Domates Biber Patlıcan'ın hikayesi

Barış Manço'nun eserlerini, nasıl değerlendirildiklerini ve sanatsal tüm çalışmalarını tartışabileceğiniz forum.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

BM

Domates Biber Patlıcan'ın hikayesi

Mesajgönderen BM » Sal Tem 04, 2006 15:02 pm

Barış Manço, eskiden (Yıl:1968) bir kızla tanışmış. Evlenme teklifi yapmak istiyormuş. Sonra evine çağırmış. O kadar hazırlıklar yapmış ki, şaşırsınız. Kız gelince öyle havadan sudan konuşmaya başlamışlar. Bir ara BM tam esas konuya girecekmiş ki kızın gözlerine bakınca vazgeçmiş. 30 dk sonra tekrar konuşacakmış, lâfa "ben" diye başlamış ama, sokaktan seyyar bir manav "Domates, Biber, Patlıcan" diye bağırınca ses şehrin her tarafından duyulmuş. Ama BM'nin dikkatı dağılmış, konuşamamış. Kız da senin gibi iki lâfı bir araya getiremeyen bir adamla beraber olamam demiş. Sonra da birbirlerini hiç görmemişler. Ama kız BM nin bütün albümlerini ve 45'liklerini ölene kadar biriktirmiş, saklamış.

BM de 20 yıl sonra bu olaydan çok güzel bir şarkı çıkarmış: "Domates Biber Patlıcan" .

tolgacan
Gelişen Üye
Gelişen Üye

Mesajgönderen tolgacan » Sal Tem 04, 2006 15:39 pm

Güzel bir yazı gerçekten de. Çok severim "Domates, Biber, Patlıcan"ı.

Kullanıcı avatarı
elanur
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen elanur » Prş Tem 06, 2006 14:22 pm

güzelmiş hee..yeni öğrendm saol arakdşm anlattığın için .. ;)

Kullanıcı avatarı
efemanco
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen efemanco » Prş Tem 06, 2006 19:13 pm

VAY SÜPERRRRRRRRR
BİR GÜN GELECEK DÖNENCE BİLİYORUM...

Kullanıcı avatarı
barış_kolik_1943
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen barış_kolik_1943 » Cum Tem 07, 2006 00:22 am

8) çok güzel..saolasın...
Resim

SEVGİ..BARIŞTIR.....

HERŞEYİM MANÇOM...

yataganbaba
Gelişen Üye
Gelişen Üye
İletişim:

ÇIKIŞI ve MESAJI

Mesajgönderen yataganbaba » Sal Eki 17, 2006 18:50 pm

Şarkının sözlerinin çıkışı bu olay mıdır bilmiyorum. Bunu buraya yazan kişi bunu nerden biliyor onu da bilmiyorum.

Buradaki asıl konu, "şarkının çıkış noktası" değil, verdiği "mesaj"dır. Bu şarkıyı, şarkının çıkış noktası ile anlatırsanız, şarkının hiçbir derinliği kalmaz. Barış Manço'nun burada asıl anlatmak istediği şey "Türk Halkı'nın çok gürültücü olduğu"dur.

Barış Manço uzun yıllar yurtdışında yaşadığından bunu biliyor, meselâ Avrupa Ülkeleri'nde bizdeki gibi bir "gürültü kirliliği" asla yok.

Bu kadar gürültü kirliliğinin olduğu bir yerin insanları sinirli olur ve sağlıkları bozulur. Bu şarkıyı bu şekilde ele almak lâzım. Yoksa amacına ulaşmaz.

Meselâ "Ahmet Beyin Ceketi" şarkısının çıkışını anlatırken Barış Manço "Ahmet diye bir arkadaşının olduğunu" anlatarak başladı, şarkının adı ve çıkış noktası Ahmet adındaki arkadaşıymış. İyi de bunun da bir önemi yoktur, önemli olan o şarkının topluma ne mesaj verdiğidir, bu şarkıyla ilgili "Barış Manço'nun Ahmet adında bir arkadaşı varmış ve bu şarkı öyle ortaya çıkmış" dersek, şarkıya yazık olur.

Denizli'den selâm ve sevgiler...

MURAT YATAĞANBABA
"Türk Kültürü'nün Karbon Kâğıdı / Barış Manço Destanı" kitabının yazarı,
0537 411 59 83
[email protected]
http://yataganbaba.sitemynet.com/kitap/

BglprA
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen BglprA » Çrş Eki 18, 2006 20:23 pm

çok güzelmiş gerçekten.

bir anda bütün dünyam karardı,bu sesle sokaklar yankılandı :cinnet: :D
sokakta giderken,kendi kendime
gülümsediğimin farkına vardığım anlarda insanların beni deli zannedeceğini düşünüp gülümsüyorum...

BM

Re: ÇIKIŞI ve MESAJI

Mesajgönderen BM » Prş Kas 16, 2006 18:28 pm

yataganbaba yazdı:Şarkının sözlerinin çıkışı bu olay mıdır bilmiyorum. Bunu buraya yazan kişi bunu nerden biliyor onu da bilmiyorum.

Buradaki asıl konu, "şarkının çıkış noktası" değil, verdiği "mesaj"dır. Bu şarkıyı, şarkının çıkış noktası ile anlatırsanız, şarkının hiçbir derinliği kalmaz. Barış Manço'nun burada asıl anlatmak istediği şey "Türk Halkı'nın çok gürültücü olduğu"dur.

Barış Manço uzun yıllar yurtdışında yaşadığından bunu biliyor, meselâ Avrupa Ülkeleri'nde bizdeki gibi bir "gürültü kirliliği" asla yok.

Bu kadar gürültü kirliliğinin olduğu bir yerin insanları sinirli olur ve sağlıkları bozulur. Bu şarkıyı bu şekilde ele almak lâzım. Yoksa amacına ulaşmaz.

Meselâ "Ahmet Beyin Ceketi" şarkısının çıkışını anlatırken Barış Manço "Ahmet diye bir arkadaşının olduğunu" anlatarak başladı, şarkının adı ve çıkış noktası Ahmet adındaki arkadaşıymış. İyi de bunun da bir önemi yoktur, önemli olan o şarkının topluma ne mesaj verdiğidir, bu şarkıyla ilgili "Barış Manço'nun Ahmet adında bir arkadaşı varmış ve bu şarkı öyle ortaya çıkmış" dersek, şarkıya yazık olur.

Denizli'den selâm ve sevgiler...

MURAT YATAĞANBABA
"Türk Kültürü'nün Karbon Kâğıdı / Barış Manço Destanı" kitabının yazarı,
0537 411 59 83
[email protected]
http://yataganbaba.sitemynet.com/kitap/

Ahmet diye bir arkadaşı olduğunu herkes biliyor. Kurtalan Ekspresi'nde 1975'ten beri bass gitaristlik yapan Ahmet Güvenç.

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Cum Kas 17, 2006 02:20 am

evet zaten şarkıdan da belli oluyor ya hikayesi :)
ya irdelemeye kalksak ne bilim ilginç mesajlar çıkar elbette

Kullanıcı avatarı
samanci
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen samanci » Cum Kas 17, 2006 02:24 am

benim bildiğim evde değilde dışarıda olduğu ve en sonundada kızdan lafı yediğidir ne kadar doğru bilemem

Selim-B.A
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen Selim-B.A » Cum Kas 17, 2006 16:00 pm

Ne guzel yaaaaaa :D :D
Zaten bende dusuniyordum kucuk kene dogrumu diye :D
Kucuk kene en cok sevdigim parca budu :D
Bilmem komime gidiyordu kucuk kene :D
Bana uzun bir hikaye gibi geliyordu. :D
Cocukluk dusunceler zaten hep deyicik olur :D