Her konuyu açıkça sorabilirsiniz

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Her konuyu açıkça sorabilirsiniz

Mesajgönderen kaanmanco » Çrş Tem 09, 2008 17:54 pm

Arkadaşlar ben 8 yıldır Barış Manço ve Kurtalan Ekspres konusunda araştırmalar yapmış ve bu araştırmaları ulusal yayınlarda yayınlama imkanı bulmuş bir araştırmacı gazeteciyim. Barış Manço ve Kurtalan hakkında her konuyu bana sorabilirisiniz.
Koleksiyonerlik anlamında ise eski konser kayıtları, fotoğraflar(özel fotoğraflar hiçbir yerde olmayan), özel eşyaları hatta 2023, Yeni Bir Gün gibi albümlerin ve bazı 45'liklerin yapıldığı Barış Manço'nun kendi aletleri olan Minikorg 700s ve Solina String Ensemble aletleri bendedir.
fotoğraflar için

http://www.sequencer.de/pix/korg/minikorg.jpg

http://www.amazona.de/media/articles/ar ... Solina.jpg

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen turkerr » Çrş Tem 09, 2008 20:35 pm

forumlarda yayınlamayan bazı konser kayıtları olduğunu biliyoruz mesela kadifekale konseri..buna benzer elinde kayıt varsa paylaşmanı bekliyoruz..ayrıca kaplumbağadan türküler albümü için yapılan demo kayıtlar ve www.barismanco.de sitesindeki diskografiye göre kaydı yapılıp yapılmadığı tam olarak bilinmeyen sarkılar hakkında bilgin varmı?bu kuruş kaç kuruş gibi..şimdiden teşekkürler

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Kayıtlar ve gerçek dışı olanlar

Mesajgönderen kaanmanco » Çrş Tem 09, 2008 22:29 pm

Güzel soru
Ercan ın sitesinde yazdıkları olabilir. Fakat o dediğin albüm hani Genç Barış Manço Rock derneği vızıltı bir haber. O arkadaş nasıl bunları böyle açık açık yazıyor yani olur bişey yazarsın ama yok öyle birşey bak kocaman harflerle yazıyorum YOK. O kayıtlar olsa bile bu kayıtları Manço nun ailesindedir konuşurum öğrenirim. Ama dediğim gibi olsa bile demo kayıtlardır, ne mix var ortada ne mastering var.
Öyle bir albüm çıkmaz kolay kolay çıkarsa da YASAL varisler Lale, Doğukan ve Batıkan çıkarabilir.

Kullanıcı avatarı
efemanco
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen efemanco » Prş Tem 10, 2008 00:30 am

kardeş elinde mevcut olan konser vb kayıtları forma ekleyebilirmisin...
BİR GÜN GELECEK DÖNENCE BİLİYORUM...

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Konser kayıtları

Mesajgönderen kaanmanco » Cum Tem 11, 2008 22:09 pm

Ekleyeceğim özellikle konserlerden edinilecek çok bilgi var araştırmacı arkadaşlar için.

Kullanıcı avatarı
efemanco
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen efemanco » Cmt Tem 12, 2008 01:58 am

valla sabırsızlılla bekliyorum şahsen
BİR GÜN GELECEK DÖNENCE BİLİYORUM...

Kullanıcı avatarı
lokmanço
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen lokmanço » Cmt Tem 12, 2008 12:15 pm

barış manço'nun müzik aletlerinin bir barış severde olması çok güzel ,fakat eline nasıl geçti?
elinde olan fotoğraflardan bi kaç kare görebilirmiyiz?şimdiden teşekkürler...

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Analog Synthesizer

Mesajgönderen kaanmanco » Cmt Tem 12, 2008 12:25 pm

Bu 2 alet 1974 yılında Londra'dan Barış Manço'nun Hintli bir arkadaşı tarafından satın alınmış. Yani Manço arkadaşına aldırmış kendisi için.
Zaten akabinde 1075 de 2023/Ben Bilirim 45'liği, 2023 albümü, Rezil Dede/Vur Ha Vur 45'liği, Baris Mancho albümü ve son olarak Yeni Bir Gün albümlerinde kullanıldı zaten plak kartonetlerinden bu bilgileri görebilirsiniz.
1978 yılında gruba giren Ömür Gidel Barış Manço'nun 3 adet klavyesini alıyor bendeki bu 2 klavye ve Fender Rhodes Piano olmak üzere 3 alet. Kendisi 1986 yılına kadar grupta kaldığı için konserlerde bu aletler kullanılıyor yani Manço aletleri kendi elemanına satıyor ama 1 taşla 2 kuş vurmuş oluyor çünkü hem aletler sound olarak kullanılıyor hem de yeni bir klavyeci almış oluyordu. Ben ise 1 tanesini Ömür Gidel'den diğerini ise Sarp Keskiner'den(İstanbul Blues Kumpanyası grubunun kurucusu) satın aldım.
Yeni bir Synthesizer'ın ise halen peşindeyim.

BM

Mesajgönderen BM » Pzt Tem 14, 2008 01:11 am

Bir de Yeni Bir Gün albüm kapağının iç kısmında Barış Manço'nun bir Hint Müziği çalgısı olan "Sitar" çalarken resmi varmış. Doğru mudur?

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Yeni Bir Gün

Mesajgönderen kaanmanco » Pzt Tem 14, 2008 10:11 am

Hayır öyle bir fotoğraf yok. Ne iç kapakta var ne de LP kapağında var. Sitar çaldığını sanmıyorum. Bazı arkadaşlar sitede keman çalıyordu demişler:)
Barış Manço tüm tuşlu çalgılar ve gitar çalıyordu. Davul v.s. çalmıyordu 2023 ün kapağında elektronik davul çalıyor yazıyor fakat o bizim anladığımız anlamda davul değil, o ritm box.

Kullanıcı avatarı
mançofur
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen mançofur » Pzt Tem 14, 2008 11:52 am

kardeş biliyorsun ki barış abimizle neredeyse özdeşleşen bir alet var...keytar..bu aletin sesi çok hoşuma gidiyor bu aleti kesin olarak nerden bulabileceğimi ve eğitimini veren birisi varsa söylersen sevinirim..ilerde kursuna gidebilirim :)

BARIŞ_CEM_BARIŞ

Mesajgönderen BARIŞ_CEM_BARIŞ » Pzt Tem 14, 2008 12:26 pm

mançofur yazdı:kardeş biliyorsun ki barış abimizle neredeyse özdeşleşen bir alet var...keytar..bu aletin sesi çok hoşuma gidiyor bu aleti kesin olarak nerden bulabileceğimi ve eğitimini veren birisi varsa söylersen sevinirim..ilerde kursuna gidebilirim :)

keytar hiç duymadım AMA kardeşim sen öle diyosan kesin öledir bende merak ettim şimdi nasıl bir müzik sesi veriyo :)

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Keytar

Mesajgönderen kaanmanco » Pzt Tem 14, 2008 17:10 pm

Bu alet Barış Manço nun zaman zaman sahnede show amaçlı kullandığı aletlerden biri. Barış Manço'nun kullandığı model Yamaha SHS-100. Hem kırmızısı hem mavisi vardı onda.
Bunun ayrı bir kursu yok klavye,piyano ya da synthesizer çalabilen herkes çalabilir. Değişik tonları var üstünde modellerine göre. Herbie Hancock ve Chick Corea da sıklıkla sahnede kullanırdı.

Kullanıcı avatarı
Darklich
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Konum: Güllerin Kırmızı ve Pembe Actığı Bir Yerden...Kırklareli

Mesajgönderen Darklich » Cum Tem 25, 2008 22:52 pm

Sözüm meclisten dışarı albümünde Nejat Tekdal "moog sonic six" ve "ems sequencer" aletlerini kullanıyor plağın arka kapağında yazılan.bunlar hakkında bilginiz varmı ve acaba?.. bulabilirmiyiz araştırsak yurtdışından?..
Trak Kuzgunu

Kullanıcı avatarı
mançofur
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen mançofur » Cmt Eyl 06, 2008 02:46 am

BARIŞ_CEM_BARIŞ yazdı:
mançofur yazdı:kardeş biliyorsun ki barış abimizle neredeyse özdeşleşen bir alet var...keytar..bu aletin sesi çok hoşuma gidiyor bu aleti kesin olarak nerden bulabileceğimi ve eğitimini veren birisi varsa söylersen sevinirim..ilerde kursuna gidebilirim :)

keytar hiç duymadım AMA kardeşim sen öle diyosan kesin öledir bende merak ettim şimdi nasıl bir müzik sesi veriyo :)

barış kardeş sesi akardiyona benziyor hani gülpembe de barış mançonun çaldığı biralet varya işte o.....cevabınız içinde teşekkür ederim kaan bey :) sakıncası yoksa bir sorum daha olucak acaba bu aletleri satan bi yer biliyormusunuz yada fiyatları hakkında bir bilginiz varmı :) :?:

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Aletler

Mesajgönderen kaanmanco » Cum Eyl 12, 2008 23:41 pm

Bu aletler 70 ve 80 li yılların aletleri.Ben de 2 adet var Manço nun kendi aletleri hatta minikorg 700s ve arp solina.Ama zor bulursunuz o aletleri.Türkiyede 2-3 kişide var ben de tesadüf üzerine satın aldım.

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Re: Aletler

Mesajgönderen jonturk_emre » Cmt Eyl 13, 2008 00:17 am

kaanmanco yazdı:Bu aletler 70 ve 80 li yılların aletleri.Ben de 2 adet var Manço nun kendi aletleri hatta minikorg 700s ve arp solina.Ama zor bulursunuz o aletleri.Türkiyede 2-3 kişide var ben de tesadüf üzerine satın aldım.

bu siteye daha nasıl uguruosunuz hayret ediorum
Emre başkaya

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Site

Mesajgönderen kaanmanco » Cmt Eyl 13, 2008 00:37 am

Seni alakadar etmemesi gerekir bu durumun bu site herkese açık.

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Re: Site

Mesajgönderen jonturk_emre » Cmt Eyl 13, 2008 00:42 am

kaanmanco yazdı:Seni alakadar etmemesi gerekir bu durumun bu site herkese açık.

yaptıgınız saygısızlıkları ettiğiniz hakaretleri herkes gördü
Emre başkaya

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Kimseyle alakadar olmuyorum

Mesajgönderen kaanmanco » Cmt Eyl 13, 2008 00:45 am

Arkadaşım nolursun bulaşma bana bak kimseyle ilgim alakam yok olmaz da zaten.Tamam mı adam gibi forumunuz yapın ben ağzımı açmıyorum artık.Tövbe ettim.

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Re: Kimseyle alakadar olmuyorum

Mesajgönderen jonturk_emre » Cmt Eyl 13, 2008 00:46 am

kaanmanco yazdı:Arkadaşım nolursun bulaşma bana bak kimseyle ilgim alakam yok olmaz da zaten.Tamam mı adam gibi forumunuz yapın ben ağzımı açmıyorum artık.Tövbe ettim.

adam gibi :S biz ne gibi yapıoz
Emre başkaya

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Özür

Mesajgönderen kaanmanco » Cmt Eyl 13, 2008 01:00 am

Emre özür dilerim sinirlendim bir an için tekrar pardon.İyi geceler.

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen jonturk_emre » Cmt Eyl 13, 2008 01:03 am

özelden ettiğin küfürler elimde . burda özür dilemek fayda etmiyor daha önce yaptıgın hatayı tekrarladın.gerisini sen düşün
Emre başkaya

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Özür

Mesajgönderen kaanmanco » Cmt Eyl 13, 2008 01:05 am

Arkadaşım sinirlendim ağzımdan kaçtı o an için özür diledim.Tekrar özür diliyorum kimseyi kırmak istemiyorum.Senide kırmak istemiyorum.Uzatmayalım lütfen.Uzamasının nir amacı olmadıgı düşünüyorum.Daha ne yapayım özür diledim.

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Re: Özür

Mesajgönderen jonturk_emre » Cmt Eyl 13, 2008 01:10 am

kaanmanco yazdı:Arkadaşım sinirlendim ağzımdan kaçtı o an için özür diledim.Tekrar özür diliyorum kimseyi kırmak istemiyorum.Senide kırmak istemiyorum.Uzatmayalım lütfen.Uzamasının nir amacı olmadıgı düşünüyorum.Daha ne yapayım özür diledim.

özür dile sonra bas küfürleri oldu.ya sen benle daha muhatap olma senin muhatabın değilim.kapına birileri dikilince görürsün muhatabını
Emre başkaya