Barış Gecesinde Müze Tartışması (05 Şubat 2003)

Barış Manço ile ilgili medyada çıkan haberleri paylaşabileceğiniz, Barış Abi'mizin ve eserlerinin yeni nesile ne şekilde aktarıldığını tartışabileceğiniz medya forumumuz.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
Ben Bilirim
Profesyonel
Profesyonel
İletişim:

Barış Gecesinde Müze Tartışması (05 Şubat 2003)

Mesajgönderen Ben Bilirim » Sal Şub 05, 2008 22:44 pm

05 Şubat 2003
Barış gecesinde müze tartışması

Barış Manço'nun ölümünün 4. yıldönümü nedeniyle, Barış Manço Derneği tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde bir anma gecesi düzenlendi.

Kültür Bakanı Hüseyin Çelik'in de katıldığı gecede Barış Ekspresi'nden Erdem Alpsoy, Muazzez Ersoy, Haluk Levent, Yavuz Bingöl, Kenan Doğulu, Cem Karaca ve Kurtalan Ekspres mini konserler verdi. Gecenin sunuculuğunu yapan Esra Ceyhan, Barış Manço'nun kendisine hediye ettiği bir bileklik ve Lale Manço'nun sahnede takması için verdiği Barış Manço'ya ait bir kolye ile geceyi sundu. 25 milyon, 50 milyon ve 75 milyon lira olan davetiyelerden bin 300 adet satıldı.

Anma gecesinde bir konuşma yapan Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, Barış Manço'nun evinin icra yoluyla Halk Bankası'na dvredildiğini hatırlatarak, ‘‘Halk Bankası bir kamu bankası. Şu an mahkemelik bir durum var. Biter bitmez orayı bir Barış Manço Müzesi yapacağız’’ dedi. Lale Manço ise ‘‘Ben her şeyden önce evimi geri istiyorum. Barış Manço'nun çocuklarına bir miras verme hakkı vardır. Bu ev çocuklara Barış'ın mirasıdır ve ellerinden alınmamalıdır. Evi geri almak için dava açtım. O evde oturmuyorum. Davayı kazanınca evi müze yapacağım’’ diyerek, Kültür Bakanı'nın projesine karşı çıktı.

Ünlü anadolu rock yıldızı Cem Karaca da, ‘‘Savaşın kapıyı çaldığı şu günlerde Barış'ın adını daha anlamlı ve derin buluyorum. Adını tüm dünya için düşünün, kör olası savaş için düşünün. Madem Barış'ı anlıyoruz, barışı isteyelim’’ :alkis: diye çağrıda bulundu.

Hurriyet gazetesi arsivinden alıntıdır.