"Ne ola yar ola" şarkısının orjinali !

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

"Ne ola yar ola" şarkısının orjinali !

Mesajgönderen jonturk_emre » Sal Şub 26, 2008 23:24 pm

http://www.youtube.com/watch?v=rc50m4VXIL4

arkadaşlar sözlükte dolanırken ne ola yar ola şarkısının melodisinin orjinali fransız bi şarkıcının seslendirdiği yazıyordu buldum dinledim az da olsa benziyor ama Barış abimizin şarkısı kesinlikle olağanüstü. bide siz bakın isterseniz
Emre başkaya

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen turkerr » Sal Şub 26, 2008 23:33 pm

biraz benzerlik var...
KAYGISIZDA OLSA TÜRKER DERTLİDİR

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen turkerr » Sal Şub 26, 2008 23:35 pm

ama sarkının orjinali demek yanlış olur o zaman şarkı çalıntı anlamına gelir 1970yazıyor başında yeni bir gün 78de cıktı ne ola yar ola söz müzik barış abiye ait olduğuna göre sadece biraz benzerlik var dersek daha doğru olur

Kullanıcı avatarı
harlemci
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen harlemci » Çrş Şub 27, 2008 02:00 am

Bravo güzel bi araştırma geliştirme yazısı tebrik ederim. Seni seviyoruz,özledik seni gibi gereksiz mesajlar yazanlara kapak olmalı.

Kullanıcı avatarı
34BM777
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye
İletişim:

Mesajgönderen 34BM777 » Çrş Şub 27, 2008 02:16 am

Paylaşım İçin Teşekkürler Emre Güzel Ve Degişikbir Araştırma.. :alkis:

mistrijah
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen mistrijah » Sal Mar 25, 2008 04:03 am

biraz benzerlik var diyene derim ki melody ayni,
duygu da ayni,
biraz hayal kirikligina ugradim desem yalan olmaz..

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen turkerr » Sal Mar 25, 2008 16:40 pm

mistrijah yazdı:biraz benzerlik var diyene derim ki melody ayni,
duygu da ayni,
biraz hayal kirikligina ugradim desem yalan olmaz..
tabiki siz müziğin teknik kısmını daha iyi biliyorsunuz ben sadece bir dinleyiciyim ama alıntı bile olsa barış abi belirtirdi belkide etkilenme olabilir?

mistrijah
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen mistrijah » Çrş Mar 26, 2008 05:42 am

bilmiyorum ama Ne ola yar ola'nin degeri dusmez hicbir zaman,
baris manco'nun da degeri dusmez..

uzuldugum bolum bu, Bu sarki 1969/70 de cok meshur olmus,
bu sarkici da Fransa da cok meshur bilinen birisi,
yani Baris Manco fark etmeden mi yapti?

Baska birsey soylelek isterim,
kim soyledi hatirlamiyorum,
ama eski bir kurtalan ekspres uyesi demis ki ben yazdim bu sarkinin muzigini ama
plak da Baris Manco yazdilar, yani isler karisik, sonunda Baris Manco versiyonda
flut bolumler var ve parca daha guzel, belki melodiyi fark etmeden bilmeden yillar sonra kullandi, olabilir boyle seyler, acikcasi zor konu bilmiyorum....

ve konuyu benim tarafimdan boyle kapatmak isterim
EN BUYUK BARIS MANCO BIZIM BARIS MANCO...!

BARIŞ_CEM_BARIŞ

Mesajgönderen BARIŞ_CEM_BARIŞ » Pzr Mar 30, 2008 16:03 pm

kardeşim ellerine sağlık saol

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Ne ola

Mesajgönderen kaanmanco » Çrş Tem 09, 2008 18:55 pm

O şarkının özellikle flüt solosu çarpıcıdır flüt solosunu Oktay Aldoğan çalmıştır albümde.

BM

Mesajgönderen BM » Cum Tem 11, 2008 15:44 pm

Parçada şu isimler çalmıştır:

Barış Manço - Solist
Ahmet Güvenç - Bass gitar
Bahadır Akkuzu - Akustik gitar
Caner Bora - Bateri
Kılıç Danışman - Klavye
Oktay Aldoğan - Flüt, saksafon, obua
Celâl Güven - Perküsyon

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Ne olaa yar ola

Mesajgönderen kaanmanco » Cum Tem 11, 2008 17:31 pm

Oktay abi(Aldoğan) o albümde sadece 3 şarkıda çaldı. Bir Selam Sana Gönül Dağlarından da alto sax, Anlıyorsun Değil mi? de flüt, Ne Ola Yar Ola'da ise flüt çaldı yine. Zaten kendisi alto,soprano,tenor sax ve flüt çalabiliyor halen 'commercial' bir oresktrada çalışmaktadır.

kaanmanco
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Kurtalan Ekspres ve oluşumları

Mesajgönderen kaanmanco » Cum Tem 11, 2008 18:29 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar Kurtalan Ekspres konusu çok önemlidir. Yani bugün Barış Manço müziğini o seslerin varlığıyla tanıyoruz ve Barış Manço da Kurtalan Ekspresi önemsediği için yıllarca çalıştılar fakat biliyorsunuz bu tür gruplarda insanlar gelir geçer isimler kalır bu grupta da böyle oldu bu.
Örneğin tuşlu sazlar dediğimiz klavye, piano, shythsizer gibi aletler Manço müziğinde çok etkiliydi ve önemliydi o yüzden gerek Manço gerekse klavyeciler grupta önemli insanlar oldular. Bugün bir Hüseyni parçası önemlidir çünkü baştan sona Kılıç Danışman'ın bestelediği gitarda Bahadır Akkuzu, o kaşık v.s. sesleri ise Celal Güven tarafında çalınmış Manço konseptli bir grup çalışmasıdır. Keza bu önemli bir bilgi vermek istiyorum;
1978 yılında Çakıl Gazinosunda Türk Pop ya da Türk Rock tarihi için bir ilk gerçekleşti, Kurtalan Ekspres gazino programına çıkıyordu haftasonu 1-2 ay sürecek bir programdı bu.
O programa Ömür Gidel ve Kılıç Danışman çift klavye olarak çıktılar. Kılıç Danışman Korg700s, Roland SH 3-A ile çıktı. Ömür Gidel ise Fender Rhodes Piano ve Solina String Ensemble ile çıktı.
Bu bilgi önemli çünkü daha önce böyle bir 2 klavye mantığı hiçbir grupta olmamıştı. 30 yaşında olan Kılıç Danışman ve 22 yaşında olan Ömür Gidel için önemli bir tecrübeydi.
Zaten Eğri Büğrü bu birlikteliğin bir ürünü yoksa o şarkı o kadar renkli olmazdı.
Barış Manço müziğine ve Manço'nun o güzel bestelerine seslerini veren isimleri anmadan geçemiyeceğim.
Kılıç Danışman, Celal Güven, Caner Bora, Ömür Gidel, Ohannes Kemer, Serdar Ertürk, J.J. Falaise, Nur Moray, Murat Ses, Ahmet Güvenç, Bahadır Akkuzu gibi isimler bu grubu her zaman ön plana çıkardılar.Ama bu bir bayrak yarışı bir eleman gidiyor bir eleman geliyor o yüzden Kurtalan Ekspres grubu 50 küsür elemanı bünyesinde barındırmış.
Bugün ben mutluyum çünkü senelerce dinlediğim o 2023,2024 gibi parçaların yapıldığı aletlerle ben o parçaları çalıyorum o eşsiz duyguları tadıyorum.
Sevgiler.

Kullanıcı avatarı
mirze
Profesyonel
Profesyonel

g

Mesajgönderen mirze » Cum Tem 11, 2008 22:49 pm

sagol dostum guzel paylasim.bir de demek istiyorum ki. sarki kimin belli olmasa da baris abi o sarkiyi yasatti ve sevdirdi.onemli olan bu

Kullanıcı avatarı
com
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen com » Pzr Eyl 14, 2008 02:47 am

bir az benzerlik var ama sadece bir az benzerlik...

Kullanıcı avatarı
com
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen com » Pzr Eyl 14, 2008 02:49 am

hatta bu tur benzerlikler baris abinin kendi sarkilari icinde de vardi.
mesela, Alla beni pulla ve cit cit cetene,
sonra Anahtar ve musadenizle cocuklar'in nakarat kisimlari..

mistrijah
Üst Düzey Üye
Üst Düzey Üye

Mesajgönderen mistrijah » Sal Eyl 01, 2009 07:46 am

com yazdı:hatta bu tur benzerlikler baris abinin kendi sarkilari icinde de vardi.
mesela, Alla beni pulla ve cit cit cetene,
sonra Anahtar ve musadenizle cocuklar'in nakarat kisimlari..

Alla beni pulla beni ve cit cit cedene benzerlik degil o AYNI KAYIT UZERINE YENI VOKAL YAPILMIS:-) yani 1981 de yaplilan alla beni bantalrin uzerine 1983 de yeni vokal yapildi, dedigim gibi benzerlik degil o AYNI KAYIT:-)

evet dogru diyorsun Baris Manco kendi sarkilar icinde benzerlik var, dedigin gibi Anahtar ve Musaadenizle cocuklar..

size 1-2 daha ornek veregim, belki fark etmediniz ama daglar Daglar ve Ben bilirim ayni akorlardan oluyor, Gulme ha Gulme de cok benziyor akor olarak.