albüm isimleri hakkında

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

esat
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

albüm isimleri hakkında

Mesajgönderen esat » Pzt Ara 15, 2008 13:20 pm

arkadaşlar bildiğimiz gibi barış abimizin 1983 tarihinden itibaren albüm isimlerinde bir farklılık görüyoruz. "2023" "yeni bir gün" "sözüm meclisten dışarı" gibi şarkı isimlerinden oluşuyorken 1983ten itibaren "estağfurullah ne haddimize", "24 ayar", "değmesin yağlı boya", "sahibinden ihtiyaçtan" ve "darısı başımıza" diye sırasıylaenteresan enteresan olduğu kadar da etkileyici güzellikte albüm isimleri konulmuş. bu albüm isimlerinin bir hikayesi veya hangi sebeple konulduğu hakkında bir bilginiz varmı. benim bildiğim tek bişey var bu konuda: 24 ayar albümü 80li yıllardaki esen arabesk fırtınasına o dönemin pop ve rak söyleyenlerinde uymasıyla barış abi "ben onlardan farklı olacağım tarzımı hiç değiştirmeyeceğim" düşüncesiyle koymuş. eğer sizinde bir bilginiz varsa bu sıra dışı güzel isimler hakkında yazmanızı rica ediyorum.

BARIŞ_CEM_BARIŞ

Mesajgönderen BARIŞ_CEM_BARIŞ » Çrş Ara 17, 2008 12:02 pm

konu için teşekkürler esat abi umarım yeni bilgiler yazılır bensadece güzel bir yorum yapabiliyorum çünkü benimde pek bilgim yok :)

Kullanıcı avatarı
penguen
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen penguen » Cum Oca 09, 2009 20:36 pm

2023 (1975)
Yeni Bir Gün (1979)
Sözüm Meclisten Dışarı (1981)
Müsaadenizle Çocuklar (1995)

albümlerinin isimleri, albümdeki şarkıdan geliyor.

Baris Mancho (1977)
20. San'at Yılı Disco Manço (1980)
Estağfurullah, Ne Haddimize (1983)
24 Ayar Manço (1985)
Değmesin Yağlı Boya (1986)
30. Sanat Yılı Full Aksesuar Manço - Sahibinden İhtiyaçtan (1988) (Satılık oto ilanı gibi :D )
Darısı Barışına (1990)
Mega Manço (1992)
Mançoloji (1999)

albümlerinin isimleri ise, tamamen Barış Manço'nun yaratıcılığından kaynaklanıyor. Zaten bu konuda tartışmasız en iyisi Barış Manço. Ülkemizde 1970'lerden beri en yaygını, albümden bir şarkının adını seçip albümün adı yapmak, Barış Manço'da 4 albümünde bunu yapmış, sonra bütün yaratıcılığını sergilemiştir. Bütün albüm ve plâk kapak tasarımları da kendisine aittir, bu konuda da muhteşem.

esat
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen esat » Cmt Oca 10, 2009 13:07 pm

çok teşekkürler kardeşim yaratıcılığı zaten başkadır. şarkıları da albüm isimlerine o kadar yakışmış ki. :alkis:

Kullanıcı avatarı
osmanlı
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen osmanlı » Pzt Şub 02, 2009 01:48 am

bugün barış manço arşivime bir yeni cd daha aldım...ama barış abimizin sesi vardır zannederek meğersem yokmuş,bu cd barış abimizin vefatından bir yıl sonra çıkartılmış bir cd....dinlemedimm ama dinleyemiyorum...onun sesinin olmadığını bildiğimden...sinirleirm bozuldu. :( cd yi tanıtmak gerekirse emre plak tarafından çıkarılmış BARIŞ MANÇO PROJELERİ ÇALIŞMA KOROSU tarafından söylenmiş şarkılar varrr....ona olan özlemimiz cıvık cvık vıcık vıcık şarkılarr çıktığı ve sanatçı kavramına değer insanların oladığını gördükçe artacak zannediyorum...