BARIŞ MANCO/KURTALAN EKSPRES/FOTOROMANI

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
ALİ ÖZMEN
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

BARIŞ MANCO/KURTALAN EKSPRES/FOTOROMANI

Mesajgönderen ALİ ÖZMEN » Pzr Tem 10, 2005 21:18 pm

arkadaşalar yıl olarak emin degilim ama 75 lerde ilk ve son bir kez barış manco kurtlan ekspres fotoromanı hazırlanmış bu fotoromana sahip olanlar varsa yada görenler varsa bizimle paylaşırlarsa seviniriz...

runaway_2023
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen runaway_2023 » Pzr Oca 08, 2006 01:29 am

barış mançoyla ilgili arşivim iddaa ediyorum hepinizden fazlasıyla çok ama fotoroman bende yok bildiğim kadarı ile yaşar doğnada var oda paylakşmaz ben olsam bende paylaşmazdım...

yataganbaba
Gelişen Üye
Gelişen Üye
İletişim:

fotoroman

Mesajgönderen yataganbaba » Sal Eki 17, 2006 19:01 pm

O fotoroman "Barış Manço & Kurtalan Ekspres Fotoromanı" değil.

Fotoromanın adı "Küheylan"...

Fotoromanın konusu da Barış Manço'ya birden fazla kız aşık oluyor, Barış Manço sonunda hiçbiriyle beraber olmuyor ve Küheylan'la (atıyla) birlikte çekip gidiyor.

Fotoromanda Barış Manço'ya yanlış hatırlamıyorsam Serpil Çakmaklı eşlik ediyor.

Fotoromanda Barış Manço'nun saçları peruk.

Fotoroman Hürriyet'in Kelebek Yayınları'ndan çıkma...

Arşivimde var ama "paylaşım" nasıl olacak, ancak bu bilgileri verebilirim sanıyorum.

Denizli'den selâm ve sevgiler...

MURAT YATAĞANBABA
"Türk Kültürü'nün Karbon Kâğıdı / Barış Manço Destanı" kitabının yazarı

0537 411 59 83
[email protected]
http://yataganbaba.sitemynet.com/kitap/

hamiyet
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Re: fotoroman

Mesajgönderen hamiyet » Cmt Eki 21, 2006 00:09 am

yataganbaba yazdı:O fotoroman "Barış Manço & Kurtalan Ekspres Fotoromanı" değil.

/

demişin sevgili yatağan baba bu sitede yazaralar bölümünde yazılarını geri cektiğinden beri siteye veda ettin sanıyordum güzel hala buradasın
ve yatağan baba bazen insan ne kadar cok şey bilsede yanıldığı olur
şimdi sana sorsam desemki :barış manco hayatında kac fotoromanda rol aldı diye neler yazardın?
ben sayayım
1-malum 1976yılı saklambac cep fotoramanın olan küheylan ki onun aynı dönemde saklambac ekinde günlük tefrika olarak yayımlandı
2-bursa,da yayımlanan olay adlı gazetede 1981-1982 yılları arasında haftalık olarak yayımlanan "hal hal"
3 ve bu okurun sorusuna yanıt olan ama cok az kişinin bildiği "2023" adlı fotoroman
ii çalışmalar[/b]

Kullanıcı avatarı
samanci
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Re: fotoroman

Mesajgönderen samanci » Cmt Eki 21, 2006 00:16 am

hamiyet yazdı:
yataganbaba yazdı:O fotoroman "Barış Manço & Kurtalan Ekspres Fotoromanı" değil.

/

demişin sevgili yatağan baba bu sitede yazaralar bölümünde yazılarını geri cektiğinden beri siteye veda ettin sanıyordum güzel hala buradasın
ve yatağan baba bazen insan ne kadar cok şey bilsede yanıldığı olur
şimdi sana sorsam desemki :barış manco hayatında kac fotoromanda rol aldı diye neler yazardın?
ben sayayım
1-malum 1976yılı saklambac cep fotoramanın olan küheylan ki onun aynı dönemde saklambac ekinde günlük tefrika olarak yayımlandı
2-bursa,da yayımlanan olay adlı gazetede 1981-1982 yılları arasında haftalık olarak yayımlanan "hal hal"
3 ve bu okurun sorusuna yanıt olan ama cok az kişinin bildiği "2023" adlı fotoroman
ii çalışmalar[/b]

hamiyet kardeş iyi güzel hoş bende bir tane biliyordum ama mesele şu elinde varmı bu fotoromanlar varsa paylaşırmısın he

yataganbaba
Gelişen Üye
Gelişen Üye
İletişim:

HAMİYET HANIM'A CEVAP:

Mesajgönderen yataganbaba » Pzr Eki 22, 2006 17:20 pm

Hamiyet Hanım,

Bursa'da yayınlanan Olay Gazetesi'ndeki "Hal Hal"dan benim haberim yok. Üstelik bu sizin ifadenizle 1981-1982 yılları arasında yayınlanan bu fotoroman kitaplaşmış mı? "Küheylan" kitaplaştı.

"2023" diye bir fotoromandan da haberim yok.

Ben Barış Manço hakkında çok az şey bildiğimi bu internet sayesinde anladım. Benim farkım Barış Manço hakkında herşeyi çok iyi bilmek değil, onun çalışmalarını "değişik bakış açım"la incelemek. Şarkılarının sözleri üzerinde yaptığım yorumlar. Benim bu konuda ikincim ve üçüncüm bile yok. Bu konuda dünyada şu anda tekim.

Hamiyet Hanım, bunu öğrenince üzülecek ama ben bu siteden yazılarımı çekmedim, siteden kovuldum.

MURAT YATAĞANBABA
"Türk Kültürü'nün Karbon Kâğıdı / Barış Manço Destanı" kitabının yazarı.
0537 411 59 83
[email protected]
MURAT YATAĞANBABA (DENİZLİ)

"Türk Kültürü'nün Karbon Kâıdı / Barış Manço Destanı" kitabının yazarı.

Gazeteci - Yazar / HYP Denizli İl Başkanı
0258 242 01 70 / 0537 411 59 83
[email protected]

hamiyet
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen hamiyet » Pzr Eki 22, 2006 21:28 pm

üzüldüm :kizgin:
rahmetli barış manco
barışi manco olarak yaşamak çok zor derdi
şimdi anlıyorumki barış manco olarak yaşamak kadar barış manco sever olarakta ayakta kalmak cok zor
allah yarımcımız olsun
son not :kusura bakma ama barış manco konusunda 1 olmak başarı olabilir ama barış manconun yitip giden kültürel mirasına sahip cıkmak amaclı calışmalar yapamayınca bir anlamıda kalmaz değilmi
hayırlı bayarmalar

Kullanıcı avatarı
kadir 2023
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen kadir 2023 » Pzt Eki 23, 2006 00:10 am

hamiyete katılıyorum...2023 adlı bir fotoroman bende duydum..ama bir resim dahi olsa göremedim..yanlış hatırlamıyorsam kurtalan expresle 2023 yılına yolculuk falan yapma gibi konusu varmış...
bursalı bir kızla sanırım gazete&derginin seçtiği birisi olması lazım HALHAL diye fotoromanmı deyim haftalık yayın mı bilmem ..bir şey var...
küheylan fotoromanı ise gitti gidiyorda satılıyor..ama sürkli takip ettiğim halde başka fotoroman görmedim...
saygılar..[/b]
YA NASİP.....
YA KISMET.....

yataganbaba
Gelişen Üye
Gelişen Üye
İletişim:

HAMİYET'E CEVAP

Mesajgönderen yataganbaba » Sal Eki 24, 2006 17:50 pm

HAMİYET HANIM'A CEVAP:

Benim aktif siyasete girişimin bir sebebi de Barış Manço'nun o atıf yaptığınız ve darmadağın edilen kültür mirası için birşeyler yapabilmek. Bunu yapabilmenin tek yolu siyasettir, yani mühürü ele geçirmek.

Türkiye'deki mevcut siyasi partiler ve siyasiler içinde de bu işe çaba harcayacak tek kişi de Yatağanbaba yani benim, ben o meclise girersem ve kürsüden Barış Manço'nun Kültür Mirası'nın darmadağın edilmesine seyirci kalan bakanların suratına bütün milletin önünde tükürürsem gözüm açık gitmeyecek.

Arada bir-iki uyuz "Yatağanbaba Barış Manço'yu oy için kullanıyor" dese de ben Barış Mançoseverlerin çoğunluğunun benim asıl amacımı bildiğini düşünüyorum, öleli 7 yıl olmuş bir insanın ne oy getirisi olur ki? Ben Barış Abi'me olan gönül bağım için bunu yapıyorum.

Şunu da bilmenizde fayda var. Barış Manço'nun Kültür Mirası icra yoluyla hallaç pamuğu gibi atıldığında ben "bu ülkede yaşanmaz" diye Türkiye'yi terketme kararı almıştım. Fakat daha sonra Prof.Dr.Yaşar Nuri Öztürk'den Genel Başkanı olduğu partiye İl Başkanı olmam teklifi gelince "bu büyük bir fırsat" diyerek vazgeçtim. Yoksa benim siyasette ne işim var? Ben zaten meclisteki milletvekillerinin % 90'ından daha ünlü bir adamım Denizli'de yaşadığım halde...
MURAT YATAĞANBABA (DENİZLİ)

"Türk Kültürü'nün Karbon Kâıdı / Barış Manço Destanı" kitabının yazarı.

Gazeteci - Yazar / HYP Denizli İl Başkanı

0258 242 01 70 / 0537 411 59 83

[email protected]

hamiyet
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen hamiyet » Sal Eki 24, 2006 22:07 pm

mutlu bayramlar ben
bir başka siteden daha önce yer almış olan alıtıyla su fotoroman olayına acıklık getirmeye çalışayım
1- ÖNCE KÜHEYLANhttp://img45.imageshack.us/img45/6013/kheylangf4.jpg
http://img130.imageshack.us/img130/9854/kheylan1br6.jpg
2-HAL HAL
http://img407.imageshack.us/img407/24/halhalri5.jpg
http://img130.imageshack.us/img130/2774/halhal1asr8.jpg
3-2023
Yayınlayan: saklambaç gazetesi
Yapım yılı:1976
Çekim: Artun Yeres
Oynayanlar:barış manço& Kurtalan ekspres.,Merih Özkaptan,Bahar Öztan, filiz Özsüer
Öykü: o yıllarda saklambaç gazetesi başta olmak üzere fotoroman furyası vardı ve o fotoromanlarda rol alanlar para alıyorlardı.
O dönemdeki tek kanallı siyah beyaz TRT TV sinin en çok beğenilen yabancı dizi ise UZAY YOLU,y du bu filmden esinlenen bir fotoroman yapılacaktı. Barış gurubumla yer alırım dedi kabul ettirdi çekim Kapadokya da yapıldı. Siyah- beyaz kliplerin çekildiği “ne ola yar ola” ve “gesi bağları” görüntülerini anımsayın.
Barışın 45 lik plak kapaklarını da zaten Artun Yeres çizdiğinden barışla tanışıklıkları bulunuyordu.
Çekim yapıldığı günlerde yapımcı Artun Yeres,le ,barış manço arasında doğum günü partisi konulu tatsız bir olay yaşanır. Anlatılana göre Arun Yeres haklıdır. Çünkü barış manco bir hafta sonu Artun Yeres,e ”bugün benim doğum günüm şerefine size bir parti vereceğim sen de davetlimsin “der.
Ve Artun Yeres bu söz üzerine Kapadokya da kaldıkları otelin diskosunu kiralar .o gece için kapatır ve Kapadokya,ya İstanbul ve Ankara,dan bir çok konuk davet edilir. Ertesi günü otelden çıkarken resepsiyon müdürü Artun Yeres,e “dün geceki partinin masrafını barış manço ödemeyi kabul etmedi.sizin üzerinize yazdık” der.
Artun Yeres barış manconun doğum günü partisine davetli olduğu halde tüm masrafın üzerine kalmasına fena bozulur. barışa laf edip kavga etmek istemez ama ekibi hemen toplar ve çekimi yarıda bırakır Kapadokya,dan ayrılır.
Artun yeres,in hem çekip hep senaryosunu yazdığı uyduruk bir öyküye dayalı olan fotoromanda Konu şöyle şekillenir:
Bir nükleer patlama sonucu tüm dünyada sağ kalan sadece 11 kişi bulunmaktadır. Bu sağ kalan 11 kişi bir süre sonra birbirleriyle anlaşamaz kavga ederler ve sırayla ölümler olur. Sona doğruda biri bayan, biri erkek olmak üzere sadece 2 kişi kalır. Onlarda yasak elmayı yemeye başladıklarında olan -olur.
Uyduruk öykü yukarda anlattığım tatsız olayın yaşanmasıyla yarıda kalır. Oyuncular normal giysileri üzerine kartondan sarılmış kıyafetler ekliyorlar, o karton kıyafetler yırtılınca da ölmüş kabul ediliyorlardı.
Bu eser bu yarım haliyle yayınlanıp- yayınlanmadığını bilmiyorum
Yalnız barış manco konulu arşivi olanlar 1975–1976–1977 dönemini bir inceleseler iyi olur derim.
Kaynak: Hulusi tunca-uzun saçlı dev adam Şubat 2005
Sayfa 96–97-98”barış mançonun ilk fotoromanı”