Sizce dönence nedir? (Not:Ben doğru cevabı biliyorum.)

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

filizhanim
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen filizhanim » Pzt Tem 10, 2006 16:12 pm

katılıyorum
barış abi kendi yaşamındam bir kesiti anlatmaya çalşışmış sanki....
"sade"ce ben..

Kullanıcı avatarı
emre yilmaz
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye
İletişim:

Mesajgönderen emre yilmaz » Sal Tem 11, 2006 13:54 pm

Arkadaşlar bu soruyu ta 2002 yılında coğrafya hocama sormuştum. Onun verdiği cevaba göre "DÖNENCE" Güneşin en son vurduğu nokta anlamına geliyormuş. Yukarı da bahsettiğiniz oğlak ve yengeç dönenceleri de 90 derecelik açıyla güneşin en son vurduğu nokta olmakta ve buralara 90 la vurduktan sonra da geri dönmektedir...

Kullanıcı avatarı
vesile_87
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen vesile_87 » Sal Tem 11, 2006 18:59 pm

Barış Manço'nun şarkısındaki dönence coğrafi terim olan dönence değil bence.
Dünyadan bir YILDIZ geçti: BARIŞ MANÇO

Kullanıcı avatarı
elanur
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen elanur » Çrş Tem 12, 2006 12:27 pm

bencede onunla alakası yok bea..başka bişi bence ama neee??

Kullanıcı avatarı
Benimyaw
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen Benimyaw » Çrş Tem 12, 2006 12:39 pm

elanur yazdı:bencede onunla alakası yok bea..başka bişi bence ama neee??

Hem alakasi var hem yok gibi geliyor bana..... dedigim gibi Özlem duygusunu anlatmaya Calismis galiba.

Günesin son dokundugu nokta --> Kaybolus DÖNENCE Noktasi

Göz önüne getirmeye kalksak,bu Noktayi Takip edip, Günesin geri dönmesini bekliyo.......yani Kaybedilenin dönmesini.

Genelde Insanlar Özledigi kisinin yada kayip edilmisin hep en son Gördüldügü yere yönelirler, ve burasi bence Dönence noktasidir, yani ÖZLEM veyahutta BEKLEYIS Noktasi.
Orda öyle birsey varki, benden Öte ,benden Ziyade......

Kullanıcı avatarı
kulahmet
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen kulahmet » Çrş Tem 12, 2006 20:30 pm

bir arkadaşım bu şarkıyı barış mançonun,türk okullarından esinlenerek ve etkilenerek yazdığını söylemişti ama doğru mudur değil midir bilmiyorum

Kullanıcı avatarı
worldgive
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen worldgive » Cum Tem 14, 2006 16:57 pm

aslında dönence ne demek diye sormak yanlış pek çok anlam gizli o kelimede zaten amaçda o kim ne anlamak istiyorsa o demek.bence
barış abimiz burada barıştan dünya barışından söz ediyor insanların birbirini ayırt etmeden birleşeceği ayrı kültürde fakat aynı hislerle dolu insanların kardeşliğinden sözediyor.ben duyuyorum görüyorum diyerek bütün insanların aynı olduğunu fark olmadığını anlatıtor ve bir gün herkes bunu farkedecek bunu biliyor ve böyle olacağına inanıyorum diyor.hatta uzaklarda biryerlerde birşeyler kök salıyor diyerek bunun yavaş yavaş yayılmaya başlandığından bahsediyor bence..dedim ya siz benim gibi düşünün yada düşünmeyin barış manço çok yönlü düşünebilen ve anlatabilen insan...
seni sevmek senin gibi düşünebilmekle başlar

Kullanıcı avatarı
vesile_87
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen vesile_87 » Cmt Tem 15, 2006 21:44 pm

Evet şarkıdaki dönence kelimesinden birçok anlam çıkabilir. herkes farklı anlayabilir. bu da Barış Manço'nun özelliği, farkı.
Dünyadan bir YILDIZ geçti: BARIŞ MANÇO

Kullanıcı avatarı
emre yilmaz
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye
İletişim:

Mesajgönderen emre yilmaz » Pzr Tem 16, 2006 04:00 am

vesile_87 yazdı:Evet şarkıdaki dönence kelimesinden birçok anlam çıkabilir. herkes farklı anlayabilir. bu da Barış Manço'nun özelliği, farkı.

evet katılıyorum buna

Kullanıcı avatarı
kulahmet
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen kulahmet » Sal Tem 18, 2006 14:08 pm

ben de dönencenin bir gençliği ifade ettiğini düşünüyorum...nasıl ki m.akif ersoy'un asım'ı var,barış abinin de dönence'si var

mançoğlu
Yeni Üye
Yeni Üye

DÖNENCE

Mesajgönderen mançoğlu » Sal Tem 25, 2006 15:30 pm

dönencenin anlamı yada başka deyişle sırrı babanın yaşam felsefesinde ve şarkının sözlerinde gizli zaten."simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız"ve şu sözlere dikkat "Biliyorum,duyuyorum,görüyorum" yani öteki dünya hayatı başladı biliyorum duyuyorum görüyorum ve diyorki barış manço gün dönende dönence yani gün gelecek hz isa aleyhisselamın yeryüzüne inişi ve israfilin üfleyeceği surayla başlayacak yeni ve gerçek hayat.sözün özü bu dünya hayatı bitip madalyonun öteki yüzüyle herkes yüzleşecek.GÜN DÖNENDE DÖNENCE...

Kullanıcı avatarı
Benimyaw
Profesyonel
Profesyonel

Re: DÖNENCE

Mesajgönderen Benimyaw » Sal Tem 25, 2006 15:36 pm

mançoğlu yazdı:dönencenin anlamı yada başka deyişle sırrı babanın yaşam felsefesinde ve şarkının sözlerinde gizli zaten."simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız"ve şu sözlere dikkat "Biliyorum,duyuyorum,görüyorum" yani öteki dünya hayatı başladı biliyorum duyuyorum görüyorum ve diyorki barış manço gün dönende dönence yani gün gelecek hz isa aleyhisselamın yeryüzüne inişi ve israfilin üfleyeceği surayla başlayacak yeni ve gerçek hayat.sözün özü bu dünya hayatı bitip madalyonun öteki yüzüyle herkes yüzleşecek.GÜN DÖNENDE DÖNENCE...

Güzel bir izlem.... Dini yönünü hicbirimiz düsünmemistik mancoglu Kardes, Güzel bir teorie..
Orda öyle birsey varki, benden Öte ,benden Ziyade......

Kullanıcı avatarı
gurbetcimanço
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen gurbetcimanço » Sal Tem 25, 2006 21:47 pm

Benimyaw yazdı:
mançoğlu yazdı:dönencenin anlamı yada başka deyişle sırrı babanın yaşam felsefesinde ve şarkının sözlerinde gizli zaten."simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız"ve şu sözlere dikkat "Biliyorum,duyuyorum,görüyorum" yani öteki dünya hayatı başladı biliyorum duyuyorum görüyorum ve diyorki barış manço gün dönende dönence yani gün gelecek hz isa aleyhisselamın yeryüzüne inişi ve israfilin üfleyeceği surayla başlayacak yeni ve gerçek hayat.sözün özü bu dünya hayatı bitip madalyonun öteki yüzüyle herkes yüzleşecek.GÜN DÖNENDE DÖNENCE...

Güzel bir izlem.... Dini yönünü hicbirimiz düsünmemistik mancoglu Kardes, Güzel bir teorie..

güzel bi tespit bende hiç böyle düşünmemiştim teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Zafer Uyanık
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen Zafer Uyanık » Sal Tem 25, 2006 23:34 pm

Arkadaşlar tabiki o parçada dönence felsefi anlamda söylenmiştir. Aynen 2023 kayalarınoğlunda olduğu gibi yeniden şahlanan, yükselişe geçen Türkiyedir, Türk insanları, gençleridir!
YAŞAM DENEN UYKUDAN,UYANMASINI BİLEN YAR OLA!!!

Kullanıcı avatarı
gurbetcimanço
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen gurbetcimanço » Çrş Tem 26, 2006 01:15 am

Zafer Uyanık yazdı:Arkadaşlar tabiki o parçada dönence felsefi anlamda söylenmiştir. Aynen 2023 kayalarınoğlunda olduğu gibi yeniden şahlanan, yükselişe geçen Türkiyedir, Türk insanları, gençleridir!

barış manço:"evet,aynen,öyle." :D

Kullanıcı avatarı
elanur
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen elanur » Çrş Tem 26, 2006 12:24 pm

hiçç buu aklımaa gelmmemiştii..ii izlenmm hee;) anlamııı budaa olabilirr bencee..

MatuR

Mesajgönderen MatuR » Çrş Tem 26, 2006 15:52 pm

Dönence manasıyla kasteddıgı artık guzel gunlerın gelmesı dılegı yenı bır yasama adım atmak gıbı bır seyı kastedetmıstır Barıs Abi;

Saygılar

rapin_kizi_
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen rapin_kizi_ » Prş Tem 27, 2006 15:17 pm

keşK BARIŞ ABİMiz burda olsaydıda ona sorsaydç :gozyasi: :gozyasi: :gozyasi:

Kullanıcı avatarı
blunish
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye
İletişim:

Mesajgönderen blunish » Prş Tem 27, 2006 19:13 pm

gurbetcimanço yazdı:
Benimyaw yazdı:

güzel bi tespit bende hiç böyle düşünmemiştim teşekkürler
vay be hiç böyle düşünmemiştim açıkçası :alkis:
bir insan ancak adı unutulduğunda ÖLÜR!
http://www.youtube.com/watch?v=ZFHfgDA7 ... e=related&

sercan55
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen sercan55 » Cmt Eyl 02, 2006 21:03 pm

ARKADAŞLAR DÖNENCE BANA GÖRE KARARMIŞ DÜNYAMIZIN YENİDEN AYDINLANACAĞI VE DÜNYADAKİ KÖTÜLÜKLERİN YERİNİ İYİLİKLERE VEGÜZELLİKLEREBIRAKACAĞINI BELİRTMİŞ
güneş elbet birgün doğacak

Kullanıcı avatarı
gurbetcimanço
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen gurbetcimanço » Pzr Eyl 03, 2006 00:04 am

sercan55 yazdı:ARKADAŞLAR DÖNENCE BANA GÖRE KARARMIŞ DÜNYAMIZIN YENİDEN AYDINLANACAĞI VE DÜNYADAKİ KÖTÜLÜKLERİN YERİNİ İYİLİKLERE VEGÜZELLİKLEREBIRAKACAĞINI BELİRTMİŞ

kessinlikle...
ne diyor manço'm;
Simyiah gecenin koynundayım yapayalnız,
Uzaklarda bir yerlerde Güneşler doğuyor,görüyorum...
Uzuuuun bi süre yokum.....
(2009 ÖSS ye kadar)

Kullanıcı avatarı
sameth
Profesyonel
Profesyonel
İletişim:

Mesajgönderen sameth » Pzt Eyl 04, 2006 14:47 pm

goreceli dimi insan neyi duşunmek istiyorsa o sonuca varıyor dini,etnik yada asıl anlam :hayallah:

bado66
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen bado66 » Sal Eyl 12, 2006 13:10 pm

Bence ; Barış ağabeyin yeni nesil için umduğu güzel şeydir. Kafa yapısının değişmesi, daha bilgili ve açık bir kuşaktır kastettiği. Atlanması gereken bir merhaledir dönence. Temennim odur ki yakın bir zamanda olsun ! Politikacı , adamcı zihniyet sürdüğü sürece zor gibi !
Her zaman kalbimdesin !

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Mesajgönderen fairground » Sal Eyl 12, 2006 20:05 pm

bence ölümü ve yeniden dirilişi anlatıyor.
Tanrı Türkiye'yi, yönetenlerinden korusun!

Kullanıcı avatarı
paz
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen paz » Prş Eyl 14, 2006 21:12 pm

Barış Manço şarkısındaki "dönence " ne anlama geliyor? Sorusunun yanıtını hepimiz bir araya gelsek yıllarca veremeyiz herhalde.Zaten herhangi bir Barış Manço şarkısındaki herhangi bir kelime için de bu böyle..
Ama yine de burada Barış Manço'yu anlamaya çalışanlardan biri olarak benim için şarkının en dikkat çekici özelliği zıtlıkların bir arada kullanılmış olması.Ve hayatın bunların yer değiştirmesiyle akıp gitmesi.Yani evrende en küçükten en büyüğe hiçbirşey aynı kalmıyor, sürekli bir döngü sözkonusu.Bugün karanlıkta olmamız ne kadar doğruysa gelecekte aydınlığa kavuşacak olmamız da aynı derecede doğru...
Dönence hayatın ta kendisi.
Sen gittin gideli içimde öyle bir sızı var ki yalnız sen anlarsın ...