İstekleriniz, Önerileriniz... Buyrun, Söz Sizin...(2)

Sitemiz hakkındaki tüm soru, öneri, düşünce ve görüşlerinizi ortaya koyup, tartışabileceğiniz forumumuz.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

İstekleriniz, Önerileriniz... Buyrun, Söz Sizin...(2)

Mesajgönderen fairground » Pzt Tem 28, 2008 18:35 pm

önceki topik neden kapatıldı yahu..

gerekli kişilere ceza verin mesajları silin topiği neden kapatıyorsunuz?
üstelik ser'in açtığı topik.

istek ve önerilere bu başlıktan devam edilsin diyorum..

ben de yazıların tümünün büyük harflerle yazılmasına karşıyım (hakaretlere de) bu arada
Tanrı Türkiye'yi, yönetenlerinden korusun!

Kullanıcı avatarı
DERSİMLİ
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen DERSİMLİ » Sal Tem 29, 2008 16:19 pm

Arkadaşlar bileniniz bilir bakanınız bakmıştırki ben bi başlık açmıştım.Swvgili Barış Manço'muzun değerli annesi Rikkat uyanık hanımla alakalı bi bölüm isteğiydi...Bu başlığa Kul ahmet - jontürk_emre -rapin_kızı_
Arkadaşımdan başka kimse ilgi göstermedi...Sadece defalarca tıklanmayla geçinilmiş...Sizden bu konuya hassasiyette bulunmanızı istiyorum sadece benim isteğim budur....

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen jonturk_emre » Sal Tem 29, 2008 20:45 pm

DERSİMLİ yazdı:Arkadaşlar bileniniz bilir bakanınız bakmıştırki ben bi başlık açmıştım.Swvgili Barış Manço'muzun değerli annesi Rikkat uyanık hanımla alakalı bi bölüm isteğiydi...Bu başlığa Kul ahmet - jontürk_emre -rapin_kızı_
Arkadaşımdan başka kimse ilgi göstermedi...Sadece defalarca tıklanmayla geçinilmiş...Sizden bu konuya hassasiyette bulunmanızı istiyorum sadece benim isteğim budur....

o konu hakkında elimde 3 resım var sende biyografı hazırla mod'a sunalım ;)
Emre başkaya

Kullanıcı avatarı
DERSİMLİ
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen DERSİMLİ » Sal Tem 29, 2008 23:06 pm

jonturk_emre yazdı:
DERSİMLİ yazdı:Arkadaşlar bileniniz bilir bakanınız bakmıştırki ben bi başlık açmıştım.Swvgili Barış Manço'muzun değerli annesi Rikkat uyanık hanımla alakalı bi bölüm isteğiydi...Bu başlığa Kul ahmet - jontürk_emre -rapin_kızı_

arasırorum arkadasım ınsallah bulduğum taktırde sunarım

Kullanıcı avatarı
rapin_kizi__
Rekortmen Üye
Rekortmen Üye
İletişim:

Mesajgönderen rapin_kizi__ » Çrş Tem 30, 2008 18:36 pm

DERSİMLİ yazdı:
jonturk_emre yazdı:

arasırorum arkadasım ınsallah bulduğum taktırde sunarım

bende bakim bi . . .
KöR OlmUŞ bEyİnLErDE aĞ yapMıŞ ÖrüMCEğİM

Kullanıcı avatarı
DERSİMLİ
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

RİKKAT UYANIK'IN KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ

Mesajgönderen DERSİMLİ » Çrş Tem 30, 2008 19:31 pm

RİKKAT UYANIK'IN KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ

1 Mayıs 1921 Adana doğumlu annemiz Rikkat Hanım zamanın Ziraat bankası Adana şubesi hukuk danışmanı Tahsin Yüzbaşıgil Bey ile Bahriye Hanımın kızıdır. Anneannemizin yaşam öyküsü hayli ilginçtir. Osmanlı denizcilerinin (Oruç Reis, Hızır Reis, Barbaros Hayrettin Paşa, Uluç Reis, Turgut Reis, ...) Kuzey Afrika fetihleri sonucu bir çok Türk ailesi oralara göç etmiştir. Bu toprakların 18 ve 19’uncu yüzyıllarda yavaş yavaş Fransız egemenliğine girmesi ise bir çok Türk kökenli aileyi, 300 yıl yaşadıkları toprakları bırakıp anayurda dönmeye zorlamıştır. Anneannemiz böyle bir ailenin kızı olarak Tunus’tan İstanbul’a gelen bir gemide, Akdenizde doğmuştur. Ona bu nedenle “Bahriye” adı verilmiştir. Büyük bir rastlantı sonucu denizde doğan anneannemizi yine denizde yitirdik: bir 1958 akşamı Eminönü – Üsküdar vapurunda bir kalp krizi onu bizlerden ayırdı.

Annemiz çok güzel alto sesi ve müziğe son derece kabiliyeti vardı. Rikkat Hanım bu nedenlerden ötürü Klasik Türk Müziği eğitimi almıştır. 1940 içinde evlenen anne ve babamız 1946’da, üçüncü çocukları doğduktan sonra ayrıldılar. Annemiz ikinci evliliğini Asaf Uyanık Bey ile yaptı ve sanat çevrelerinde, ikinci eşinin soyadıyla, “Rikkat Uyanık” diye, tanındı. 1992 Şubatında yitirdiğimiz annemiz bir ara İstanbul Klasik Türk Müziği Konservatuarı’nda usul dersleri vermişti ve, bir rastlantı sonucu, Zeki Müren onun öğrencisi olmuştu. Yaşamında 2 kere evlenen İsmail Hakkı Bey aramızdan ayrıldığında ilk eşi Nezihe Hanımdan Oktay Kaan (vefatı 24 Aralık 2004) ve ikinci eşi Rikkat Hanımdan Savaş, Mehmet Barış ve Fatma İnci isimli 4 çocuğu vardı. Onu 1959’da yitirdiğimizde ağabeyimiz, üçümüzün henüz orta öğretimde olduğumuzu düşünerek, miras hakkını biz kardeşlerine bırakmıştı. Haliyle olmayan Karaman beyliğinin olmayan tacı da, ikinci oğul olan bana düşmüştü. Bu nedenle Barış’a hep takılırdım: “ben nasıl olsa Karaman Prensiyim. Sen, olsa olsa, bir halk çocuğu olarak, ancak Türkiye Cumhurbaşkanı olursun” diye!... Nur içinde yatsın. Nur içinde yatsınlar

TADIMLIK KISA AMA ÖZ BİR BİOGRAFİSİ ARKADAŞLAR RİKKAT HANIM HAKKINDA....

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Re: RİKKAT UYANIK'IN KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ

Mesajgönderen fairground » Çrş Tem 30, 2008 19:33 pm

DERSİMLİ yazdı:RİKKAT UYANIK'IN KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ

1 Mayıs 1921 Adana doğumlu annemiz Rikkat Hanım zamanın Ziraat bankası Adana şubesi hukuk danışmanı Tahsin Yüzbaşıgil Bey ile Bahriye Hanımın kızıdır. Anneannemizin yaşam öyküsü hayli ilginçtir. Osmanlı denizcilerinin (Oruç Reis, Hızır Reis, Barbaros Hayrettin Paşa, Uluç Reis, Turgut Reis, ...) Kuzey Afrika fetihleri sonucu bir çok Türk ailesi oralara göç etmiştir. Bu toprakların 18 ve 19’uncu yüzyıllarda yavaş yavaş Fransız egemenliğine girmesi ise bir çok Türk kökenli aileyi, 300 yıl yaşadıkları toprakları bırakıp anayurda dönmeye zorlamıştır. Anneannemiz böyle bir ailenin kızı olarak Tunus’tan İstanbul’a gelen bir gemide, Akdenizde doğmuştur. Ona bu nedenle “Bahriye” adı verilmiştir. Büyük bir rastlantı sonucu denizde doğan anneannemizi yine denizde yitirdik: bir 1958 akşamı Eminönü – Üsküdar vapurunda bir kalp krizi onu bizlerden ayırdı.

Annemiz çok güzel alto sesi ve müziğe son derece kabiliyeti vardı. Rikkat Hanım bu nedenlerden ötürü Klasik Türk Müziği eğitimi almıştır. 1940 içinde evlenen anne ve babamız 1946’da, üçüncü çocukları doğduktan sonra ayrıldılar. Annemiz ikinci evliliğini Asaf Uyanık Bey ile yaptı ve sanat çevrelerinde, ikinci eşinin soyadıyla, “Rikkat Uyanık” diye, tanındı. 1992 Şubatında yitirdiğimiz annemiz bir ara İstanbul Klasik Türk Müziği Konservatuarı’nda usul dersleri vermişti ve, bir rastlantı sonucu, Zeki Müren onun öğrencisi olmuştu. Yaşamında 2 kere evlenen İsmail Hakkı Bey aramızdan ayrıldığında ilk eşi Nezihe Hanımdan Oktay Kaan (vefatı 24 Aralık 2004) ve ikinci eşi Rikkat Hanımdan Savaş, Mehmet Barış ve Fatma İnci isimli 4 çocuğu vardı. Onu 1959’da yitirdiğimizde ağabeyimiz, üçümüzün henüz orta öğretimde olduğumuzu düşünerek, miras hakkını biz kardeşlerine bırakmıştı. Haliyle olmayan Karaman beyliğinin olmayan tacı da, ikinci oğul olan bana düşmüştü. Bu nedenle Barış’a hep takılırdım: “ben nasıl olsa Karaman Prensiyim. Sen, olsa olsa, bir halk çocuğu olarak, ancak Türkiye Cumhurbaşkanı olursun” diye!... Nur içinde yatsın. Nur içinde yatsınlar

bunun yeri bu topik mi?

Kullanıcı avatarı
DERSİMLİ
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Re: RİKKAT UYANIK'IN KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ

Mesajgönderen DERSİMLİ » Çrş Tem 30, 2008 19:33 pm

DERSİMLİ yazdı:RİKKAT UYANIK'IN KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ

Savaş Manço'nun ''Mançoların Öyküsünde alınmıştır bu anektot...

Kullanıcı avatarı
DERSİMLİ
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen DERSİMLİ » Çrş Tem 30, 2008 19:35 pm

kusura bakma kardeş bu konu hepımızı ılgılendırıo neyse sizinle tartışmaya gırmak nıyetınde değilim.sizlerde biraz caba gösteririmisiniz.Rikkat uyanık hakkında bilgi toplamak adına saygılar...

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Mesajgönderen fairground » Çrş Tem 30, 2008 19:37 pm

DERSİMLİ yazdı:kusura bakma kardeş bu konu hepımızı ılgılendırıo neyse sizinle tartışmaya gırmak nıyetınde değilim.sizlerde biraz caba gösteririmisiniz.Rikkat uyanık hakkında bilgi toplamak adına saygılar...

afedersiniz türkçe anlıyor musunuz?

Kullanıcı avatarı
DERSİMLİ
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen DERSİMLİ » Çrş Tem 30, 2008 20:35 pm

fairground yazdı:
DERSİMLİ yazdı:kusura bakma kardeş bu konu hepımızı ılgılendırıo neyse sizinle tartışmaya gırmak nıyetınde değilim.sizlerde biraz caba gösteririmisiniz.Rikkat uyanık hakkında bilgi toplamak adına saygılar...

ben türkçenin kralını bılıorumda bu ne böle tartışma ortamı yaratmna adına ne ortamı gerıosunuz...Tamam bu başlığa yazı yazılmayacak...Sizin gözünüzde madem sıradan bır ıstege cevap bu..nası ıstersenız öle olsun..Nasıl bir manço sevdalsı olduğunuzuda ortaya koymuş oldunuz.bence buna cevep yazmayın :) :) :)

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Mesajgönderen fairground » Çrş Tem 30, 2008 20:41 pm

DERSİMLİ yazdı:
fairground yazdı:

ben türkçenin kralını bılıorumda bu ne böle tartışma ortamı yaratmna adına ne ortamı gerıosunuz...Tamam bu başlığa yazı yazılmayacak...Sizin gözünüzde madem sıradan bır ıstege cevap bu..nası ıstersenız öle olsun..Nasıl bir manço sevdalsı olduğunuzuda ortaya koymuş oldunuz.bence buna cevep yazmayın :) :) :)

canım benim,
merak etme herkes kimin neyi ortaya koyduğunu görüyor.
sana ödev veriyorum bu kelimelere çalış; sonra da cümle içinde kullan
"izan, anlam, imlâ, muhakeme"
buna cevap yazabilirsin

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Mesajgönderen jonturk_emre » Çrş Tem 30, 2008 20:55 pm

DERSİMLİ yazdı:
fairground yazdı:

ya bırak kardeşim yazma bişey rikkat uyanık ile ilgili bi konudan bile tartışma çıkıyor.boşver uğraşma hiç bir şey için
Emre başkaya

Kullanıcı avatarı
fairground
Forum Duayeni
Forum Duayeni

Mesajgönderen fairground » Çrş Tem 30, 2008 20:57 pm

"....rikkat uyanık ile ilgili bi konudan bile.... "

işte cevabı bulan biri çıktı. bu topiğin konusu sayfa üzerinde yazıyor..

anlayana sivrisinek saz
Tanrı Türkiye'yi, yönetenlerinden korusun!