30 YILLIK GAZETECİ HULUSİ TUNCA, ARKADAŞI MANÇOYU ANLATIYOR

Barış Manço ile ilgili medyada çıkan haberleri paylaşabileceğiniz, Barış Abi'mizin ve eserlerinin yeni nesile ne şekilde aktarıldığını tartışabileceğiniz medya forumumuz.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
lokmanço
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

30 YILLIK GAZETECİ HULUSİ TUNCA, ARKADAŞI MANÇOYU ANLATIYOR

Mesajgönderen lokmanço » Cmt Şub 17, 2007 17:17 pm

mgdmagazin.com'da

12 Mart 2005 Cumartesi | 00:00

30 YILLIK GAZETECİ HULUSİ TUNCA, ARKADAŞI BARIŞ MANÇO’YU ANLATIYOR

Türkiye’nin magazin duayenlerinden biri olan Hulusi Tunca, yazdığı son kitapta, 30 yıllık Barış Manço’yu anlatıyor. 1 Şubat 1999 tarihinde aniden kaybettiğimiz Manço hakkında tüm bilinmeyenleri Epsilon Kitabevi tarafından yayınlanan "Uzun Saçlı Dev Adam/O Bir Masaldı" adlı kitapta okuyabilirsiniz.

Barış Manço, gerçekten veda etti mi? Yoksa ‘Ben enerjimi yukarılardan bir yerlerden alıyorum’ diyen, karısı Lale Manço tarafından ‘O; seçilmiş biriydi’ diye tanımlanan Barış Manço’nun bir Açıkhava Tiyatrosu konseri sırasında sahneye indirmek istediği uçan dairenin gelişi ‘zabıta’ tarafından nasıl engellenmişti?

Ve daha birbirinden ilginç, bugüne kadar su yüzüne çıkmamış gerçekler... Hepsi ve daha fazlası; Manço’nun 30 yıllık gazeteci dostu Hulusi Tunca’nın Epsilon Yayınevi tarafından piyasaya çıkartılan ve bir haftada ikinci baskısını yapan bu kitabında toplandı...

ENERJİM YUKARIDAN BİR YERDEN GELİYOR

Barış şöyle diyordu: ‘Bu dünyaya şarkıcı olarak gelmedim. Ben, düşüncelerimi aktarmak için bu dünyaya geldim. Bu düşünceler; bazen müzik eşliğinde daha güzel, daha şirin, daha hoş algılanıyor. Onun için bana verilen bu nimeti kullandım. Beni bir şey ayakta tutuyor! Bana yukarıdan enerji geliyor. 0 enerjinin de nereden geldiği biliniyor.’

Kurtalan Ekspres’ten Ohannes Kemer anlatıyor: ‘Biz, saçlı, sakallı gezerdik. Kimse kızmazdı bize. Kadıköy’de bir inzibat karakolu vardı. Uzun saçlı birini gördüler mi hemen yakalar, saçlarını kesiverirlerdi. Barış’ın peşindeydi o inzibatlar. Onlar kovalardı, bizler kaçardık. Çok kovalandık...

Müzik dünyasının iki ‘Dev Adam’ı Barış Manço ile Cem Karaca’yı aynı röportajda bir araya getirmeyi başarmıştım! İşte iki ÖLÜMSÜZ sanatçının ÖLÜM için söyledikleri:

Barış Manço: Ölüm, yaşam denilen rüyadan uyanmaktır!

CemKaraca: Ölüm, tıbben kesin bir sondur! Ancak yaşadığı sürece yaptığı işlerle kendinden sonraki kuşaklara ışık tutabilmişse kişi, o zaman yaşam sonsuzdur. Kimse Mevlána’nın öldüğünü söyleyemez!

BARIŞ’IN GİTARLARINA HAPİS CEZASI GELDİ

İzmir Fuarı’nda olay var. Manolya ve Akasyalar gazinoları Barış Manço yüzündün birbirine düştü. Manço, bir süre önce gecede 10 bin liradan, Akasyalar ile anlaşmıştı. Ardından Manolya’nın gecede 12 bin 500 lira teklif ettiği haberi geldi. Ancak Atalay Noyaner, ‘Bu bir prestij meselesidir. Barış’ın Manolya’da çalışmasına asla izin vermeyeceğim. Eğer şartlarıma uymazsa 200 bin liralık tazminatı çatı çatır alırım’ dedi.

5. Asliye Hukuk Hakimliği’ne başvurarak ihtiyatı tedbir kararı aldırdı ve Kurtalan Ekspres’in başta gitarları olmak üzere çalgılarına ‘HAPİS’ kararı çıktı.

‘KURAN-I KERİM’İFRANSIZCA OKUDUM’

Barış, Kuran-ı Kerim’i okuyup okumadığı sorulduğunda şöyle demişti:‘Eski yazıyla okumadım çünkü eski yazıyı bilmiyorum. Ancak Kur’an-ı Kerim’in Fransızca çevirisini okudum. Hiç namaz kılmadım. Çünkü dinimizin kalpte kalmasını istiyor, gösteri olarak kullanılmasına karşı çıkıyorum...’ [5 Ocak 1981]

Öztürk Serengil ilginç bir iddiada bulundu! ‘Barış Manço’ya Twist dansını ben öğrettim’ diyor ve ekliyordu:

‘Yıl: 1964. Ankara Beyaz Park Gazinosu’nda sahneye çıkıyorum. Aynı kadroda çalıştığım Emel Sayın, o sıralar tabir-i caiz ise sıra kızı... Yine o yıl Ankara Radyosu’nda şarkı söyleyen Rikkat Hanım adında bir Türk Müziği sanatçısı var.

Bir gün, elinde kısa boylu, sıska bir çocukla bana geldi. ‘Bu, benim oğlum. Adı; Barış. İyi gitar çalar. İstersen seninle çalışsın’ dedi ve gitti. Twist’i öğrettiğim bu çocuk sonradan büyüdü ve Barış Manço oldu.

Ancak aradan yıllar geçtikten sonra gazetecileri karşısına alıp da kendinden sürekli olarak ‘Twist Kralı’ diye sözetmesi ama benim adımı anmaması beni çok üzmüştü. Haksız mıydım yani! [7 Eylül 1981]

Aslanlı heykelin sırrı

Barış Manço-Kurtalan Ekspres büyük bir değişim içine girdi. Yeni müzik türleri olan Uzay Müziği gençlerden olumlu tepki aldı. Yıllardır araştırdığı Nemrut Dağı konusunu ilk kez bir şarkısında işledi.

-‘Çoban Yıldızı’ adlı şarkınızda sözü edilen Aslan heykelinin sırrı nedir?

‘Birçok yabancı arkeolog, Adıyaman ve çevresinde yıllarca kazı yapmış. Değerli tarihi eserler çıkartmışlar. Prof. Otto Neugebauer’in burada yaptığı kazılarda ortaya çıkardığı bir Aslan heykelciği var.

M.Ö. 61 yılında Venüs’ten gelen bir uzay gemisi, Nemrut Dağı’na iner. Olayın tek tanığı bir çobandır. Uzay gemisinden, çok güzel bir kız iner. Ve 7 Temmuz’da Nemrut Dağı’nda aşkların en güzeli yaşanır. Sabaha karşı Yıldız Kız, heykeli çobana armağan eder ve gider.’

-2000 yıldır, birbirine kuş uçuşu 330 km. uzaklıktaki iki Nemrut Dağı’nın sırrını kimse çözemedi demek ki!

‘Kaldı ki 2000 yıldır Venüs’e neden Çoban Yıldızı denildiğini merak eden tek bir Allah’ın kulu da çıkmadı...’ [25 Aralık 1978]

Altın Kelebekli Barış

BarışManço, müzik yaşamı boyunca tek Altın Plak ödülünü ‘Dağlar Dağlar’ adlı plağının satışından dolayı almıştı.

Buna karşılık başta Hey ve Ses dergileri olmak üzere Kelebek gazetesinin ‘Altın Kelebek’ ödüllerinin de adeta abonesi olmuştu!

İşte yıl 1980. Yılın Pop Müzik Şarkıcısı seçilen Barış, ödül alan diğer sanatçılar Talat Bulut, İbrahim Tatlıses, Zeki Müren,Bedia Akartürk, Türkan Şoray ve Emel Sayın ile...

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ

n Ekmeğin karne ile dağıtıldığı yıllarda Barış’ın nüfus kağıdında 15 tane EKMEK mühürü vardı.

n Bünyesi öylesine zayıftı ki annesi ona saksofon almadı!

n Olympia’da çıkan ilk Türk sanatçısı; Ajda Pekkan değil Barış Manço’ydu...

n Uzun saçlarının ve bıyıklarının sırrı bir trafik kazasında gizliydi!

n Barış’ın sağlığı ilk kez asker ocağında sinyal verdi.

n TRT, Karataş göreve gelince Cem Karaca’yı yasakladı, Barış Manço’ya kucak açtı!

n ‘Ülkücü’ olduğu iddiaları yoğunlaşınca Suadiye Atlantik konserinde SOL yumruğunu havaya kaldırıp şarkı söyledi...

n İlk kutladığı doğum günü 40. doğum günüydü ve pastasına mum yerine hıyar dikmişti!

n Moda’daki köşkün müze olmasını çok istemişti! Ama ne yazık ki bu gerçekleşmedi!

n ‘Koleksiyoncu Barış’ın koleksiyonunda neler yoktu ki! Ortaya çıkmayan tarihi kırbaçlar bilmece olarak kaldı!

n ‘Artık sanat için bile soyunamam’ láfını son göğüs ameliyatından sonra etti!

n ‘Hayattan ZIRNIK alacağım yok’ demişti!

İki kadınla evli!

Asker kaçağı olarak arandığını öğrenmek Barış Manço’ya çok dokunmuştu:

‘Memleketini seven bir adama ‘Asker Kaçağı’ damgasını vurdular. Okul belgelerimi yeniden onaylatmamı istediler. Fırladım gittim Belçika’ya. Mezun olduğum akademiden belge aldım. Fransa’da Öğrenci İşleri Müfettişliği’ne damgalattım.

Ben Türkiye’de aradığım kızı da buldum. Azra Balkan’dır adı. İlk karımdan da ayrıldığım için bütün formaliteleri tamamladım. Belçika’da bana ‘Siz Türkiye’de boşandınız ama biz; şiddetli geçimsizliği, boşanma özrü olarak kabul etmeyiz’ demezler mi!.. Korktum! Belçikalı yetkili gülerek ‘Belçika’da, iki karılı tek Avrupalı olursunuz. Bunun evlenmeniz için bir engeli yok. Boşandığınız ortada’ dedi rahatladım...’ [9 Şubat 1972]

1.5 yaşında ‘Kiss Me Again...’i söylüyordu

Annesi Rikkat Uyanık, oğlunu anlatıyor: ‘Müziğe olan ilgisi 1.5 yaşında başlar. İlk kez ‘Kiss Me Again’i söyledi. 2.5 yaşındayken ben Ercüment Batanay’ın babası Hafız Kemal Batanay’dan ders alırdım. Barış, bu dersleri dinler, melodileri benden önce kapardı. Söylediği ilk Türk Müziği parçası ise ‘Ab-ı Gahı Yare Girdim, Arz İçin Ahvalimi’ olmuştu...’[10 Ocak 1973]

Kullanıcı avatarı
34BM777
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye
İletişim:

Mesajgönderen 34BM777 » Sal Tem 10, 2007 06:33 am

çok güzel paylaşım eline koluna yüreğine sağlık LOKMANCO :alkis:

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Sal Tem 10, 2007 15:02 pm

çok güzel bir yazı :) bunları ve daha fazlasını Uzun Saçlı Dev Adam'da okumuştum...saol lokmanço :alkis: :alkis: :alkis:

barışizm

Mesajgönderen barışizm » Pzt Kas 10, 2008 22:17 pm

teşekkürler

BARIŞ_CEM_BARIŞ

Mesajgönderen BARIŞ_CEM_BARIŞ » Prş Kas 13, 2008 11:42 am

Eline sağlık kardeşim teşekkürler saol paylaşımın için :)

Kullanıcı avatarı
sameth
Profesyonel
Profesyonel
İletişim:

Mesajgönderen sameth » Prş Kas 13, 2008 23:09 pm

Barış, Kuran-ı Kerim’i okuyup okumadığı sorulduğunda şöyle demişti:‘Eski yazıyla okumadım çünkü eski yazıyı bilmiyorum. Ancak Kur’an-ı Kerim’in Fransızca çevirisini okudum. Hiç namaz kılmadım. Çünkü dinimizin kalpte kalmasını istiyor, gösteri olarak kullanılmasına karşı çıkıyorum...’ [5 Ocak 1981]

bence burada tezat var fotoğraflar var namaz sırasında çekilen görgü tanığı bir imamın söyleşisi var hatta konuyu ben açmıştım camiideki kadın başlığıyla burada da hiç namaz kılmadım diyor bence bu kitapta birşeyler dönüyor
artık yokum sağlıcakla kalın

Kullanıcı avatarı
sameth
Profesyonel
Profesyonel
İletişim:

Mesajgönderen sameth » Prş Kas 13, 2008 23:17 pm

sameth yazdı:Barış, Kuran-ı Kerim’i okuyup okumadığı sorulduğunda şöyle demişti:‘Eski yazıyla okumadım çünkü eski yazıyı bilmiyorum. Ancak Kur’an-ı Kerim’in Fransızca çevirisini okudum. Hiç namaz kılmadım. Çünkü dinimizin kalpte kalmasını istiyor, gösteri olarak kullanılmasına karşı çıkıyorum...’ [5 Ocak 1981]

bence burada tezat var fotoğraflar var namaz sırasında çekilen görgü tanığı bir imamın söyleşisi var hatta konuyu ben açmıştım camiideki kadın başlığıyla burada da hiç namaz kılmadım diyor bence bu kitapta birşeyler dönüyor

bu arada eklemeyi unutmuşum neden fransız çevirisini okusunki kendi dininin kitabı türkçe meali heryerde var

[img][img]http://img222.imageshack.us/img222/5814/resimsl9.jpg[/img]
Resim[/img]

Kullanıcı avatarı
com
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen com » Sal Kas 18, 2008 08:45 am

HAKLI OLA BILIRSIN KARDESIM. BIR AZ TEZAT VAT VAR GELIBA :saskin: