesi "BİRİSİ VAR Kİ" 1983 ' de ikinci oldu. bunları "BAHAR ÇİÇEK ÇİÇEK..." (1985 9.su) "LEYLAKLARI SÜNBÜLLERİ" (1986 3.sü), "OLMAZ MI" (1987 3.sü). "GİT GİDEBİLİRSEN" (1988 2.si, HÜRRİYET ALTIN KELEBEK TRT ÖDÜLLERİ) "SEN İLK DEĞİL SON DEĞİLSİN" (1988 3.sü) "YÜREĞİME KÖR DÜĞÜMLER ATILMIŞ" (1988 7.si), "İMKANSIZ" (1989 1.si, BESTE ve TV YILDIZI ALTIN KELEBEK, TRT, TV'DE 7 GÜN vb) "ŞEVKEFZA ŞARKI" (TRT-TÜTAV MANSİYON) "GÖZÜM KESMİYOR" (1991 6.sı) "ÜZME BENİ" (1992 1.si) "TANRIM" (1995 2.si) "BENİ SEVMEYE DEVAMET" (1996 İlk On) gibi şarkılar takip etti".BÜTÜN BU ŞARKILAR ZAMANIN EN GÖZDE SANATCILARI TARAFINDAN SESLENDİRİLDİ.

Resim

"İMKANSIZ" ayrıca ,Milliyet'in son 27 yılın şarkıları ve son 50 yılın şarkıları listesine'de girdi.
Resim

Özel yayın kuruluşlarının egemenliğiyle birlikte, geleneksel Türk müziği tarz ve formatının, adeta unutturulması sonucu, eski şevkle olmamakla birlikte yüreğinin senin ürünü olan son şarkıları: YALANA BAK, SENİ SORMALI, MEHMEDİM, GÜLÜ SUSUZ SENİ AŞKSIZ BIRAKMAM, GÜVERCİNİM, GÖNLÜNE SAĞLIK, GÜLDÜRME vb. Radyo ve televizyonlarda mütevazi ölçülerde seslendirilmektedir.

Resim

MİLLİYET'in geleneksel ödül konserlerin'de, gerek kendi şarkıları'nın seslendirilmesinde, gerekse konserin tamamının seslendirilmesinde solist oldu. Gazel formundaki icraları, dinleyici ve müzisyenlerce kabul ve beğeni gördü.

Radyo ve televizyon programları dışında, özel sahne çalışmaları ve halk konserleriyle kitlelere ulaştı.

Yurt dışında; CEZAYİR, SURİYE, SSCB, AVUSTURALYA, ABD, ALMANYA, HOLLANDA, İTALYA, BOSNA, BELÇİKA, ARNAVUTLUK'ta özel ve resmi konserler verdi.

Halen KÜLTÜR BAKANLIĞI KTM solistliği görevini sürdürmektedir.

Resim
TRT TOPKAPI BELGESELİ HACI SADULLAH AĞA ROLÜ

Resim

not: bu yazı sitelerden alıntıdır, en fazla yararlınılan site http://www.zekaitunca.com/
En son serk@n tarafından Çrş Haz 21, 2006 10:27 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim

serk@n adlı üyemiz, forum düzenini bozmaya yönelik davranışlarından dolayı 1 hafta mesaj yazamama cezası almıştır.

Bitiş tarihi:

Kullanıcı avatarı
serk@n
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen serk@n » Çrş Haz 21, 2006 10:25 am

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Resim

serk@n adlı üyemiz, forum düzenini bozmaya yönelik davranışlarından dolayı 1 hafta mesaj yazamama cezası almıştır.

Bitiş tarihi:

Kullanıcı avatarı
serk@n
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen serk@n » Çrş Haz 21, 2006 10:40 am

>> Zekai Tunca >>

Seni Aşksız Bırakmam Şarkı Sözü

Seninle tattım ben her mutluluğu
Bırakıp gidersen bil ki yaşamam
Ömrümden canımdan ne istersen al
Gülü susuz seni aşksız bırakmam

Üşüdüm diyorsan güneş olurum
Yanarım sevginle ateş olurum
Dolarım havaya nefes olurum

Gönlündeki derdi siler atarım
Ümit pınarıyla coşar akarım
Kış göstermem sana ben hep baharım

Üşüdüm diyorsan güneş olurum
Yanarım sevginle ateş olurum
Dolarım havaya nefes olurum

Bir Çift Sevdalı Bakışın Şarkı Sözü

Bir çift sevdalı bakışın aşk ateşi ruhumu sardı
Öyle güzel öyle derin öyle yeşil gözleri vardı
Yıllar yılı gizlediğim duygularım birden uyandı
Yıllar yılı gizlediğim duygularım birden uyandı
Bir bakışa bir gülüşe aldanarak aşkına yandım
Bir bakışa bir gülüşe aldanarak aşkına yandım
Rüyalarımı süsleyecek bitmeyecekmiş gibi sandım

YÜREĞİME KÖR DÜĞÜMLER ATILMIŞ

Nihâvend
Bestekâr : Zekai Tunca

Yüreğime kör düğümler atılmış
Çözemedim, çözülmüyor sultanım
Yıllar yılı kaderimin hükmünü
Bozamadım, bozulmuyor sultanım

Sevgi buldum gerçi bir kaç güzelden
Vurdu beni her biri canevimden
Bir güzeli ta yürekten gönülden
Sevdim amma, eremedim sultanım

Bu bendeki çölün suya çağrısı
Dinmez içimdeki gönül ağrısı
Burda güzel çoktur amma doğrusu
Sevemedim, sevilmiyor sultanım

LEYLAKLARI SÜMBÜLLERİ

Nihâvend

Leylakları sümbülleri / Soldurdun gonca gülleri
Aşkla yanan gönülleri / Öksüz koydun sen giderken

Ne bir arzu, ne düş kaldı / Ne safalı gülüş kaldı
Sımsıcak bir öpüş kaldı / Dudağımda sen giderken

Son buluşma serap gibi / Alııp gitti seni benden
Dünya o an durdu sanki / Güneş söndü sen giderken

Ne bir arzu, ne düş kaldı / Ne safalı gülüş kaldı
Sımsıcak bir öpüş kaldı / Dudağımda sen giderken

GÖZYAŞIMDA SAKLISIN

Hicâz (Düyek)

Gözyaşımda saklısın ağlayamam ben
Düşeceksin sanırım kirpiklerimden
Damarımda kan olup dolaşıyorken
Beni böyle bırak git git gidebilirsen

Git mutlu olacaksan beni düşünme
Sen iyi bak kendine beni dert etme
Önce beni bir dinle bir bak halime

Bir kapanmaz yarayla böyle çaresiz
Belki yine yaşarım sevgisiz sensiz
Git yolun gülle dolsun güller dikensiz

Git mutlu olacaksan beni düşünme
Sen iyi bak kendine beni dert etme
Önce beni bir dinle bir bak halime

Resim

1.Unutmama Yardımcı ol
2.Seni Aşksız Bırakmam
3.Birisi var ki
4.Tanrım
5.Gönlüne Sağlık
6.Üzme Beni
7.Çok mu Sevdim?
8.Git Gidebilirsen
9.Olmaz mı?
10.Sen İlk Değilsin Son Değilsin
11.İmkansız
12.Bahar Çiçek Çiçek
13.Sen Giderken
14.Güvercinim
15.Daha Neler Aşkolsun

Resim
Merhaba müzik dostları ;

Benden mektup veya telefonla, yurt içinden yada yurt dışından, notalarım, çalışmalarımdan örnekler ve hayatım hakkında bilgi isteklerinize cevap verebilmek için yola çıktığım bu siteyle, her şeyimi borçlu olduğum Türk Müziği ' ne borcumun bir bölümünü ödeyebilirsem mutlu olacağım.

Site açıldıktan sonra gelen talepler ve öneriler doğrultusunda, özel hayatımdan resimler, albümlerimin kapakları ve ödüller gibi ayrıntılarla, kendimi çok önemsetmek gibi bir yanlışa düşmediğimi umar, ilgilerinize şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Sevgi ve saygımla
Zekai Tunca http://www.zekaitunca.com/
Resim

Bitiş tarihi:

Kullanıcı avatarı
serk@n
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen serk@n » Çrş Haz 21, 2006 10:51 am

demolar:

Seninle tattım ben her mutluluğu (Seni Aşksız Bırakmam) Aşkın Tuna
http://www.zekaitunca.com/demo_arsivi/z ... rakmam.mp3

Sevginle hayat bulurum (Beni sevmeye devam et) Zekai Tunca

http://www.zekaitunca.com/demo_arsivi/z ... e_devam_et).mp3

Her seferinde hep böyle (Sen ilk Değil Son Değilsin) Kayahan açar
http://www.zekaitunca.com/demo_arsivi/z ... gilsin.mp3

Sanma ki üzgünüm (Ne Var Ne Yok) Nurettin Baykal
http://www.zekaitunca.com/demo_arsivi/z ... ne_yok.mp3

Zamansız Çıktın Karşıma (Erken Gelmişim Dünyaya) Zekai Tunca
http://www.zekaitunca.com/demo_arsivi/z ... unyaya.mp3

Aşkıma Ver Affet Zekai tunca
http://www.zekaitunca.com/demo_arsivi/z ... t_beni.mp3

Not: bu linkler www.zekaitunca.com adresinin demo arşivinden alınmıştır..
Resim

Bitiş tarihi:

Kullanıcı avatarı
scubi
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen scubi » Cum Haz 23, 2006 23:07 pm

Paylaşım için teşekkürler serk@n... malesef bu tür sanatçıları sadece TRT 4 görebiliyoruz artık...TSM ği gün geçtikçe, eski popülerini kaybetti.Yeni sanatçılarda kolay yetişmiyor galiba pek ilgi de gösterilmiyor. Halbuki ne güzel müzikler yapılmış. Bana Babaannemi hatırlatıyor geçmişe yolculuk ne güzel... :)

Kullanıcı avatarı
serk@n
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen serk@n » Cum Haz 23, 2006 23:39 pm

tahmin etmiştim scubinin bu konuyla ilgileneceğini ama başka kimseyi gomemek şaşırtmadı beni turk sanat müziği ve turk halk müziği eskisi kadar çok sevilmiyor aslında sayımız az diyebiliriz..

ben teşekkür ederim...

saygılar...
Resim

Bitiş tarihi:

pinargorgun
Gelişen Üye
Gelişen Üye

imkansız şarkısı çok güzel

Mesajgönderen pinargorgun » Pzt Tem 03, 2006 23:24 pm

zekai tunca nın seni görmem imkansız rüyalarım olmasa şarkısı aşkla ilgili duygularımın tazelenmesine sebep olan çok özel bir bestedir adam olacak çocuk programında bile çocuklar bu şarkıyı söylediler hem de çok şirin bir biçimde öyle hoşuma gitti ki anlatamam arkadaşlar

BM

Mesajgönderen BM » Sal Tem 04, 2006 00:46 am

Zekai Tunca 1993'te Dağlar Dağlar'ı bir albümünde okumuş. Bu şarkının mp3 ünü nereden bulabilirim?