barış manço sabetayist miydi?

Barış Manço ile ilgili medyada çıkan haberleri paylaşabileceğiniz, Barış Abi'mizin ve eserlerinin yeni nesile ne şekilde aktarıldığını tartışabileceğiniz medya forumumuz.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

drfth
Profesyonel
Profesyonel

barış manço sabetayist miydi?

Mesajgönderen drfth » Pzt Ara 04, 2006 03:13 am

bu soruyu fikirlerinizi almak için soruyorum. barış manco yu çok seven ona çok büyük saygı duyan bir insanım. bu iddaayada inanmıyorum ama internet sitelerinden birinde (amatörce hazırlanmış) barış manco nun sabatayist olduğuna dair bazı yazılar okudum. eğer soner yalçın ın efendi kitabını okuduysanız orada sabatayistlerin bazı genel özelliklerinden bahseder bunlardan bazıları şunlardır: efendi yada zade isimli sülale adları taşırlar . balkanlardan özellikle selenikten göç etmiş ailelerdir. hatta bir büyük iddaa daha şudur türkiyede bir ilk bir büyük başarıyı kim yapmışsa bilin ki o bir sabatayisttir. sabatay aileler genelde çocul,klarını köklü yabancı okullarında okuturlar(galatasaray lisesi , st. joseph vs. gibi )ben kendimce bazı benzerlikler kurdum ama şunu bilin bu konuyu sadece bilginizi almak için soruyorum çünkü onun ne olduğu nerden geldiği beni ilgilendirmiyor bir insanın yaptıklarına bakarım onun yaptıklarını sanatsal ve kültürel anlamda bir neslin yetişmesi için yaptıklarını ondan başka kimsenin yapmadığını biliyorum. ama interneti biraz kolacan ederseniz böyle iddaaları görüp biraz iciniz rahatsız olabiliyor bilgisi olan arkadaşların yardımını istiyorum. şunuda ekleyim bu sabatay tartışmaları başladı başlaytalı herkes sabatayist oldu bu ülkede gündemde kim varsa bunların içinde vatana millete faydalı olanda var olmayanda bu da başka bir nüans.lbu konuyu açıp açmamyı çok düşündüm ama bunu tartışmanın barış mancoya bir zarar vereceğine inanmıyorum bilhakis eğer birşey toplumca yanlış biliniyorsa bunu düzeltmemiz lazım özelliklede bu platformda ki aydın insanlarca.barışla kalın
lonely man

drfth
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen drfth » Sal Ara 05, 2006 02:44 am

arkadaşlar lütfen birileri bilgilendirsin. ben bu iddaanın çürütülmesi için bu konuyu açtım , inandığım için değil internet sitelerinde bu tür iddaalar geciyor zaman zaman ama doğru kaynaktan bu iddaalar çürütülüp bunları söyleyen insanların suratına tokat gibi çarpılsın istiyorum bende yeterli kaynak ve döküman yok bilgisi olan varsa lütfen yazsın yada konu başlığı silinsin moderator tarafından yoksa bizde sevgili barış manco ya iftira etmek isteyenlere yardımcı olmuş olacağız. konuyu açtıktan onra cevap gelmemesi üzerine açtığım konunun barış severlere zarar vereceğini düşünmeye başladım
saygılar
lonely man

Kullanıcı avatarı
kulahmet
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen kulahmet » Sal Ara 05, 2006 15:46 pm

bunu ilk defa duyuyorum herhangi bir bilgim yok..sabatay ne demektir onu da bilmem ama barış mançoyu bilirim ki o da bana yeter

Kullanıcı avatarı
silahsız kuvvet
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen silahsız kuvvet » Sal Ara 05, 2006 20:43 pm

soner yalçın ve yalçın küçük.. kimdir bunlar, nereye kürek çekerler.. bunları araştırıp öğrenmemiz lazım..

rahmetli Barış Manço'yu bu boyutta incelemek ve O'na bir kimlik aramak yanlıştır bence (yanlış anlama, açtığın konu cesurca ve güzel aktarmışsın durumu) Barış abinin inancında ve ilkelerinde sapma görebildik mi hiç.. bir tek yahudilik propagandası yaşandı mı
-ki yaşanabilir miydi- O'nun üzerinden.. benden ve nicelerinden katlarca daha Türk ve daha Müslüman olduğundan benim şüphem olmayacak hiç bir zaman..

bu tip çabalarda maksadın ne olduğunu ve bir takım medyanın neden bu iddiaları sıcak tutmaya çalıştığını anlamak gerek..

bence maksat insanları yeni kimlik arayışlarına sürükleyip, bazı şeylerin propagandasını yapmak..
mesela, büyük israil projesi; yahudi olmak öyle kolay değil(!) kan bağından yahudi olman gerek! e uşakları masonlarda yetersizse, bu projenin gerçekleşmesi için israilciler gerek..

bir aralar ATATÜRK için bile duymuştum bu söylentileri.. hep derinden ve sessizce beyinleri bulandırmaya çalışıyorlar..
Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene - Mustafa Kemal ATATÜRK
En son silahsız kuvvet tarafından Sal Ara 05, 2006 22:39 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Sal Ara 05, 2006 21:02 pm

efendi kitabını okudum.sabetayistlik adına çok şey öğrendim.dediğin gibi başarılı olan insanların çoğu sabetayisttir.ama hepsi değil.soner yalçın ,eğer barış abi sabetayist olsaydı mutlaka bahsederdi kanaatimce.sanmıyorum sabetayist olduğunu.ama bu benim yorumum.

Türkiye'de sabetayistler adına araştırma yapan bir profesör vardı sanırımk hatta geçenlerde laptop bilgisayarı çalınmıştı.adını hatırlayan varsa belki int yolu ile iletişim kuraibliriz..

drfth
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen drfth » Çrş Ara 06, 2006 02:24 am

çok teşekkür ederim arkadaşlar bana yardımcı olduğunuzz için ve beni yanlış anlamadığınız için ...
söylediklerinize katılıyorum barış manco nun sabatay olma ihtimali düşük ama böyle bir iddaa var yüzde bir de olsa varsın sabatay olsun onun yaptıklarını yapan kaç türk var Allah aşkına ?
hadi bi oktay sinanoğlu var türk kimliğinden gocunmadan bişeyler yapanbaşka kim var elbette vardır ama sesini bize duyuran az sayıda kişi var .beni kuşkulandırmaya başlayan aslında arkadaşımın dediği gibi barış manco nun kökenini araştırmaktan çok bu soner yalcın ve yalçın kücük ün ne yağpmaya çalıştığı saygı duydupumuz başka kişileri sabatay göstermeye 0alışmak bizim kimliğimnizi zedelemezmi?
şu bilgiyi de aktarayım lütfn konuyla alakasız ama: ATATÜRK sabatay değildir eşi sabatay olabilr çünkü o devirde sabatay olan birisinin sabatay olmayanla evlenmesi ancak evlendiği kişinin devlet te önemli işler yapabilmesine bağlıydı.ve bu evlilikten doğan çocuklar sabatay olarak yetiştirilirdi bunu bilen ATATÜRK eşinin sabatay olma olasılığını göz önünde bulundurursak çocuk yapmamıştır. eşini sabatay olduğuna dair kanıtlar mevcuttur hatta ATATÜRK ün gercekten sevdiği kadının trajik intiharını can dündarın anlatımıyla bulabilirsiniz ATATÜRK sabatsy olamaz çok düşük bişr ihtimal çünkü o fakirdi hatta evlatlık edinilerek o çiftliğe gittiği rivayet edilir ve büyük olasılık la doğrudur . efendi kitabını okuyanlar ATATÜRK ün açıkça olmasa da sabatay gibi gösterilmiş olaacğını farkeder fakat bu sanırım araştırmaya yömneltmek ve pekçok yurtdışı kaynakta ATATÜRK ün bir sabatay gibi gösterilmesine yapılan bi göndermedir beljkide. her neyse bu konu forumun amaçları dışına ytaşsın istemiyorum. haddimi aşmak ta istemiyorum ama cevap yazanlar teşekkür ediyortumn çünkü atlanabilkecek ve önemli bir konu sanırım .ben gerçek bir SEVGİLİ barış manco hayranıyım ve onun aşağılanmasına tahammül edemiyorum saygılarımla
lonely man

samet ahmet

Mesajgönderen samet ahmet » Çrş Ara 06, 2006 11:41 am

bu iddalar barış mançoya yahudi demek isteyenlarin propagandasıdır.bunları söyleyebilmek için de barış manço hakkında hiç bir bilgiye sahip olmamak gerekir. o insan da dünyada yok zaten.o dünyanın kabul ettiği bir sanat adamı. insanların gözünde sanatçı,çocuklar için barış abi, hepimiz için barış manço...
ona bu düşüncelerin vakfedilmesi çok yanlış. o sabah namazlarını bile camide kılardı.
50 yıllık sanat hayatında bile ben ne gördüm ne de duydum ,onun yahudilik hakkında düşüncelerini..onun için böyle propagandalara meydan vermeyelim. :!:

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Mesajgönderen fairground » Çrş Ara 06, 2006 16:16 pm

bütün bunlar çok önemsiz aslında.
kişi yaptıklarıyla ve fikirleriyle değerlendirilmelidir.
neye inandığı ne kadar inandığı kendini bağlar.
Tanrı Türkiye'yi, yönetenlerinden korusun!

Kullanıcı avatarı
elanur
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen elanur » Çrş Ara 06, 2006 17:04 pm

bu konuyu ilk defa burda duyuyorum..sabatay kelimesini daha önce hi duymamştım..sizin sayenzde öğrenmiş oldum :)

:) BARIŞLA KALIN

emdrdre
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen emdrdre » Çrş Ara 06, 2006 18:02 pm

ben asla böyle birseye inanmam bana olanaksz birseymiş gibi geliyo o zaman bu dedikoduyu yapanlara birsey sorayım peki barış manco eger sebateyistse neden afrikadaki insanlarla ilgilendi rahmetlinin dolasmadgı yer kalmadı neden???

drfth
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen drfth » Çrş Ara 06, 2006 22:10 pm

söylediklerinize yüzde yüz katılıyorum arkadaşlar ancak adamlar iddaalarını yazarken bazı deliller öne sürüyor ve bunları ilk mesajımda yazmıştım. bizimde elimizde bazı deliller olması lazım ki bu iddaaları çürütelim o yüzden sizden bilgisi olanlar ve sabatayizm le ilgili bilgisi olanlar tarafından sevgili barış manco hakkında yapılan bu iddaaların çürütülmesi için gerekiyorsa delillerle hazırlanmış bir websitesi hazırlayalım ben bunun için uğraşabilirim yada en azından burda bu delilleri paylaşalım saygılar...
lonely man

Kullanıcı avatarı
silahsız kuvvet
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen silahsız kuvvet » Prş Ara 07, 2006 00:04 am

kafamızın karışmasına ve ispat arayışına düşmemize gerek yok aslında.
bu konuyla(Barış Manço boyutuyla) fazla uğraşıp onların değirmenine su taşımayalım..

önce ucuz kişilikleri, satılık insanları -piyasa değeri(!) olanları- açıkça yazdılar. konuyu ısındırdıktan sonra verdikleri ipuçlarıyla(!) akıllardaki kapıları milli kişilerimize ve değerlerimize açtılar ve vurucu ipucunu verdiler; "sabataycılar millicidirler, Türklükten gurur duyarlar ve Türkçüdürler..!"(!) bu tezin hedeflediği sonuç Türklerin kendini azınlık gibi hissetmesi, yalnızlığa düşmesi, kendisine başarı ve iftihar için yeni kimlik arayışlarına girmesi ve bunlara paralel bir çok çözülmeler..

kişilere takılıp kalmadan, durumu bütün halinde değerlendirdiğimizde kendiliğinden çözülüyor bence.. bir çok, akla hayale gelmeyecek(Barış Manço gibi) isim var bu iddilara bulaştırılmak istenen. neredeyse tamamı Türkçülüğü ile tanınıyor!..

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Prş Ara 07, 2006 00:57 am

silahsız kuvvet yazdı:konuyu ısındırdıktan sonra verdikleri ipuçlarıyla(!) akıllardaki kapıları milli kişilerimize ve değerlerimize açtılar ve vurucu ipucunu verdiler; "sabataycılar millicidirler, Türklükten gurur duyarlar ve Türkçüdürler..!"(!) bu tezin hedeflediği sonuç Türklerin kendini azınlık gibi hissetmesi, yalnızlığa düşmesi, kendisine başarı ve iftihar için yeni kimlik arayışlarına girmesi ve bunlara paralel bir çok çözülmeler..

kişilere takılıp kalmadan, durumu bütün halinde değerlendirdiğimizde kendiliğinden çözülüyor bence.. bir çok, akla hayale gelmeyecek(Barış Manço gibi) isim var bu iddilara bulaştırılmak istenen. neredeyse tamamı Türkçülüğü ile tanınıyor!..

katılıyorum...bence kitapta da ne barış abi ne de atatürk birer sabetayist gibi gösteriliyor...konuyu açmana bişe demiyorım "drfth" hatta tartışmaya açık bir konudur bu.sana da onu bunu sabetayist die gösteriyosun demiyorm :) (tüm yanlış anlaşılmaya olası şeyleri açıklayalımda... :) )
dediğim gibi,Barış Manço ve Mustafa Kemal Atatürk sabetayist değildi.Atatürk'ün karısı sabetayist,evet.ama evlendi diye Atatürk'ü de sabetayisy sayamayız.zaten o devirde sabetaycı olmayanlarla sabetayistlerin evlenmesi anormal değildi biliyorsunuz.

bu arada bahsini ettiğim ve adını hatırlayamadığım dediğim profesörün adını hatırlayamadım bi türlü ya... :(

drfth
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen drfth » Prş Ara 07, 2006 05:38 am

silahsız kuvvet ve barış önsel çok teşekkür ediyorum sizlere çünkü kafamı karıştıran bu konuyu kafamda çözümlememe yardımcı oldunuz. özellikle tekrar teşekkür ediyorum çünkü demek istediklerimi tam anlamıyla anlayıp konuyu irdelemişsiniz. sizlerinde yardımıyla artık bu konuyu gönül rahatlığıyla kapatabililrim zihnimde. ama hakverirsiniz ve belirtmişsiniz zaten bazıları insanların kafasını zorla karıştırmak istiyor bu ülkede. emeklerinize ellerinize sağlık fikirlerinize tamamen katılıyorum. bu arada konuyla ilgili yorum yapan diğer arkadaşlara da teşekkür ediyorum. saygılarımla
lonely man

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Prş Ara 07, 2006 23:41 pm

drfth yazdı:silahsız kuvvet ve barış önsel çok teşekkür ediyorum sizlere çünkü kafamı karıştıran bu konuyu kafamda çözümlememe yardımcı oldunuz. özellikle tekrar teşekkür ediyorum çünkü demek istediklerimi tam anlamıyla anlayıp konuyu irdelemişsiniz. sizlerinde yardımıyla artık bu konuyu gönül rahatlığıyla kapatabililrim zihnimde. ama hakverirsiniz ve belirtmişsiniz zaten bazıları insanların kafasını zorla karıştırmak istiyor bu ülkede. emeklerinize ellerinize sağlık fikirlerinize tamamen katılıyorum. bu arada konuyla ilgili yorum yapan diğer arkadaşlara da teşekkür ediyorum. saygılarımla
lonely man

Kendi adıma bende sana çok teşekkür ederim ki böyle bir konu açtın :) ..seninde emeğine sağlık kardeşim :)

Kullanıcı avatarı
Yakupca
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen Yakupca » Cmt Ara 09, 2006 18:29 pm

"Aynası iştir kişinin lafa (lafına) bakılmaz" derler,
ama bazı durumlarda: "Aynası iştir kişinin, lafına da bakılır fikrine de !"
Bakıyoruz; her şey ahenk içinde, her şey mükemmel.
Mükemmelin adı Barış Manço :)
İlle de Barış !!! O'nun kadar bize bizi anlatan olmadı hiç !
Sus ve Dinle!...
Resim

Kullanıcı avatarı
Asım
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen Asım » Sal Ara 19, 2006 01:46 am

Sabatay yahudi dönmesi demek bilmeyen arkadaşlar :)

ben inanmıyorum,inanmamda...

onu sevenlerden soğutma iddiasıdır bu

örnekleri çok uzun çürütmek için

örnek vermeye bile gerek yok kendisini az çok tanıyanlar burada zaten

kişilik olarak bilmeyen birinede anlattığınız zaman Barış abiyi o da inanmayacaktır bu duruma

Barış abinin çizgisi yıllarca hep aynı gitmiş,sağa sola sapma yok

süphe edecek bir durum olmamamış yani,hala da etmeyiz

ne demiş "Eğri büğrü" şarkısında:
Bana yolun seç diyorlar
Bozuk yolu seçer miyim
Eğri eğri, doğru doğru
Seçemezsen geç diyorlar
Ben yolumdan geçer miyim(vazgeçermiyim)
Eğri eğri, doğru doğru
Kimi batı, kimi doğu
Kuzey güney hepsi doğru
Kim seçer ki bozuk yolu
Eğri eğri, doğru doğru
Benim yolum bana doğru
Hiç yolumdan döner miyim

emdrdre
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen emdrdre » Sal Ara 26, 2006 16:08 pm

arkadaslar hepnizden özür dilerim ben yanlış bilgi ednmişim sanırım benm bildigim sey cok farklı asırı türkçükük ve kendi milletnden baska hiç bir millete acımayan insan olarak biliyrdm çok özür hepinzden :(

Kullanıcı avatarı
worldgive
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen worldgive » Prş Ara 28, 2006 00:22 am

öldü ya herşeyi derler arkasından sanki ona sahip çıkacak kimsecikler yok.ah yaşasaydıda en güzel cevabı o verseydi bi o eksikti sözde yahudi! olması yani hadi bakalım daha ne dicekler onun için..ama ben şunu bilirimki nerde okumuş olursa olsun aksine daha vatanına bağımlı diline milletine insanına ve özelliklede dinine bağlı bir insandı o
seni sevmek senin gibi düşünebilmekle başlar

Kullanıcı avatarı
efemanco
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen efemanco » Prş Ara 28, 2006 00:28 am

worldgive yazdı:öldü ya herşeyi derler arkasından sanki ona sahip çıkacak kimsecikler yok.ah yaşasaydıda en güzel cevabı o verseydi bi o eksikti sözde yahudi! olması yani hadi bakalım daha ne dicekler onun için..ama ben şunu bilirimki nerde okumuş olursa olsun aksine daha vatanına bağımlı diline milletine insanına ve özelliklede dinine bağlı bir insandı o
sana aynen katılıyorum kardeşim...
BİR GÜN GELECEK DÖNENCE BİLİYORUM...

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Prş Ara 28, 2006 19:53 pm

o gün kampüste tarihçi ile beraber yürüyordum.konuyu "efendi" kitabına getirdim.işte Atatürk ve başarılı kişilerin sabetayist oldugu iddasi var,siz ne düşünüyorsunuz diye sordum.
kesinlikle öyle bir şey olmadığını söyledi.
aslında kitapta da sabetayistlerin ekonomik güçleri elinde bulunduran toplulukların oldugu yazıyor.biz buna levantenler diyoruz ki bunlar izmir ve çevresinde ticaretle uğraşan insanlardı.çoğu da yabancıydı.
gelelim Barış Manço'ya.hocamla sohbet ederken bunu da sordum.Mançozade ailesinde sabetayist birine rastlanmadığını söyledi.
ki zaten sabetayistler de arkadaşımınızın dediği gibi yahudi dönmesidir.önce yahudi ailede yahudi olup olmadığına bakarsak ki o da yok,bu da Barış Manço'nun sabetayist olmadığını gösterir bana göre...ki Cafer hocam da aynen bunları söyledi

ogulcan

Mesajgönderen ogulcan » Cmt Ara 30, 2006 14:53 pm

fairground yazdı:bütün bunlar çok önemsiz aslında.
kişi yaptıklarıyla ve fikirleriyle değerlendirilmelidir.
neye inandığı ne kadar inandığı kendini bağlar.

kesinlikle katılıyorum

Kullanıcı avatarı
manco halil
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen manco halil » Çrş Oca 03, 2007 21:27 pm

sabatayist demiş bazı arkadaşlar aslında arkadaş demek onlara saygı ama biz kendımızı bozmadan adam gibi eleştiri yapmalıyız gelelım konumuza barış manço bir sabayişt midir arkadaşlar bizler bu sıte de oluyorsak ve de barış ağabeyi seviyorsak saygı duyuyorsak bunlara inanmanın hiç bir önemi yok ha kaldıkı . barış sabayişt mi hayır arkadaş lar böle bisey yok bunu dıyenler yazanlar halt etmiştır onlar bence zavallıdır ortaya yenı bır yalan atarak gündeme gelmeye calısan bir kaç çirkefler .simdi bende bildiklerımı doğal olrak sızlerle paylasıcam barış mançonun soy adlarından başlayayım . evet burası doğru mançozadeydı soy adları ama degıuştırıldı ken dı isteklerı üzere evet barış abinin soyuda çok varlıklı ve eskıye dayanan soydur tamam göç edmelerıde doğrudur ama sabayişt olduğu doğru degıldır belkı sızlerde bılırsınız yıllar önçe barış abi sağcı solcu dıyede gündeme gelmıstır ama hep yıpratmak için bu çirkın iftıraları üzerıne atmışlardır .inanınki barış abi ne sağcı ne solcu nede sabayişt dir ... ama ...sununda .üzerıne basmadan duramayacagım ..barış abının yasam tarzı bırazda sağ tarafı gibidir ama aslında alakası yoktur bazı örnekler verım...barış abimiz evınde yemek yerken yere oturup yer evınde televızyonda seyretmez ve tabi herkesınde bıldıği ğibi dürüştlüğü doğruluğu inanışı kul hakkından çok korkması gıbı seyler ..aslında daha da var ama bunları da deşmenın bır anlşamı yok ...bence ...ama sunu ben diyorum ..barış abi bence bir barış celebiydi.. o bir dünyadı .bu dünya içinde...yaşamıylada ..ölümüylede.. bir başka insandı adam gibi adamdı....rahat ve huzurlu uyu barış abi ..sevgi ve barışla kalın...
halil

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Cum Oca 05, 2007 19:17 pm

Ara Not: bu arada "68 yıllık sır" adlı kitapta 2 sayfa ayırmış yazar bu konuya ve çok güzel açıklıyor Atatürk'ün sabetayist olmadığını

drfth
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen drfth » Pzr Oca 07, 2007 00:55 am

ATATÜRK ün sabatayist olduğu iddaaları barış manco nun sabatayist olduğu iddaalrı gibi asılsız ve yalan
ATATÜRK ile ilgili iddaalar çoktan çürütüldü barış abimizle ilgil iddaalar da sayenizde çürütüldü.
bu konuyla ilgi zaten önemini belli etti.
saygılar