Ulu Önder Neden Anıtkabir'e Gömüldü?

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yazıları, fotoğrafları ve çeşitli dökümanları paylaşabileceğiniz forumumuz.

Moderatörler: barışhayranı, Mod

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Ulu Önder Neden Anıtkabir'e Gömüldü?

Mesajgönderen baris_onsel » Pzr Kas 12, 2006 03:08 am

NEDEN ANITKABİR?
Büyük kurtarıcımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk' ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir, Ankara' nın orta kesiminde yer alır.

Anıtkabir için yapılan heykel ve kabartmaların konuları, kurtuluş savaşı ve Cumhuriyet tarihimizden ve Atatürk' ün hayatından seçilmiştir.

Ulu Önder Atatürk, Türk milletinin bağımsız ve milli egemenliğe dayanan demokratik bir devlet anlayışı içinde yaşaması için yürüttüğü mücadelesinde, milleti ile bütünleşerek başarıya ulaşmıştır.

Türk yurdunu işgal eden düşmana karşı, vatanın bağımsızlık ve bütünlüğünü milletin azim ve kararının kurtaracağını çok sevdiği milletine aşılayan Atatürk, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti' ni kurmayı başarmış, Türkiye Cumhuriyeti' ni çağdaş uygarlığa götüren yenileşme yolunda Türk Milletine layık inkılapları gerçekleştirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti' nin kuruluşunun 15 nci yılında hastalığı ağırlaşarak, 10 Kasım 1938 ' de Dolmabahçe Sarayı' nda ebediyete intikal etmiştir. Atatürk kendisi için bir mezar yaptırmadığı gibi, gömüleceği yer içinde vasiyette bulunmamıştı.

1923 yılında bir sohbet sırasında Atatürk; "Elbet birgün öleceğim, beni Çankaya' ya gömer, hatıramı yaşatırsınız" demiş ve "Beni milletim nereye isterse oraya gömsün. Fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır" diye eklemiştir.

Türk Ulusunun O' na karşı duyulan büyük saygı ve minnettarlığının bir ifadesi olan Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti' nin en anlamlı eseridir.
-------------------------------------------------------------------------------------
Tüm Şehitlerimizin ve Ulu Önderimizin,
RUHLARI ŞÂD OLSUN...!

Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
efemanco
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen efemanco » Pzr Kas 12, 2006 03:28 am

ALLAH TEALA TÜM ŞEHİTLERİMİZİN GÜNAHLARINI AFFETSİN ONLARI CENNETİ ALAYA KOYSUN...
BİR GÜN GELECEK DÖNENCE BİLİYORUM...

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Pzr Kas 12, 2006 03:30 am

efemanco yazdı:ALLAH TEALA TÜM ŞEHİTLERİMİZİN GÜNAHLARINI AFFETSİN ONLARI CENNETİ ALAYA KOYSUN...

Amin

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Pzt Kas 13, 2006 21:30 pm

bu arada Anıtkabir'e giderseniz, Kuva-i Millye müzesini görmeden gitmeyin....Muhteşem mimarîsinin yanında harika bir müze...daha önce resimlerde gördüğüm ve hayatımda hiç görmediğim resim ve eserlerle karşılaştım.

Rahar Uyu Paşam...Cumhuriyetin Bekçileriyiz Biz

Kullanıcı avatarı
elanur
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen elanur » Sal Kas 14, 2006 17:21 pm

ankaraya gitme imkanm olursa inş.bi gün dediğin müzeye de giderm..

Kullanıcı avatarı
baris_onsel
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye

Mesajgönderen baris_onsel » Prş Kas 16, 2006 15:18 pm

elanur yazdı:ankaraya gitme imkanm olursa inş.bi gün dediğin müzeye de giderm..

inşallah efenim..

Kullanıcı avatarı
com
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen com » Cum Mar 07, 2008 21:48 pm

TEŞEKKÜRLER...

Kullanıcı avatarı
com
Profesyonel
Profesyonel

Mesajgönderen com » Cum Mar 07, 2008 21:49 pm

BİR KERE ZİYARET ETTİM...

Kullanıcı avatarı
km_manco1325
Demirbaş Üye
Demirbaş Üye
İletişim:

Mesajgönderen km_manco1325 » Çrş Nis 02, 2008 20:36 pm

ALLAH TÜM ŞEHİTLERE RAHMET EYLESİN , ŞEHİTLİK ADLI YÜCE BİR İSMİ TAŞIMAYI BİZEDE KİSMET ETSİN