Peki Barış Manço' nun sevmediğiniz şarkıları!

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
Yakupca
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen Yakupca » Çrş Şub 22, 2006 19:09 pm

Ben, sevmediğim değilde, aceleye getirilmiş ve gerçek BM ruhundan nasibini tam alamamış şarkıları olduğunu düşünüyorum...Sounduyla olsun, ritimleriyle olsun, yorumuyla olsun biraz yavan kalmış şarkılar...Kanımca daha ziyade BM'nun ilk çıkış yıllarında olmuş bu eksiklikler...
İlle de Barış !!! O'nun kadar bize bizi anlatan olmadı hiç !
Sus ve Dinle!...
Resim

Kullanıcı avatarı
Bal_Böceği
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen Bal_Böceği » Sal Nis 18, 2006 22:29 pm

anahtar şarkısı tuhafıma gidiyo

Kullanıcı avatarı
Yakupca
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen Yakupca » Çrş Nis 19, 2006 12:51 pm

Bal_Böceği yazdı:anahtar şarkısı tuhafıma gidiyo

"yine koltuğunda koca koca kitaplar" bölümü mü :)
Çok güzel mesajları olan Barış şarkılarından biri bu...

Sus ve Dinle!...

Resim

Kullanıcı avatarı
sinem
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen sinem » Çrş Nis 19, 2006 21:12 pm

bence anahtar şarkısı çok sevimli bir şarkı.

valla benm sewmediğim şarkısı____gel__dut ağacı
bunları pek dinlemiyorum çünkü çok yavaş bayıyo :saskin:
hey koca topcu da sıkıcı biras :hayallah:
bayramınız mübarek olsunn

Kullanıcı avatarı
Bal_Böceği
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen Bal_Böceği » Çrş Nis 19, 2006 23:37 pm

Yakupca yazdı:

yoo esasında sözleri değil tuhaf olan da ne bilim vermek istediği mesajı belki bana aksettirmiyo şarkı.

gerçi barış abinin imzası var o yeter ya...

Kullanıcı avatarı
kadir 2023
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen kadir 2023 » Prş Nis 20, 2006 13:44 pm

Bal_Böceği yazdı:
Yakupca yazdı:

yoo esasında sözleri değil tuhaf olan da ne bilim vermek istediği mesajı belki bana aksettirmiyo şarkı.

gerçi barış abinin imzası var o yeter ya...
1988 sahibinden ihtiyaçtan albümüne ait şarkı..

beş şair bir abide..
iki abide bir sultan..
beş sultan bir düşünür..
iki düşünür ise bir mimar..

bu oyıllardaki paralarımızın üzerindeki..mehmet akif..fatih s.m...mevlana..M.sinan resimleri..kız kalbinin anahtarı olarak parayı söylüyor...bana verdiği msj çok olumlu bu şarkının..
YA NASİP.....
YA KISMET.....

Kullanıcı avatarı
Yakupca
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen Yakupca » Prş Nis 20, 2006 14:39 pm

kadir 2023 yazdı:1988 sahibinden ihtiyaçtan albümüne ait şarkı..

beş şair bir abide..
iki abide bir sultan..
beş sultan bir düşünür..
iki düşünür ise bir mimar..

bu oyıllardaki paralarımızın üzerindeki..mehmet akif..fatih s.m...mevlana..M.sinan resimleri..kız kalbinin anahtarı olarak parayı söylüyor...bana verdiği msj çok olumlu bu şarkının..

:) Parayı derken, "para her kapıyı açar" boyutunda değil tabiki, şarkıdaki
bilmecenin cevabının paramız olduğunu ima ediyor Kadir...

Kadir cevabını biraz daha açtığım için yanlış anlamayasın ha :)

Sus ve Dinle!...

Resim

Kullanıcı avatarı
dexar
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen dexar » Prş Nis 20, 2006 14:40 pm

Evet o şarkıda çok derin bir mesaj var...

Gece annem evde dedi oğlum neyin var
Yemeden içmeden kesildin yine
Dedim anne artık kalbimin sahibi var aşık oldum delicesine :hayallah:

Annem dedi oğlum anlamadınmı
Vazgeç bu sevdadan bu kız fazla akıllı
Ah benim oğlum saf oğlum anlamadınmı :hayallah:

Aşkın gözü kör olurmuş
Annem galiba haklı
Kafama fena takıldı bu kız çok akıllı :hayallah:

Ben bu şarkıyı çok seviyorum. Sizce Barış abi bu şarkıyı kime neden yazmıştır?

karagöz
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen karagöz » Cmt May 20, 2006 20:55 pm

ben barış abi nin bütün şarkılarını severek dinliyorum. ama LAMBAYA PÜF DE ve SARIL BANA bunların istisnasıdır. biraz açık saçık şarkılar gibi geliyor bana. lambaya püf de zaten BABA BİZİ EVERSENE nin enstürmantel film müziğiydi. SARIL BANA sanki bantta yer doldurmak yapılmış bir şarkı. barış manço ruhunu yansıtmıyor bence. ama benim bilmeyip barış abinin bir bildiği vardır. ama ben bu iki şarkıyı ikinci defa dinlemedim.

yabancı şarkıları da NİCK THE CHOPPER haricinde anlamını bilmediğim için dinlemeyi tercih etmiyorum.

Kullanıcı avatarı
ByGitar
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen ByGitar » Pzt May 22, 2006 18:49 pm

arkadaslar hepsini dinleyemedim :( bende 82 tane sarkısı var barıs abinin siteyi geziyorum ama hala bulamadım barıs sarkılarının yayınlandıgı forumu aceba benmi goremedim :(
UNUTAMADIM SENİİİİİİİİİİİİİİİİ

Kullanıcı avatarı
Bal_Böceği
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen Bal_Böceği » Sal May 23, 2006 22:42 pm

ByGitar yazdı:arkadaslar hepsini dinleyemedim :( bende 82 tane sarkısı var barıs abinin siteyi geziyorum ama hala bulamadım barıs sarkılarının yayınlandıgı forumu aceba benmi goremedim :(

multimedia paylaşım bölümünde bütün şarkıları konserleri vs.. bulabilirsiniz.

hoşgeldiniz aramıza

Kullanıcı avatarı
burockz
Profesyonel
Profesyonel

..

Mesajgönderen burockz » Sal May 23, 2006 23:58 pm

arkadaşlar bence iğrenç ya da bayıyor gibi ibareler kullanmak cok yanlış zira manço gercekten hersarkisina ruhunu katmistir...ayrica dream girl'e iğrenç diyen arkadası kınıyorum buradan onceden de dendiği uzere bu parçayla manço,ödül almıştır...ayrıca alla beni pulla beni oldukça zor ve zamanına gore mukemmel bir parçadır...ben mançonun daha ziyade 1986 ve sonrası yaptığı çalışmalarda ilk eserlerdeki tadını bulamıyrum ama kesinlikle iğrenç sıkıcı ya da baydı diyemem ya en azından eleştirdiğiniz kişi bu dünyada deil ve kendini savunma gibi bir şansı yok lutfen daha seviyeli olalım ve gerçek barış severlere yakışır laflar edelim saygılarımla burak...

Kullanıcı avatarı
mertdaloglu
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen mertdaloglu » Cmt Haz 03, 2006 13:05 pm

Asla Asla Asla Böyle Birşey olmaz.... ben Kendi Adıma Konişiyim....
Ben Barış Abinin Şarkılarını Sewmesem Bende Albümü olmazdı...

heredotus
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen heredotus » Çrş Haz 07, 2006 15:35 pm

Pek başarılı bulmadığım az sayıdaki Manço şarkılarından üç tanesi:
- Al Beni ( Barış Manço'nun tarzıyla hiç uyuşmayan, ağdalı derecede romantik bir şarkı)
- S.O.S. Aman Hocam ( Bu şarkıda aslında eğitim sistemi ti'ye alınmaya çalışılıyor; ama pek çok sosyal içerikli Manço parçasının aksine mesajın iletilişi can alıcı değil ve melodiler sıradan)
- Gülme Ha Gülme ( "Dağlar Dağlar"ın üstüne kopya edilmiş gibi, beste öylesine ona benziyor)

Kullanıcı avatarı
efemanco
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen efemanco » Prş Haz 08, 2006 15:11 pm

BEN AÇIKÇASI BARIŞ ABİNİN MEGA MANÇODAN İTİBARAN Kİ ALBÜMLERİNİ DİĞERLERİNE ORANLA ZAYIF BULUYORUM...
BİR GÜN GELECEK DÖNENCE BİLİYORUM...

Kullanıcı avatarı
emre tilki
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

OZUR

Mesajgönderen emre tilki » Cum Haz 09, 2006 00:29 am

ARKDSLAR BU KONUYU ACAN ARKADSIMDAN ONCELIKLE OZUR DILIYORUM DA. BENCE KONU COK GEREKSIZ YA SEVMEDIGINIZ SARKI OLUR MU YA BARISIN ALLAH ASKINA YAPMAYIN .AMA HERKESIN BEGENILERI FARKLI OLUYOR. BEN COK ARADIM AMA SEVEMEDIGIM SARKISI CIKMADI BARISIN SARKILARINDAN :) DUT AGACI ESERINE GELINCE BENIM TUYLERIMI DIKEN DIKEN EDEN BI ESER NEDENSE TUHAF OLUYORUM HUZUNLENIYORUM SAYGILAR

heredotus
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: OZUR

Mesajgönderen heredotus » Cum Haz 09, 2006 12:18 pm

emre tilki yazdı:ARKDSLAR BU KONUYU ACAN ARKADSIMDAN ONCELIKLE OZUR DILIYORUM DA. BENCE KONU COK GEREKSIZ YA SEVMEDIGINIZ SARKI OLUR MU YA BARISIN ALLAH ASKINA YAPMAYIN .AMA HERKESIN BEGENILERI FARKLI OLUYOR. BEN COK ARADIM AMA SEVEMEDIGIM SARKISI CIKMADI BARISIN SARKILARINDAN :) DUT AGACI ESERINE GELINCE BENIM TUYLERIMI DIKEN DIKEN EDEN BI ESER NEDENSE TUHAF OLUYORUM HUZUNLENIYORUM SAYGILAR

Emre arkadaşım; yeryüzünde hemen hiçbir şey dört dörtlük abide değildir.İnsanoğlu, meziyetleri ve hasletleriyle olduğu kadar hataları, kusurlarıyla da vardır.İş ki, birincisi, ikincisine ağır bassın.
Barış Manço'nun da kendi çizgisinde hataları elbette olmuştur.Başarılarına sünger çekip sırf başarısızlıkları üzerinde durmak ne kadar abartılıysa, Barış Manço'yu aşırı mükemmeliyetçi bir bakış açısıyla ele almak da o kadar yapmacık olur.
Kaldı ki san'atçı her şeyden önce eleştirilmek içindir.
Meseleye bir de bu açıdan yaklaş.Sevgiler.

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Re: OZUR

Mesajgönderen fairground » Cum Haz 09, 2006 18:58 pm

heredotus yazdı:
emre tilki yazdı:ARKDSLAR BU KONUYU ACAN ARKADSIMDAN ONCELIKLE OZUR DILIYORUM DA. BENCE KONU COK GEREKSIZ YA SEVMEDIGINIZ SARKI OLUR MU YA BARISIN ALLAH ASKINA YAPMAYIN .AMA HERKESIN BEGENILERI FARKLI OLUYOR. BEN COK ARADIM AMA SEVEMEDIGIM SARKISI CIKMADI BARISIN SARKILARINDAN :) DUT AGACI ESERINE GELINCE BENIM TUYLERIMI DIKEN DIKEN EDEN BI ESER NEDENSE TUHAF OLUYORUM HUZUNLENIYORUM SAYGILAR

Emre arkadaşım; yeryüzünde hemen hiçbir şey dört dörtlük abide değildir.İnsanoğlu, meziyetleri ve hasletleriyle olduğu kadar hataları, kusurlarıyla da vardır.İş ki, birincisi, ikincisine ağır bassın.
Barış Manço'nun da kendi çizgisinde hataları elbette olmuştur.Başarılarına sünger çekip sırf başarısızlıkları üzerinde durmak ne kadar abartılıysa, Barış Manço'yu aşırı mükemmeliyetçi bir bakış açısıyla ele almak da o kadar yapmacık olur.
Kaldı ki san'atçı her şeyden önce eleştirilmek içindir.
Meseleye bir de bu açıdan yaklaş.Sevgiler.

bence sen de anlamamışsın topiğin amacını. bu topikte (haşa) bm nin hataları veya kusurları aranmıyor.
sevmediğiniz şarkı kişisel zevklerle alakalıdır. benim sevdiğimi sen sevmezsin bu kadar basit..
Tanrı Türkiye'yi, yönetenlerinden korusun!

heredotus
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen heredotus » Pzt Haz 12, 2006 22:09 pm

Hata ya da kusur aramak gibi sui bir niyetle bu başlığın açılmadığını ben de biliyorum.Ama Barış Manço'nun beğenilmeyen bazı parçaları varsa bu da san'atçı için bir nakisedir.Yukarıda da yazmıştım; iş ki bu hatalar başarıları kamufle eder hale gelmesin.Manço'nun kariyerinde hatalar elbette devede kulak kalır.Ama bu, bizi bu kusurları eleştirmekten alıkoymamalı.
"Haşa" diyerek Manço'nun müzik kariyerinde hiçbir yanlış yapmadığına işaret etmişsiniz; mükemmeliyetçi bir gözlükle Manço'yu değerlendirdiğinizi düşünerek aysbergin görünmeyen yüzünü dikkatten kaçırmanızı doğal karşılıyorum.
Ama san'atçılara dokunulmazlık zırhı giydirmek ve onlara yöneltilen tenkitlere karşı tutucu davranmak bence yanlış bir yaklaşım.
Düşüncelerinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Mesajgönderen fairground » Sal Haz 13, 2006 10:40 am

arkadaşım barış manço nun beğenmediğin şarkıları olabilir benim de var yazmıştım.. ama bunlar senin benim zevkime uymadığı içindir. senin veya benim beğenmediğimiz bir şarkı başka birine göre en güzel şarkı da olabilir. anlatmak istediğim bunlar zevk meselesi. kişisel zevklerimize göre değerlendirdiğimiz ve beğenmediğimiz bir şarkı için yanlış, hatalı veya kusurlu demek ayıp oluyor.

saygılarımla..

heredotus
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen heredotus » Sal Haz 13, 2006 15:09 pm

fairground yazdı:arkadaşım barış manço nun beğenmediğin şarkıları olabilir benim de var yazmıştım.. ama bunlar senin benim zevkime uymadığı içindir. senin veya benim beğenmediğimiz bir şarkı başka birine göre en güzel şarkı da olabilir. anlatmak istediğim bunlar zevk meselesi. kişisel zevklerimize göre değerlendirdiğimiz ve beğenmediğimiz bir şarkı için yanlış, hatalı veya kusurlu demek ayıp oluyor.

saygılarımla..

Bence ayıp değil."Hatalı", "kusurlu", "başarısız" sözcükleri, nitelendirme sıfatlarıdır.İnsanların değerlendirme yaparken kullanabilecekleri en doğal sözcüklerdir.Yanlış olan, eleştiride ifrada kaçmak.
"Hatalı" demek başka şey, "iğrenç" demek başka şeydir.
Neyse konu fazla uzadı.Sevgiler, saygılar.Manço'suz kalmayın.

Kullanıcı avatarı
efemanco
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen efemanco » Sal Haz 13, 2006 16:18 pm

heredotus yazdı:
fairground yazdı:arkadaşım barış manço nun beğenmediğin şarkıları olabilir benim de var yazmıştım.. ama bunlar senin benim zevkime uymadığı içindir. senin veya benim beğenmediğimiz bir şarkı başka birine göre en güzel şarkı da olabilir. anlatmak istediğim bunlar zevk meselesi. kişisel zevklerimize göre değerlendirdiğimiz ve beğenmediğimiz bir şarkı için yanlış, hatalı veya kusurlu demek ayıp oluyor.

saygılarımla..

Bence ayıp değil."Hatalı", "kusurlu", "başarısız" sözcükleri, nitelendirme sıfatlarıdır.İnsanların değerlendirme yaparken kullanabilecekleri en doğal sözcüklerdir.Yanlış olan, eleştiride ifrada kaçmak.
aynen katılıyorum ve keşke barış abi mançolojiyi yapmasaydı diyorum...
BİR GÜN GELECEK DÖNENCE BİLİYORUM...

Kullanıcı avatarı
paz
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen paz » Çrş Haz 14, 2006 00:04 am

Eskiden romantik şarkılarını sevmezdim, diğer şarkılarının yanında çok boş gelirdi bana, özellikle de "Hayır" ;ama şimdi yaşasa da her gün slow söylese diyorum.Çünkü boş şarkı ne demekmiş tam anlamıyla öğrendim artık...
En son paz tarafından Prş Haz 15, 2006 21:36 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sen gittin gideli içimde öyle bir sızı var ki yalnız sen anlarsın ...

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Mesajgönderen fairground » Çrş Haz 14, 2006 21:28 pm

efemanco yazdı:
heredotus yazdı:

saygılarımla..

aynen katılıyorum ve keşke barış abi mançolojiyi yapmasaydı diyorum...

arkadaşlar sizi gerçekten anlayamıyorum.
bu ne haddini bilmezlik!
müzik hayatına 40 yılını vermiş bir insanın eserlerine nasıl olur da başarısız, hatalı vb.dersiniz..
bakın ben de mançolojinin soundunu beğenmedim.. ama hepsi bu sadece "beğenmedim" diyebilirm. yanlış, hatalı, kusurlu bunlar çok ayıp işte.. siz nasıl bir makam veya mevkidesiniz ki bu lafları edebiliyosunuz..
gerçekten çok üzüldüm ve hayal kırıklığına uğradım...

heredotus
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen heredotus » Prş Haz 15, 2006 12:26 pm

Fairground arkadaşım; "ifade özgürlüğü" diye bir mefhum vardır.
Herkes, her konu hakkında düşüncelerini -başkalarının kişilik değerlerine zarar vermeksizin- dile getirebilir.Bunda ayıplanacak bir şey yok.
Daha önce de belirtmiştim: Hiçbir san'atçı mükemmellik mertebesinde değildir.Ancak bu mertebeye birkaç metre yaklaşabilir.Zira hata yapmak evleviyetle san'atçının özünde vardır.Hata yapacak kı aynı yanlışa düşmeyip kendini geliştirecek.Keza Barış Manço da yanlışlar yapmıştır; ama bunları aşmasını ve tekerrür ettirmemesini bilmiştir.Mesela 1970'lerin ilk yarısında siyasi tandanslı parçalar söylemiş; fakat ülkenin ciddi bir sağ-sol kutuplaşmasına sürüklendiğini görerek tarzını daha ılımlı, daha sosyal bir çizgiye çekmiştir."Vur Ha Vur"dan "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa"ya dek geçirdiği evrim, bu açıdan dikkat çekicidir.
Hem Allah aşkına madem burada bir forum var, niye Barış abinin yanlışları dile getirilmesin ki? Elli yıllık koca bir san'at mazisi olan insanın ufak tefek kusurlarını eleştirmeyelim de, sırf yağ-bal kokan sözcükler kullanarak Barış abimizi, gelecek kuşaklar nezdinde itici bir fenomen mi yapalım?
"Hatalı", "kusurlu" demek haddini bilmezlikse o zaman söyler misiniz bize, hangi yakışık kelimeleri kullanacağız? "İğrenç", "felaket" sözcüklerini ağzına alanlarla dozunda eleştiri yapanları aynı kefeye koyuyorsunuz anlaşılan, bundan ötürü teessüfler.