''ben hastayım çoçuk''

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yazıları, fotoğrafları ve çeşitli dökümanları paylaşabileceğiniz forumumuz.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
jonturk_emre
İHRAÇ EDİLMİŞTİR

''ben hastayım çoçuk''

Mesajgönderen jonturk_emre » Pzt Ağu 13, 2007 23:10 pm

Zatürre'den kurtulur kurtulmaz Atatürk, İsmet İnönü ile birlikte 27 Şubat 1938'de Ankara'ya geldi.

Celal Bayar Anlatıyor:
"Balkan Antantının Ankara toplantısı günleri idi. Yugoslav Başbakanı Dr. Stoyadiniçle görüşüyordum. Şükrü Kaya yaklaştı :
"Sağlık Bakanlığı müsteşarı Dr. Asım derhal görüşmek istiyor."dedi. Mevzuun, Atatürk'ün sağlığı ile ilgili olduğunu hemen anladım. Çünkü meslek ve şahsiyetine güvendiğim Dr. Asım Arar hükümet namına, Ata'nın müdavi tabipleriyle daima temasta idi. Bana endişelerini açıkladı:
"Burnundan kan geldiğini söylediler. Bu hastalığın yeni merhalesidir. Dışardan mütehassıs getirilmesi tavsiyemi tekraren arzediyorum." dedi.
Atatürk'ün gerek görmediği tavsiyeyi bu sefer ısrarla rica ve kabul ettirmek kararıyla Çankaya'ya gittim. Beni beklemiyordu. Arzumu sükunetle dinledikten sonra:
"Ortada Hatay meselesi var. Hastalığımın dışarıda duyulmasını istemem. Neşet Ömer'le konuş. Burada zaten tıp kongresi var. Bizim doktorlar konsültasyon yapsınlar." cevabını verdi.
Doktorlar geldiler. Muayeneden sonra alkol ve sigara almaması, mutlak dinlenmesi gibi şart, fakat bir anda hepsinin birden yerine getirilmesi güç tavsiyelerini tekrar ettiler.
Atatürk hekimlerin ortak kararını dinledikten sonra :
"Zannederim haklıdırlar" dedi.
Ben sağlığının ülke için asıl şart olduğunu ve bu temel mevzuun yanında Hatay üzerinde menfi tesir yapma dahil, hiçbir ihtimalin düşünülmeyeceğini ısrarla tekrarladım. Derin teessürümü mümkün olduğunca saklama gayretime rağmen, benliğime hakim acının elbette ki farkında idi. Yavaş bir ses tonu ile:
"ÇOCUK..NE YAPACAKSAN YAP, BEN HASTAYIM" dedi.
Her şeyini, memleketi için hizmet saydığı emeklerine cömertçe feda etmiş Atatürk, ilk defa hastayım diyordu.
Emre başkaya

Kullanıcı avatarı
rapin_kizi__
Rekortmen Üye
Rekortmen Üye
İletişim:

Mesajgönderen rapin_kizi__ » Sal Ağu 14, 2007 13:42 pm

:( tsk ederız emre ..ULU ONDER ATATURK E tekrar Allah'tan rahmet dılıyorum..
KöR OlmUŞ bEyİnLErDE aĞ yapMıŞ ÖrüMCEğİM

samet ahmet

Mesajgönderen samet ahmet » Sal Ağu 14, 2007 14:16 pm

işte bir liderden beklenen şey. memleket meseleleri sağlıktan önce geliyor.
rahat uyu atam.

Kullanıcı avatarı
lokmanço
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen lokmanço » Sal Ağu 14, 2007 21:23 pm

CAN DÜNDARIN SARI ZEYBEK ATATÜRKÜN SON 300 GÜNÜ ADLI BELGESELİNDE İLK DUYDUM BUNU. BELGESELDE MÜTHİŞ ETKİLEYİCİYDİ

Kullanıcı avatarı
com
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen com » Çrş Mar 05, 2008 23:32 pm

tesekkurler... Ataturke Allahtan rahmet diliyorum...