BABA BİZİ EVERSENE FİLMİNDEN NOTLAR

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
dragonfly
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen dragonfly » Cum Ağu 12, 2011 23:47 pm

Filmin çekim aşamasında 1975 yılının, zamanın en popüler müzik magazin dergilerinden Hey dergisinde filmin adı "Gel Gör Beni Aşk Neyledi" olarak duyurulmuştur. Hatta bahsi geçen sayıda setten görüntüler yer almakta ama sonra film bitip vizyona girdiğinde şimdiki adı "Baba Bizi Eversene" adı nasıl ve niçin verildi bilemiyorum. Bilen paylaşırsa sevnirim.

Barış ve sevgiyle kalın

Kullanıcı avatarı
dragonfly
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen dragonfly » Cmt Ağu 13, 2011 00:04 am

filmin başrol oyuncusu ülkenin en popüler müzisyenlerinden biri olunca doğal olarak bir çok şarkısını dinliyoruz. Jenerik ve kapanışta "Nazar Eyle" , Mahir'in Sevim ile eski anılarına dalıp gittiği sahnede "Ben Bilirim", Sevim eve geldiğinde Erol'un bebeğin sesini bastırmak için "Trip Fairground versiyonu" Fazıl Bey'in müzik sesinden sigortasının attığı anda az biraz "Susanna", Mahir ile Sevim'in kavuştuğu sahnede "Dere Boyu Kavaklar" Mahir'in kovulduğu sahneden sonra biçare Sultanahmet'te gezerken "Ölüm Allah'ın Emri", Şermin ile Karhan'ın pavyon kulisinde geçen sahnesinde arka planda "Bir Bahar Akşamı", Meyhanede "Gamzedeyim Deva Bulmam" Mahir kayınvalidesinin enfes yemeklerini yerken ve Sevim ile alışveriş yaparken "Acıh Ta Bağa Vir" bilumum sahnelerde 2023'ten bölümler ve Çağrı diye adlandırılan enstrüman eserden bölümler dinlenebilmekte. Barış Manço diskografisi gibi anlayacağınız.

Kullanıcı avatarı
dragonfly
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Re: sevgı ve barış

Mesajgönderen dragonfly » Cmt Ağu 13, 2011 00:06 am

manco halil yazdı:film herseyden önce yine insanlığı öğretıyor ortada kalan bır çocuğa kendı çocuğu gıbı sahip çıkıyor ...hatta ona simit bile alıyor.. :D :D :D :alkis:

yalnız simit alsa, meyhaneye bile götürüyor küçük kankisini :)