Sizce dönence nedir? (Not:Ben doğru cevabı biliyorum.)

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
sameth
Profesyonel
Profesyonel
İletişim:

Mesajgönderen sameth » Cum Eyl 15, 2006 15:22 pm

alErcan: 80 li yıllar gelince, yeni bir albüm ve yepyeni bir soundla Sözüm Meclisten Dışarı karşımıza çıkıyor. Albümde birde zamanının ilersinde bir parça, Dönence var.
Celal Güven: Ben sana Dönence nin gerçek hikayesini anlatayım. Ben 40 gün bir ayrı kaldım gene. Ben zaman zaman küser, bana uymayan bir şey oldumu eyvallah der giderdim. Yine böyle ayrı kalınca bana doping oldu bu. Hani şu sıralar moda bir laf var ya, “dönüşüm muhteşem olacak” diye, hep böyle bir dönüş düşünüyordum kafamda. Benim bir özelliğim var, kafamda bazı şeyleri canlandırabiliyorum. Eger o dönemde Jean Jacques olsaydı, Dönence daha muhteşem olurdu. Benim kafamdakini o cımbızla çekip alırdı. Dönence dede kafamda onun melodisi vardı. Tabii parça sırf bu melodiden oluşmuyor. El şaklatmalırından tut, bası ve gitar solosu ve Barış ın yazdığı, herkesin anlamadığı muhteşem sözüyle harika oldu. Anlaşılmaz bir müziğe, anlaşılmaz bir söz yazdı Barış. O zamana bakacak olursak, Türkiye nerede, Dönence nerede? Belkide anlaşılmadığı için sevdi insanlar Dönence yi. İlk çıktığında benim kafamdaki melodiyi çalan Nejat Tekdal, Ahmet Güvenç ve benim ismim Müzik bölümünde çıktı. Daha sonra Bahadır ında adı eklendi oraya. Ama Live in Japan da benim ismim geçmezın size bi roportaj daha
artık yokum sağlıcakla kalın

Kullanıcı avatarı
***barisfan_tarik***
Gelişen Üye
Gelişen Üye
İletişim:

Mesajgönderen ***barisfan_tarik*** » Cmt Kas 04, 2006 22:02 pm

insan demek(george bush gibi olmayan)
Gün çoktan döndü buralarda ve ben simsiyah bir gecenin koynunda yapayalnız bekliyorum...
duyuyorum, görüyorum...
bir gün gelecek dönence biliyorum...

AHMET KOÇAK
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen AHMET KOÇAK » Çrş Kas 08, 2006 23:19 pm

ARKADAŞLAR, BEN BUNDAN YILLAR ÖNCE KRAL TV DE ŞÖVALYE DİYE BİR PROGRAM VARDI:BARIŞ ABİMİZ O PROGRAMA CANLI YAYINDA KATILMIŞ SOHBET ETMİŞTİ.ONU İZLEMİŞTİM.SONRA TELEFON BAĞLANTISIYLA SEVENLERİ ONUNLA KONUŞMUŞ, SORULAR SORMUŞLARDI.İŞTE İÇLERİNDEN BİRİSİ ,BARIŞ ABİ YE:'BARIŞ ABİ DÖNENCE PARÇANIZDA SOVYETLERDEN DAĞILAN TÜRK CUMHURİYETLERİNİ VE TÜRKİYE Yİ Mİ KASTETTİNİZ 'DEMİŞTİ VE BARIŞ ABİ DE KULAKLARINA KADAR KIZARIP 'ESTAĞFİRULLAH'DEYİP KONUYU KAPATMIŞTI..BARIŞ ABİMİZ ÇOK GENİŞ GÖRÜŞLÜ VE ÖNGÖRÜ SAHİBİ BİR İNSAN OLMASINA RAĞMEN ,BİR O KADAR DA ALÇAKGÖNÜLLÜ VE BAZI KONULARDA DA KAPALI BİR KUTU GİBİYDİ..İŞİN İLGİNÇ YÖNÜ; BARIŞ ABİ UZAKDOĞUYA AÇILDIĞI ZAMAN BEN BU PROGRAMI İZLEMEDİĞİM HALDE ,BEN DE BU ANLAMA GELDİĞİNİ SEZİNLEMİŞTİM...DAHA ÖNCE BU FORUMA YORUM YAPAN BİR ARKADAŞ DA ,2023 KAYALARIN OĞLU ŞARKISINI ÖRNEK VEREREK DÖNENCEYLE YAKIN ANLAM TAŞIDIĞINI BELİRTMİŞ,ZATEN 2023 ÜN KLİBİNİ İZLEYENLER BİZİM GİBİ DÜŞÜNÜP KLİBİ(Kİ BARIŞ ABİNİN VEFATINDAN SONRA GÖRÜNTÜLER KURGULANMIŞTI)HAZIRLAMIŞLAR.DİKKAT EDERSENİZ, GÜÇLÜ BİR ATATÜRK TÜRKİYESİNDEN VE VATANDAN VE TÜRK CUMHURİYETLERİ İLE VE DÜNYAYLA DOSTLUK VE 'BARIŞ'İÇİNDE OLMA KAVRAMLARINDAN BAHSEDİLİYOR..ARKADAŞLAR UYANALIM.ADAM BİZE DÖNENCE İLE 2023 İLE MESAJINI VERMİŞ.BEN BU ŞARKIYI DİLİME DOLADIĞIMDA LİSEDEYDİM.BUNUN MİLLETİMİZİN KADERİNİ ETKİLEYEN BİR ŞARKI OLDUĞUNU O ZAMANLAR SEZİNLEMİŞTİM.ŞİMDİ 32 YAŞINDAYIM.UMUTLA BEKLİYORUM VE İSTİYORUM GÜÇLÜ VE ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE Yİ .BARIŞ ABİ GİBİ DÜŞÜNEN VE BİZE SAĞLAM BİR VİZYON VEREN TÜRK BÜYÜKLERİMİZİN MESAJLARINI ALIP ,ÜLKEMİZİ 'MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE'TAŞIYAN DİNAMİK GENÇLERİ..AHMET KOÇAK/ANTALYA

Kullanıcı avatarı
silahsız kuvvet
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen silahsız kuvvet » Prş Kas 09, 2006 00:03 am

bence çok değerli bir bilgi, teşekkürler Ahmet Koçak..

2023 yaklaşıyor, sevinçle karşılamanın telaşına düşmek gerekirken daha çok ürküyorum ben, çünkü zaman daralıyor. bu, Barış abinin, Türk gençliğinin önüne koyduğu bir hedef!.. biz nelerle uğraşıyoruz..

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Prş Kas 09, 2006 00:45 am

AHMET KOÇAK yazdı:ARKADAŞLAR, BEN BUNDAN YILLAR ÖNCE KRAL TV DE ŞÖVALYE DİYE BİR PROGRAM VARDI:BARIŞ ABİMİZ O PROGRAMA CANLI YAYINDA KATILMIŞ SOHBET ETMİŞTİ.ONU İZLEMİŞTİM.SONRA TELEFON BAĞLANTISIYLA SEVENLERİ ONUNLA KONUŞMUŞ, SORULAR SORMUŞLARDI.İŞTE İÇLERİNDEN BİRİSİ ,BARIŞ ABİ YE:'BARIŞ ABİ DÖNENCE PARÇANIZDA SOVYETLERDEN DAĞILAN TÜRK CUMHURİYETLERİNİ VE TÜRKİYE Yİ Mİ KASTETTİNİZ 'DEMİŞTİ VE BARIŞ ABİ DE KULAKLARINA KADAR KIZARIP 'ESTAĞFİRULLAH'DEYİP KONUYU KAPATMIŞTI..BARIŞ ABİMİZ ÇOK GENİŞ GÖRÜŞLÜ VE ÖNGÖRÜ SAHİBİ BİR İNSAN OLMASINA RAĞMEN ,BİR O KADAR DA ALÇAKGÖNÜLLÜ VE BAZI KONULARDA DA KAPALI BİR KUTU GİBİYDİ..İŞİN İLGİNÇ YÖNÜ; BARIŞ ABİ UZAKDOĞUYA AÇILDIĞI ZAMAN BEN BU PROGRAMI İZLEMEDİĞİM HALDE ,BEN DE BU ANLAMA GELDİĞİNİ SEZİNLEMİŞTİM...DAHA ÖNCE BU FORUMA YORUM YAPAN BİR ARKADAŞ DA ,2023 KAYALARIN OĞLU ŞARKISINI ÖRNEK VEREREK DÖNENCEYLE YAKIN ANLAM TAŞIDIĞINI BELİRTMİŞ,ZATEN 2023 ÜN KLİBİNİ İZLEYENLER BİZİM GİBİ DÜŞÜNÜP KLİBİ(Kİ BARIŞ ABİNİN VEFATINDAN SONRA GÖRÜNTÜLER KURGULANMIŞTI)HAZIRLAMIŞLAR.DİKKAT EDERSENİZ, GÜÇLÜ BİR ATATÜRK TÜRKİYESİNDEN VE VATANDAN VE TÜRK CUMHURİYETLERİ İLE VE DÜNYAYLA DOSTLUK VE 'BARIŞ'İÇİNDE OLMA KAVRAMLARINDAN BAHSEDİLİYOR..ARKADAŞLAR UYANALIM.ADAM BİZE DÖNENCE İLE 2023 İLE MESAJINI VERMİŞ.BEN BU ŞARKIYI DİLİME DOLADIĞIMDA LİSEDEYDİM.BUNUN MİLLETİMİZİN KADERİNİ ETKİLEYEN BİR ŞARKI OLDUĞUNU O ZAMANLAR SEZİNLEMİŞTİM.ŞİMDİ 32 YAŞINDAYIM.UMUTLA BEKLİYORUM VE İSTİYORUM GÜÇLÜ VE ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE Yİ .BARIŞ ABİ GİBİ DÜŞÜNEN VE BİZE SAĞLAM BİR VİZYON VEREN TÜRK BÜYÜKLERİMİZİN MESAJLARINI ALIP ,ÜLKEMİZİ 'MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE'TAŞIYAN DİNAMİK GENÇLERİ..AHMET KOÇAK/ANTALYA

evet yorumuz konusunda haklı olabilirsiniz.ben de katılıyorum

drfth
Profesyonel
Profesyonel

bu konuyu çok uzun düşündüm

Mesajgönderen drfth » Cum Kas 17, 2006 05:53 am

sayın arkadaşlarım bu şahsi fikri dönence eserini belki yüzlerce kez dinledikten sonra verdim. yanlış anlaşılmasını yada farklı manalara çekilmesini istemiyorum ancak bana göre dönence AHİRET GÜNÜ NÜ DAHA DOĞRUSU , MAHŞER GÜNÜNÜ TASVİR EDİYOR .ÖLÜMDEN SONRA DA BİR HAYAT VAR OLDUĞUNU VE BU DÜNYADA YAPTIKLARIMIZIN ORADA BİZE YENİ BİR ŞEKİL VERECEĞİNİ ANALTIYOR. hepinize saygılar katılmayanlar olabilir bu benim kişisel fikrim...

Anup4
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen Anup4 » Prş Ara 14, 2006 08:37 am

Kullanıcı avatarı
EDDA_esra
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen EDDA_esra » Prş Ara 14, 2006 17:49 pm

fairground yazdı:e tamam da sen gerçek anlamını yazmışsın.ordaki kullanımı mecazi herhalde.

bende öyle biliyordum...oğlak ve yengeç dönenceyi biliyordum tabi...
BİZ NASIL UNUTURUZ SENİ " CAN BEDENDEN ÇIKMAYINCA"

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Cum Ara 15, 2006 16:55 pm

mecazi anlamda olsa gerek ya :)

Kullanıcı avatarı
EDDA_esra
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen EDDA_esra » Cum Ara 15, 2006 18:06 pm

emre yilmaz yazdı:Arkadaşlar bu soruyu ta 2002 yılında coğrafya hocama sormuştum. Onun verdiği cevaba göre "DÖNENCE" Güneşin en son vurduğu nokta anlamına geliyormuş. Yukarı da bahsettiğiniz oğlak ve yengeç dönenceleri de 90 derecelik açıyla güneşin en son vurduğu nokta olmakta ve buralara 90 la vurduktan sonra da geri dönmektedir...

tamam arkadaşım, dönence hakkında verdiğin bilgi doğrudur, bunu coğrafya derslerinde gördüm fakat, sanki barış abimiz burda biraz mecazi anlam kullanmış yani bu dönence o dönence değil sanki :) :D

Kullanıcı avatarı
EDDA_esra
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen EDDA_esra » Cum Ara 15, 2006 18:09 pm

emre yilmaz yazdı:
vesile_87 yazdı:Evet şarkıdaki dönence kelimesinden birçok anlam çıkabilir. herkes farklı anlayabilir. bu da Barış Manço'nun özelliği, farkı.

evet katılıyorum buna
sanki burda düşünce özgürlüğünü ifade etmiş barış abim...

sinemmercan
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen sinemmercan » Cmt Ara 16, 2006 00:40 am

bi sitede yazıyordu....daha dün okudum fakat ismini bilmiyorum....Barış Manço dönence şarkısında Ölümü anlatıyor diyordu...ben hala tam olarak anlayamadım...daha doğrusu farklı kavramlar var şarkıda .... :saskin:

Kullanıcı avatarı
DEMİROK
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen DEMİROK » Cmt Ara 16, 2006 01:35 am

BENCE; DÖNENCE, MECAZİ OLARAK TÜRK DÜNYASIDIR. BARIŞ ABİ, SİM SİYAH GECENİN KOYNUNDA YAPAYALNIZ DÜŞÜNÜYOR, DALIYOR VE DÜNYANIN DİĞER KUŞAĞINDA GÜNEŞLERİN DOĞDUĞU YERLERDE TÜRKÜLER DUYUYOR... (TÜRKÜ = TÜRK MİLLETİ ).. KARANLIKTA KUPKURU BİR AĞACIN DALI OLARAK TEK BEN KALSAMDA YAPAYALNIZ DİYOR ( TÜRK TARİHİ ULU BİR ÇINAR VE BEN BU YÜZYILDA ONDAN KALAN SON CANLI DAL TÜRKİYE) ( BİZ TÜRKİYE TÜRKLERİ) , Uzaklarda bir yerlerde Birseyler kök salıyor. RUSYA ÇÖKÜYOR VE TÜRK DEVLETLERİ FİLİZLENİYOR görüyorum DİYOR.
Gün dönende ( GÜNEŞİN DOĞDUĞU VE DE BATTIĞI YER) dönence. TÜRKÜLER SÖYLEYEN DİĞER TÜRK DEVLETLERİ KÖK SALIYOR VE BAĞIMSIZLIKLARINA KAVUŞUP BİRER TÜRK DEVLETİ OLACAKLAR... BEKLENEN GÜN ODUR VE OGÜN BÜTÜN TÜRKLER AYNI GÜNEŞİ GÖRECEKLER ..BU GÜNEŞ BAĞIMSIZLIK GÜNEŞİ OLABİLİR.
DÖNENCE : GÜNEŞİN BİR UCTAN DOĞUP DİĞER UCUNDAN BATTIĞI O BÜYÜK ÜLKE YANİ BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ OLABİLİR.
Görüyor S.S.C.B zamanındaki TÜRK KIPIRDANIŞINI, duyuyor ORADAKİ TÜRKLERİN türkülerini, biliyor (umut ediyorBİR UCTAN BİR UCA
TURANI...
DÖNENCE= BİR UCTAN BİR UCA TÜRK BİRLİĞİDİR. TABİ Kİ BU BENİM YORUMUM. BENCE ...
ORDA ÖYLE BIR İSİM VAR Kİ
KULDAN ÖTE KULDAN ZİYADE
ONU DÜSÜN ONA SIGIN
O SENDEN ÖTE, BENDEN ZIYADE

drfth
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen drfth » Pzr Ara 17, 2006 00:11 am

DEMİROK yazdı:BENCE; DÖNENCE, MECAZİ OLARAK TÜRK DÜNYASIDIR. BARIŞ ABİ, SİM SİYAH GECENİN KOYNUNDA YAPAYALNIZ DÜŞÜNÜYOR, DALIYOR VE DÜNYANIN DİĞER KUŞAĞINDA GÜNEŞLERİN DOĞDUĞU YERLERDE TÜRKÜLER DUYUYOR... (TÜRKÜ = TÜRK MİLLETİ ).. KARANLIKTA KUPKURU BİR AĞACIN DALI OLARAK TEK BEN KALSAMDA YAPAYALNIZ DİYOR ( TÜRK TARİHİ ULU BİR ÇINAR VE BEN BU YÜZYILDA ONDAN KALAN SON CANLI DAL TÜRKİYE) ( BİZ TÜRKİYE TÜRKLERİ) , Uzaklarda bir yerlerde Birseyler kök salıyor. RUSYA ÇÖKÜYOR VE TÜRK DEVLETLERİ FİLİZLENİYOR görüyorum DİYOR.
Gün dönende ( GÜNEŞİN DOĞDUĞU VE DE BATTIĞI YER) dönence. TÜRKÜLER SÖYLEYEN DİĞER TÜRK DEVLETLERİ KÖK SALIYOR VE BAĞIMSIZLIKLARINA KAVUŞUP BİRER TÜRK DEVLETİ OLACAKLAR... BEKLENEN GÜN ODUR VE OGÜN BÜTÜN TÜRKLER AYNI GÜNEŞİ GÖRECEKLER ..BU GÜNEŞ BAĞIMSIZLIK GÜNEŞİ OLABİLİR.
DÖNENCE : GÜNEŞİN BİR UCTAN DOĞUP DİĞER UCUNDAN BATTIĞI O BÜYÜK ÜLKE YANİ BİRLEŞİK TÜRK DEVLETLERİ OLABİLİR.
Görüyor S.S.C.B zamanındaki TÜRK KIPIRDANIŞINI, duyuyor ORADAKİ TÜRKLERİN türkülerini, biliyor (umut ediyorBİR UCTAN BİR UCA
TURANI...

ben daha önce fikrimi yazmıştım ama senin gibi düşünen arkadaşların sayısı artınca size hak verir hale geldim beni ikna ettiniz ve gayet iyiy çözümlemişsin diğer arkadaşların fikirleride güzel ama sonunda net cevap çıkmasının mümkün olmadığını herkes biliyor
fakat büyük türk devleti fikri ağır basıyor gibi
ellerinize sağlık
barışla kalın

Kullanıcı avatarı
DEMİROK
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen DEMİROK » Pzr Ara 17, 2006 03:46 am

drfth yazdı:
DEMİROK yazdı:BENCE; DÖNENCE, MECAZİ OLARAK TÜRK DÜNYASIDIR. BARIŞ ABİ, SİM SİYAH GECENİN KOYNUNDA YAPAYALNIZ DÜŞÜNÜYOR, DALIYOR VE DÜNYANIN DİĞER KUŞAĞINDA GÜNEŞLERİN DOĞDUĞU YERLERDE TÜRKÜLER DUYUYOR... (TÜRKÜ = TÜRK MİLLETİ ).. KARANLIKTA KUPKURU BİR AĞACIN DALI OLARAK TEK BEN KALSAMDA YAPAYALNIZ DİYOR ( TÜRK TARİHİ ULU BİR ÇINAR VE BEN BU YÜZYILDA ONDAN KALAN SON CANLI DAL TÜRKİYE) ( BİZ TÜRKİYE TÜRKLERİ) , Uzaklarda bir yerlerde Birseyler kök salıyor. RUSYA ÇÖKÜYOR VE TÜRK DEVLETLERİ FİLİZLENİYOR görüyorum DİYOR.
TURANI...

ben daha önce fikrimi yazmıştım ama senin gibi düşünen arkadaşların sayısı artınca size hak verir hale geldim beni ikna ettiniz ve gayet iyiy çözümlemişsin diğer arkadaşların fikirleride güzel ama sonunda net cevap çıkmasının mümkün olmadığını herkes biliyor
fakat büyük türk devleti fikri ağır basıyor gibi
ellerinize sağlık
barışla kalın

TEŞEKKÜR EDERİM. DEDİĞİNİZ GİBİ SONUNDA NET BİRŞEY SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİL. ZATEN BARIŞ ABİMİZİN İSTEDİĞİDE BU OLSA GEREK.. BEN YENİ ÜYEYİM MALUM. SİZE VE BÜTÜN KARDEŞLERİME VE DE BU SİTEYE EMEK VEREN HERKESE ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYOR, SELAMLARIMI YOLLUYORUM.
O BÜYÜK BİR DÜŞÜNÜRDÜ... FAKAT KİTAPLAR, RİSALELER, ANSİKLOBEDİLER, YERİNE NACİZANE İKİ KÜÇÜK SATIRLIK AMA İNANIN TA CİĞERLERİNE İŞLEYEN BESTELERİ İLE ANLAYANA ANLADIĞI GİBİ, ANLAMAYANA İSTEDİĞİ GİBİ DÜŞÜNME HAYAL ETME FIRSATI VEREN BİR DÜŞÜNÜRDÜ. BENCE VEYA SİZCE FARKETMEZ, SONUNDA MÜZİKSE MÜZİK, SANATSA EN ALASI, GENÇLERE ÖĞÜT, ÇOCUKLARA DERS, YAŞILILARA SAYGI VE HÜRMET... BAZEN TÜRK TARİHİNİN DERİNLİKLERİNE GÖTÜRDÜ BİZİ, BAZEN 2023 YILINDA UZAYA, BAZEN HAYATIN GERÇEKLERİNİ SERDİ ÖNÜMÜZE VE DEDİKİ;" İÇİ BOŞ İNSANLARIN BU DÜNYADA YERİ YOK." BÜTÜN ESERLERİNDE, 7 DEN 77 YE , HEPİMİZE NİCE ÖNEMLİ HİSSELER VARDI ANLAYACAĞIMIZ... MEKANI CENNET OLSUN.
ORDA ÖYLE BIR İSİM VAR Kİ

KULDAN ÖTE KULDAN ZİYADE

ONU DÜSÜN ONA SIGIN

O SENDEN ÖTE, BENDEN ZIYADE

drfth
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen drfth » Çrş Ara 20, 2006 00:06 am

mekanı cennet olsun amin....

Kullanıcı avatarı
elanur
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen elanur » Çrş Ara 20, 2006 15:13 pm

AHMET KOÇAK yazdı:ARKADAŞLAR, BEN BUNDAN YILLAR ÖNCE KRAL TV DE ŞÖVALYE DİYE BİR PROGRAM VARDI:BARIŞ ABİMİZ O PROGRAMA CANLI YAYINDA KATILMIŞ SOHBET ETMİŞTİ.ONU İZLEMİŞTİM.SONRA TELEFON BAĞLANTISIYLA SEVENLERİ ONUNLA KONUŞMUŞ, SORULAR SORMUŞLARDI.İŞTE İÇLERİNDEN BİRİSİ ,BARIŞ ABİ YE:'BARIŞ ABİ DÖNENCE PARÇANIZDA SOVYETLERDEN DAĞILAN TÜRK CUMHURİYETLERİNİ VE TÜRKİYE Yİ Mİ KASTETTİNİZ 'DEMİŞTİ VE BARIŞ ABİ DE KULAKLARINA KADAR KIZARIP 'ESTAĞFİRULLAH'DEYİP KONUYU KAPATMIŞTI..BARIŞ ABİMİZ ÇOK GENİŞ GÖRÜŞLÜ VE ÖNGÖRÜ SAHİBİ BİR İNSAN OLMASINA RAĞMEN ,BİR O KADAR DA ALÇAKGÖNÜLLÜ VE BAZI KONULARDA DA KAPALI BİR KUTU GİBİYDİ..İŞİN İLGİNÇ YÖNÜ; BARIŞ ABİ UZAKDOĞUYA AÇILDIĞI ZAMAN BEN BU PROGRAMI İZLEMEDİĞİM HALDE ,BEN DE BU ANLAMA GELDİĞİNİ SEZİNLEMİŞTİM...DAHA ÖNCE BU FORUMA YORUM YAPAN BİR ARKADAŞ DA ,2023 KAYALARIN OĞLU ŞARKISINI ÖRNEK VEREREK DÖNENCEYLE YAKIN ANLAM TAŞIDIĞINI BELİRTMİŞ,ZATEN 2023 ÜN KLİBİNİ İZLEYENLER BİZİM GİBİ DÜŞÜNÜP KLİBİ(Kİ BARIŞ ABİNİN VEFATINDAN SONRA GÖRÜNTÜLER KURGULANMIŞTI)HAZIRLAMIŞLAR.DİKKAT EDERSENİZ, GÜÇLÜ BİR ATATÜRK TÜRKİYESİNDEN VE VATANDAN VE TÜRK CUMHURİYETLERİ İLE VE DÜNYAYLA DOSTLUK VE 'BARIŞ'İÇİNDE OLMA KAVRAMLARINDAN BAHSEDİLİYOR..ARKADAŞLAR UYANALIM.ADAM BİZE DÖNENCE İLE 2023 İLE MESAJINI VERMİŞ.BEN BU ŞARKIYI DİLİME DOLADIĞIMDA LİSEDEYDİM.BUNUN MİLLETİMİZİN KADERİNİ ETKİLEYEN BİR ŞARKI OLDUĞUNU O ZAMANLAR SEZİNLEMİŞTİM.ŞİMDİ 32 YAŞINDAYIM.UMUTLA BEKLİYORUM VE İSTİYORUM GÜÇLÜ VE ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE Yİ .BARIŞ ABİ GİBİ DÜŞÜNEN VE BİZE SAĞLAM BİR VİZYON VEREN TÜRK BÜYÜKLERİMİZİN MESAJLARINI ALIP ,ÜLKEMİZİ 'MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE'TAŞIYAN DİNAMİK GENÇLERİ..AHMET KOÇAK/ANTALYA

ahmet abi dediklern çookk mantıklı geldi bana..senin dediğn gibi olabilir anlamı bence..

AHMET KOÇAK
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen AHMET KOÇAK » Çrş Oca 03, 2007 17:31 pm

MERHABALAR!ARA SIRA GÖNDERDİĞİM MESAJLARA KARŞILIK NE YAZILDIĞINI KONTROL EDİYORUM.ARKADAŞLAR ŞU ARALAR ÇALIŞMA TEMPOM ÇOK YOĞUN,YILBAŞI VE BAYRAMDA BİLE EVDE REÇETE KONTROLLERİ YAPIYORUM.BUNLARI NİYE Mİ ANLATIYORUM?SİTEYİ SIK TAKİP EDEMEDİĞİM MAZERETİNİ KABUL EDER MİSİNİZ? DİYE.. NEYSE,BARIŞ ABİNİN DÖNENCE ŞARKISINDAKİ HİSSETİĞİM, BİZE YAŞAM BİÇİMİYLE DE VERDİĞİ BÜYÜK MESAJIN SİZ ARKAMDAN GELEN GENÇ ARKADAŞLAR TARAFINDAN DA KALBEN HİSSEDİLİP,KAVRANMASI BENİ ÇOK MUTLU ETTİ..BARIŞ ABİ GERÇEK BİR VATANSEVER,ATATÜRKÇÜ VE AYNI ZAMANDA DA TÜRK- İSLAM SENTEZİNİ ÇOK İYİ ÖZÜMSEYEN ÇAĞDAŞ BİR GELENEKÇİYDİ.BU YÖNDEN DE KİMLİĞİNİ ARAYAN TÜRK TOPLUMUNA YAŞAM BİÇİMİ VE YAŞATTIĞI DEĞERLERLE ÇOK İYİ ÖRNEK OLMUŞ,BÜYÜK BİR KİŞİLİKTİ..ATATÜRKÜN VATANI VE CUMHURİYETİ KORUMASI İÇİN EMANET ETTİĞİ GENÇLERİN,SADECE ATATÜRK Ü VE KANIMCA ONUN VERDİĞİ HEDEFİ KENDİNDE YAŞATAN BİR KİMLİK OLARAK BARIŞ MANÇO YU ÖRNEK OLARAK ALMASI BİLE TOPLUMUMUZUN GERÇEK KİMLİĞİNİ BULMASINA YOL AÇACAKTIR..ATATÜRK DEMİŞKEN,SADECE BARIŞ MANÇO NUN DEĞİL ONUN DA DÖNENCE VE KAYALARIN OĞLU 2023 ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ TÜRK GENÇLERİNE VERDİĞİ GÜÇLÜ HEDEFİ ,İDEALİ VARDIR..İSTERSENİZ KENDİ AĞZINDAN AKTARAYIM.TARİH 29 EKİM 1933(DİKKAT EDİN!!CUMHURİYETİN 10.YILDÖNÜMÜ) BUGÜN SOVYETLER BİRLİĞİ DOSTUMUZDUR,KOŞUMUZDUR,MÜTTEFİKİMİZDİR.BU DOSTLUĞA İHTİYACIMIZ VARDIR.FAKAT YARINDAN NE OLACAĞINI BUGÜNDEN KİMSE KESTİREMEZ.TIPKI OSMANLI GİBİ,AVUSTURYA-MACARİSTAN GİBİ PARÇALANABİLİR,UFALANABİLİR.BUGÜN ELİNDE SIMSIKI TUTTUĞU MİLLETLER ELİNDEN KAÇABİLİRLER.DÜNYA YENİ BİR DENGEYE ULAŞABİLİR.'İŞTE O ZAMAN TÜRKİYE NE YAPACAĞINI İYİ BİLMELİDİR' ...BİZİM BU DOSTUMUZUN İDARESİNDE DİLİ BİR,İNANCI BİR,ÖZÜ BİR KARDEŞLERİMİZ VARDIR.ONLARA SAHİP OLMAYA HAZIR OLMALIYIZ.HAZIR OLMAK O GÜNÜ SUSUP BEKLEMEK DEĞİLDİR :ampul: HAZIRLANMAK LAZIMDIR.MİLLETLER BUNA NASIL HAZIRLANIR?MANEVİ KÖPRÜLERİ SAĞLAM TUTARAK.DİL BİR KÖPRÜDÜR,İNANÇ BİR KÖPRÜDÜR,KÖKLERİMİZE İNMELİ VE OLAYLARIN BÖLDÜĞÜ TARİHİMİZİN İÇİNDE BÜTÜNLEŞMELİYİZONLARIN BİZE YAKINLAŞMASINI BEKLEYEMEYİZ.BİZİM ONLARA YAKLAŞMAMIZ GEREKLİ'..HER HALDE ARTIK BU DÖNENCE ŞARKISININ YORUMUNA BİR NOKTA KOYDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM.KALIN SAĞLICAKLA...AHMET KOÇAK

Kullanıcı avatarı
kulahmet
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen kulahmet » Prş Oca 04, 2007 16:00 pm

velhasıl barış abi bir şarkıya dünyanın bütün hallerini sığdırmayı başarmış bir sanatçı...
ve o şarkı DÖNENCE

Kullanıcı avatarı
nrd
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen nrd » Pzr Oca 07, 2007 19:59 pm

BARIŞ bai söylediğine göre ii bişeydir mutlaka dermişimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm :geberdim: :geberdim: :geberdim: :geberdim: :geberdim:
Resim

Kullanıcı avatarı
fLeiN
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye
İletişim:

Re: Sizce dönence nedir? (Not:Ben doğru cevabı biliyorum.)

Mesajgönderen fLeiN » Pzt Oca 08, 2007 22:46 pm

BM yazdı:Sizce dönence nedir? (Not:Ben doğru cevabı biliyorum.)

Sadece bakalım bilen ver mı? diye sordum.

barış abinin ağzından duydum.

Konser kliplerine bakabilrsiniz..
1998 izmir karşı yaka dönenceyi söylerken indirenler görür...

Dönence olarak Gençliğe hitap ediyor. Bir gun gelecek donence diyor ve konserdeki gençlere Hoşgeldiniz iyiki geldiniz demekte...

Kullanıcı avatarı
com
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen com » Çrş Oca 24, 2007 15:10 pm

BM yazdı:Dönence Dünya'nın tam ortasından geçen Ekvator adlı paralel dairesine 23 derece uzakta olan paralellerin adıdır. İki adet dönence vardır:
1-Yengeç Dönencesi (23 derece Kuzey Paraleli)
2-Oğlak Dönencesi (23 derece Güney Paraleli)

Yani; dönence Coğrafî bir terimdir.

ONU COGRAFYADAN BILIYORUZ, AMA SARKIDA HERHALDE O ANLAMIYLA KULLANLMAMIS...

Kullanıcı avatarı
manco halil
Profesyonel
Profesyonel

sert

Mesajgönderen manco halil » Cum Oca 26, 2007 12:56 pm

:alkis: bıravo kardesım "bm" senı kutlarım bu aradada dönencenın anlamını bılmeyen arkadaslarda sert elestırı yapmıs sana önce onlara dıyecegım su bıseyı bılmıyorsanız vede hıç bısey bılmıyorsanız ortaya atılan fıkre saygı duyunuz ben manço halil olarakdanda anlamını bılıyordum...lütfen saygılı olalım..sevgı ve barışla kalın....... :!:
halil

hbugra
Yeni Üye
Yeni Üye

belki bnde biliom

Mesajgönderen hbugra » Pzr Şub 04, 2007 01:23 am

şimdi sözleri inceleyelim 'kupkuru bir ağacın dalıyım' kupkuru ağaç= osmanlı yani 'kupkuru bir ağacın DALIYIM yapayalnız'=türkiye (dal kalıntısı , uzantısı anlamında) ve 'uzaklarda biryerlerde birşeyler kök salıyor/türküler söyleniyor' uzaklarda biryer=diğer türk devletleri yani uzaklarda aksiyonlar oluyor bu şarkı yazıldığında diğer türk devletleri bağımsız değildi o dönmelerden sonra bağımsız oldular yani barış abi işareti verdi şimdii gelelim dönenceye barış abi osmanlı dünyanın en büyük gücüydü ve 'gelecek dönence biliyorum' 'duyuyorum görüyorum biliyorum' diyerek yine dünyanın en büyük gücü biz olcaz diyo yani hiçde basit bi şarkı diil

fairrare
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen fairrare » Sal Şub 27, 2007 13:20 pm

com yazdı:
BM yazdı:Dönence Dünya'nın tam ortasından geçen Ekvator adlı paralel dairesine 23 derece uzakta olan paralellerin adıdır. İki adet dönence vardır:
1-Yengeç Dönencesi (23 derece Kuzey Paraleli)
2-Oğlak Dönencesi (23 derece Güney Paraleli)

Yani; dönence Coğrafî bir terimdir.

ONU COGRAFYADAN BILIYORUZ, AMA SARKIDA HERHALDE O ANLAMIYLA KULLANLMAMIS...

Ben cevabı biliyorum...Yukardaki açıklamaya sadece ek olarak Mekke desem...Gerisini bir arkadaş getirsin...Hadi bakalım_