ARANIZDA BİLEN VAR MI?

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

senamsın
Yeni Üye
Yeni Üye

ARANIZDA BİLEN VAR MI?

Mesajgönderen senamsın » Prş Nis 19, 2007 16:31 pm

Merhaba Barış dostlar :))..
Hepinizin bildiği gibi, Barış ağabeyimiz şarkılarının sözü ve müziğini genelde kendisi yapardı. Ve hepsinin de bir hikayesi olduğunu biliyoruz. Gülpembe, Dağlar Dağlar, Eski Fincan, Zehra, vb... Yani ya onun yaşadıklarını ya da tanıdıklarının hayatlarını anlatıyor pek çok şarkısı. Benim yıllardan beri merak ettiğim bir şarkısı var. Aslında şarkının kime ait olduğunu da bilmiyorum ama niye yazıldığını da çok merak ediyorum.
"Gülbebeğim" isimli şarkının hikayesini ve neden yazıldığını bileniniz var mı aranızda. Çünkü orada (yanlış anlamadıysam), ölmüş birisine sesleniliyor ve ben merak ediyorum, bu şarkıyı Barış abi yazdıysa kimdir o kişi?
bilgisi olan varsa bana da anlatabilir mi acaba? herkese selam ve sonsuz sevgiler…

Kullanıcı avatarı
kulahmet
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen kulahmet » Prş Nis 19, 2007 16:54 pm

gülbebeğim yoruma açık bir şarkı...gerçek bir hikayesi var mı bilmiyoruz ama benim aklıma şöyle bir kurgu geliyor: intihar etmiş genç bir kız ve babası...

Kullanıcı avatarı
34BM777
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye
İletişim:

Mesajgönderen 34BM777 » Cum Nis 20, 2007 00:41 am

BENIM düşüncem bu güzel şarkı için (barış manco bunu İNTİHARA MEGİLLİ OLAN İNSAN LAR içi yazmmıştır bence SARKIYI ben cok dinliyom ve bu anlamı cıkarıyom (kendi görüşüm) şarkının SÖZLERİ kelimelerinde cok ŞEYLER CIKARA BİLİRSİN HER dinlediginde (en ufak)(kırılsın senın taşıyan bu eller nasıl kıydın kendine derken)mesela)bunu dinleyen insan intihar etmek istese bile belki vaz gecer ve kendi kendine ben ne yapıyom diye sora bilir bence :saskin: :saskin:

Kullanıcı avatarı
dexar
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen dexar » Cum Nis 20, 2007 12:03 pm

düşünceni pek doğru bulmadım.
Barış abinin yaşam felsefesi çok karmaşıktır. Tek doğru onun ağzından çıkan açıklamadır bence. Gülbebeğim parçası ile ilgili ona herhangi bir soru soruldumu bilmiyorum. Bu olayı o yaşamamış da olabilir çevresindeki insanlardan gördükleri, empati yapması. Onlar gibi hissetmesi ona bu parçayı yazdırmış olabilir.
_-:: KaLPLeR BeRaBeR ::-_

Elbet bir gün bu gerçekleşecek
--->Barış Manço Müzesi<---

Kullanıcı avatarı
turkerr
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Re: ARANIZDA BİLEN VAR MI?

Mesajgönderen turkerr » Cum Nis 20, 2007 12:40 pm

senamsın yazdı:Merhaba Barış dostlar :))..
Hepinizin bildiği gibi, Barış ağabeyimiz şarkılarının sözü ve müziğini genelde kendisi yapardı. Ve hepsinin de bir hikayesi olduğunu biliyoruz. Gülpembe, Dağlar Dağlar, Eski Fincan, Zehra, vb... Yani ya onun yaşadıklarını ya da tanıdıklarının hayatlarını anlatıyor pek çok şarkısı. Benim yıllardan beri merak ettiğim bir şarkısı var. Aslında şarkının kime ait olduğunu da bilmiyorum ama niye yazıldığını da çok merak ediyorum.
"Gülbebeğim" isimli şarkının hikayesini ve neden yazıldığını bileniniz var mı aranızda. Çünkü orada (yanlış anlamadıysam), ölmüş birisine sesleniliyor ve ben merak ediyorum, bu şarkıyı Barış abi yazdıysa kimdir o kişi?
bilgisi olan varsa bana da anlatabilir mi acaba? herkese selam ve sonsuz sevgiler…
bu saydığın şarkıların gerçek kişilerle ilgisi var ama gülbebeğimin olduğunu zannetmiyorum
KAYGISIZDA OLSA TÜRKER DERTLİDİR

Kullanıcı avatarı
elanur
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen elanur » Cum Nis 20, 2007 17:26 pm

arkadaşlar benm bildiğim kadarıyla gülbebeğim şarkısının hikayesi intihar eden bi kızdan ibaret..intihar ettktn sonra sewgilisinin hissettkleri anlatılıo..şarkının sözleri çookk derinn..benm barış abimin en çokk sewdiği şarkıların başinda gelir..

senamsın
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen senamsın » Cum Nis 20, 2007 18:43 pm

bende sizler gibi düşünüyorum. şarkıyı ilk dinlediğimde "biri intihar etmiş, acaba kim bu?" demiştim kendi kendime. ilk aklıma gelen düşünce buydu. zaten onun için merakım arttı ya. Barış abi çok yoğun hissetmeden, içi bu kadar yanmadan bu kadar güzel bir parçayı yapamazdı herhalde. O duygu insanıydı çünkü.
şarkı çok içli, sarsıcı... onun için merak ediyorum, kim için yazdı diye...

Kullanıcı avatarı
ali TİTAN
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen ali TİTAN » Sal May 13, 2008 13:46 pm

GÜLBEBEĞİM HA GÜLBEBEĞİM BEN BU ŞARKIYI KİME YAZMIŞ BİLMİYORUM AMA BARIŞ ABİ VEFAT ETTİKTEN BİR KAÇ GÜN SONRA BİR GENÇTE BARIŞ ABİ İÇİN İNTAHAR ETMİŞTİ BU ŞARKI ONA GİTSİN DİYORUM

Kullanıcı avatarı
Darklich
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Konum: Güllerin Kırmızı ve Pembe Actığı Bir Yerden...Kırklareli

Mesajgönderen Darklich » Prş May 22, 2008 18:47 pm

Çok duygusal bir parça."Müsaadenizle Çocuklar" albümünün unutulmayan parçalarından biridir.Ama içinde bir hikaye geçtiği yada birine ithafen olduğu hissine kapılmadım hiç.Büyük sanatçılardan hayranları her zaman değişik,yaratıcı eserler duymak isterler.Barış Manço da bu doğrultuda sanatçı ruhuyla bestelemiş olduğunu düşünüyorum ben.
Trak Kuzgunu

Kullanıcı avatarı
com
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen com » Cum Eyl 19, 2008 11:08 am

elanur yazdı:arkadaşlar benm bildiğim kadarıyla gülbebeğim şarkısının hikayesi intihar eden bi kızdan ibaret..intihar ettktn sonra sewgilisinin hissettkleri anlatılıo..şarkının sözleri çookk derinn..benm barış abimin en çokk sewdiği şarkıların başinda gelir..

BENIM DE

Selim-B.A
Profesyonel
Profesyonel

Re: ARANIZDA BİLEN VAR MI?

Mesajgönderen Selim-B.A » Çrş Mar 29, 2023 09:28 am

Onceden bir genc kizi sevmis bilmem kim. O olmus. Tek basina kalmis Baris Manco. Onsuz yasamak nekadar zor. Onu anlatiyor. Bilmem yanlis dedimmi? Bilmem.